آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو
آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو

معرفی ابزار های دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای بازاریابی دیجیتال
دسته بندی: مقالات دیجیتال مارکتینگ
تاریخ نوشته: ۱۴۰۲/۰۳/۲۹
نویسنده: مدیر سایت
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازدید : 282
دیدگاه: 0

تقویت استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و بازگشت سرمایه بیشتر، در گروی بهره‌مندی صحیح از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. شما با استفاده از دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای آن قادر خواهید بود که استراتژی‌های مناسب را به‌سادگی با شیوه‌ای صحیح پیاده‌سازی کنید. ابزارهای بازاریابی دیجیتال به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که به فرآیندهای گوناگون نظم دهند و همچنین بتوان آن‌ها را بر اساس نیازهای گوناگون، سفارشی‌سازی کرد.

دیجیتال مارکتینگ حوزه‌ای بسیار گسترده است و هر شخص یا مجموعه‌ای می‌تواند بر اساس نیاز خود از آن بهره ببرد. ازاین‌رو ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هم بسیار متنوع هستند. ابزارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، سئو، بهینه‌سازی نرخ تبدیل و تحلیل سایت تنها تعدادی از امکانات موجود در یک جعبه ابزار دیجیتال مارکتینگ هستند. برخی از نرم‌افزارهای این حوزه به‌صورت کاملاً رایگان ارائه می‌شوند تا شرکت‌های کوچک و کم‌بضاعت نیز بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ طراحی‌شده‌اند تا سرعت انجام فعالیت‌های بازاریابی را افزایش دهند. این ویژگی دقیقاً نقطه مقابل بازاریابی سنتی است که بسیاری از اقدامات آن به‌صورت دستی انجام می‌شوند و فرسودگی شغلی را در پی دارند. یک نرم افزار دیجیتال مارکتینگ می‌تواند شامل ابزارهای تحلیلی سایت، بازاریابی کلیکی، ایمیل مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی و… باشد. درحالی‌که امروزه هر فرد به‌طور میانگین در روز 2 ساعت از اینترنت استفاده می‌کند، به‌کارگیری این ابزارها برای جذب مشتری بیشتر، ضروری است.

انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ده‌ها ابزار گوناگون برای بازاریابی دیجیتال وجود دارند که برای انجام سریع‌تر، آسان‌تر و دقیق‌تر فرآیندهای مختلف استفاده می‌شوند. همچنین از این ابزار می‌توان برای به دست آوردن سرنخ‌ها و کشف فرصت‌های بازاریابی جدید استفاده کرد. جالب است بدانید که در هر شاخه از دیجیتال مارکتینگ، چندین ابزار کاربردی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. برای مثال می‌توان به ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در سئو، تحلیل سایت، افیلیت مارکتینگ و کنترل پروژه اشاره کرد.

در ادامه فهرستی از چندین نرم افزار دیجیتال مارکتینگ پرکاربرد در دسته‌بندی‌های گوناگون را به شما معرفی می‌کنیم.

1. ابزارهای سئو

نرم افزار های دیجیتال مارکتینگ برای سئو

سئو (SEO) یا بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو، یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی آنلاین است که موجب دیده شدن بیشتر سایت شما می‌شود. بخش مهمی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به برنامه‌های سئو اختصاص دارند. در ادامه با تعدادی از این برنامه‌ها آشنا می‌شوید.

 • SEMrush: این پلتفرم برای تحقیق کلمات کلیدی و داده‌های رتبه‌بندی آنلاین استفاده می‌شود. معیارهای نظیر حجم جستجو و هزینه به ازای هر کلیک بعضی از داده‌هایی هستند که با استفاده از SEMrush به دست می‌آیند. این پلتفرم همچنین اطلاعاتی در مورد کلمات کلیدی آنلاین جمع‌آوری‌شده توسط گوگل و بینگ در اختیار شما قرار می‌دهد. SEMrush از بهترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای تحقیق کلمات کلیدی، تجزیه‌وتحلیل رقبا و بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی گوگل است.
 • Screaming Frog: یکی از ابزارهای پیشرفته ممیزی سئو سایت که برای خزیدن در وب‌سایت‌های کوچک استفاده می‌شود، Screaming Frog است. استفاده از این ابزار به شما کمک می‌کند تا با استخراج داده‌ها برای بررسی و تحلیل مسائل رایج سئو، بهینه‌سازی وب‌سایت خود را بهبود ببخشید.
 • Ahrefs: تمام افرادی که در حوزه سئو فعالیت دارند، Ahrefs را به‌عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ کاربردی می‌شناسند. درواقع Ahrefs یک وب‌سایت خزنده برای شناسایی نقاط ضعف، بررسی بک‌لینک‌ها، مشخص کردن رتبه‌بندی کلمات کلیدی و سنجش سلامت SEO استفاده می‌شود. از این ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی در گوگل، آمازون و یوتیوب نیز استفاده می‌شود.
 • Check my links: این ابزار یک افزونه Google Chrome است که می‌توانید برای بررسی عملکرد صحیح لینک‌های داخلی و خارجی سایت خود از آن بهره ببرید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمام لینک‌ها خراب و شکسته صفحات سایت خود را پیدا و آن‌ها را اصلاح کنید. متخصصان سئو و توسعه‌دهندگان سایت می‌توانند از Check my links به‌طور گسترده استفاده کنند.
 • Moz: ماز یک نرم‌افزار مدیریت سئو و داده است. این ابزار به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا وضعیت رتبه‌بندی، ترافیک ارگانیک و دیده شدن در نتایج جستجو را بهبود ببخشند. Moz خدمات کاملی از خزیدن در سایت گرفته تا توصیه کلمات کلیدی را ارائه می‌دهد.

2. ابزارهای ایمیل مارکتینگ

ابزارهای ایمیل مارکتینگ

پلتفرم‌ها و ابزارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند به برنامه‌ریزی و اجرای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی کمک کنند. در ادامه با کاربردی‌ترین ابزارها برای خودکار کردن فرآیند بازاریابی موبایلی آشنا شوید.

 • Campaign Monitor: کمپین مانیتور (Campaign Monitor) یک ابزار تحت وب است. این پلتفرم به شما امکان می‌دهد که داده‌ها را در یک فهرست آنلاین ضبط و مدیریت کنید. همچنین شما می‌توانید خبرنامه‌ها و تبلیغات ایمیلی HTML را از این طریق ارسال کنید. خودکار کردن فرآیندها یکی از ویژگی‌های مهم این ابزار دیجیتال مارکتینگ است.
 • MailChimp: این ابزار ایمیل مارکتینگ شما را قادر می‌سازد تا لیست‌های ایمیلی خود را مدیریت کنید، قالب‌های سفارشی ایجاد کنید، و کل کمپین بازاریابی خود را خودکار کنید. MailChimp ابزاری بسیار ساده و کاربردی است.
 • GetResponse: یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که برای ایجاد پاسخ‌های خودکار، تقسیم‌بندی مخاطبان و شخصی‌سازی گزارش‌ها استفاده می‌شود، GetResponse نام دارد. از این پلتفرم می‌توان برای ایجاد ایمیل‌های خودکار بر اساس رفتارهای مختلف مشترکین استفاده کرد.

3. ابزارهای تحلیل سایت

ابزار دیجیتال مارکتینگ برای تحلیل سایت

ابزارهای تحلیل وب‌سایت ازجمله مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال هستند که موجب بهبود رتبه و ترافیک ارگانیک سایت می‌شوند. اگر یک استراتژی کسب درآمد از طریق اینترنت دارید، باید مطمئن شوید که صفحات سایت شما با بهترین کیفیت در اختیار مخاطبان هدف قرار می‌گیرند. برخی از ابزارهای تحلیل سایت نظیر Google Analytics، Ahrefs یا SEMrush، در بخش ابزارهای افیلیت مارکتینگ یا سئو معرفی‌شده‌اند. به همین دلیل از معرفی مجدد آن‌ها صرف‌نظر می‌کنیم و به بررسی دیگر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ این حوزه می‌پردازیم.

 • Google PageSpeed: این ابزار کاربردی مجموعه گوگل برای اولین بار در سال 2010 رونمایی شد. ابزارهای موجود در Google PageSpeed به کمپانی‌ها و کسب‌وکارها کمک می‌کنند که بهترین عملکرد خود در فضای آنلاین را به نمایش بگذارند. Google PageSpeed به مواردی نظیر اجتناب از تغییر آدرس صفحات فرود، بهینه‌سازی تصاویر، حذف داده‌های غیرضروری، بهبود سرور و استفاده از حافظه پنهان مرورگر می‌پردازد.
 • Kissmetrics: کیس‌متریکس یک پلتفرم تحلیلی مبتنی بر شخص است که بازدیدکنندگان وب‌سایت شما را ردیابی می‌کند. این ابزار به شما کمک می‌کند تا سفر هر کاربر در وب‌سایت خود را درک کنید و هر فعالیت در وب‌سایت را به یک کاربر خاص گره بزنید. Kissmetrics یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که به بازاریاب‌ها کمک می‌کند با حذف موانع موجود بر سر راه کاربر، نرخ تبدیل را افزایش دهند.
 • WooRank: این ابزار که برای تجزیه‌وتحلیل وب‌سایت استفاده می‌شود، در قالب یک افزونه رایگان Google Chrome در دسترس است. WooRank یک ردیاب ساده با کاربری آسان است که نمای کاملی از بهینه‌سازی سایت در اختیار شما قرار می‌دهد و یافته‌های خود را به داده‌های بازاریابی شما متصل می‌کند. این ابزار علاوه بر تحلیل دقیق وب‌سایت
 • GTMetrix: یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که به‌عنوان بهینه‌ساز بارگذاری صفحات وب‌سایت شناخته می‌شود، GTMetrix است. این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا وب‌سایت خود را مطابق با بهترین شیوه عملکرد وب در گوگل، تغییر دهید. این ابزار به‌گونه‌ای طراحی‌شده که استفاده از آن حتی برای یک فرد مبتدی نیز بسیار ساده و لذت‌بخش باشد.

4. ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی

ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی

ابزارها و برنامه‌های گوناگونی تولیدشده‌اند که برای مدیریت، زمان‌بندی و کشف محتوا در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شوند. با توجه به اینکه بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای هر کسب‌وکاری ضروری است، استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتال در این حوزه موجب افزایش شانس موفقیت و بازگشت سرمایه می‌شود.

 • SkedSocial: اسکدسوشیال (SkedSocial) یک ابزار کاربردی در اینستاگرام است که به معنای واقعی موجب خودکار شدن فرآیندها می‌شود. شما می‌توانید تاریخ و زمان مشخصی برای انتشار محتوای خود تعیین کنید و مطمئن باشید که اسکدسوشیال آن را به‌موقع انجام خواهد داد. از طرفی با این برنامه قادر هستید که پست‌های خود را به‌طور هم‌زمان در لینکدین، توییتر، فیسبوک، تیک‌تاک و اسنپ‌چت نیز منتشر کنید.
 • io: ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مدیریت شبکه‌های اجتماعی پیوسته در حال ارتقا هستند. ابزار برنامه‌ریزی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی در سال 2022 با Brandwatch ادغام شد. هدف از این ادغام، راه‌اندازی ابزار گوش دادن اجتماعی با استفاده از هوش دیجیتال مصرف‌کننده است که منجر به ساخت ابزار Falcon.io شد.
 • me: این ابزار برای مدیریت هشتگ‌های توییتر است. Hashtagify.me به شما کمک می‌کند تا بهترین هشتگ‌ها برای جذب مخاطبان هدف خود را پیدا کنید. از طرفی این ابزار به بازاریابان دیجیتال کمک می‌کند که هشتگ‌های مارک‌دار را زیر نظر داشته و آن‌هایی که تأثیرگذاری بیشتری دارند را شناسایی کنند.
 • Hootsuite: هوت‌سوئیت (Hootsuite) یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است. این برنامه شما را قادر می‌سازد که محتوای اینستاگرام، لینکدین، توییتر، یوتیوب و پینترست را از طریق یک داشبورد یکپارچه مدیریت کنید. برنامه‌ریزی محتوا، نظارت بر کلمات کلیدی و تولید گزارش‌های بصری از امکانات این نرم افزار دیجیتال مارکتینگ هستند.
 • BuzzSumo: این پلتفرم به شما کمک می‌کند که بر اساس موضوع تشخیص دهید چه محتوایی محبوب است. BuzzSumo یکی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال محبوب در حوزه بازاریابی محتوا است که به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی جدید را کشف کنید و موضوعات پرطرفدار را بیابید. از این ابزار می‌توانید برای پیدا کردن افراد تأثیرگذار حوزه خود و برقراری ارتباط با آن‌ها استفاده کنید.

5. سرویس های تبلیغات کلیکی

جعبه ابزار دیجیتال مارکتینگ برای تبلیغات کلیکی

سال‌های طولانی است که تبلیغات کلیکی (PPC) ارزش خود را به‌عنوان یکی از بهترین و اقتصادی‌ترین استراتژی‌های بازاریابی آنلاین ثابت کرده است. سرویس‌های تبلیغات کلیکی از رایج‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. PPC به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که هزینه تبلیغات خود را بر عهده بگیرند و پیشنهاد‌های برند خود را در زمان مناسب، در مکان مناسب و برای افراد مناسب ارائه دهند. سرویس‌های ایرانی گوناگونی در این حوزه فعالیت دارند که در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا خواهید شد.

 • Yektanet: یکتانت جزو بهترین وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات تبلیغات کلیکی در ایران است. این سرویس جامع به کمک کسب‌وکارهای داخلی آمده تا بهتر دیده شوند و بتوانند درآمد خود را بهبود ببخشند. به‌جرئت می‌‌توان گفت که پلتفرم یکتانت خدمات بسیار باکیفیتی ارائه می‌دهد تا جایی که بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی از سرویس‌های PPC آن بهره می‌برند. جالب است بدانید که یکتانت علاوه بر ایران، مشتریانی از سایر کشورها نیز دارد.
 • Media.ad: یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در حوزه تبلیغات کلیکی، پلتفرم مدیااد است. این پلتفرم به وب‌سایت‌های گوناگون کمک می‌کند تا تبلیغات خود را در سراسر وب فارسی منتشر و مخاطبان جدیدی را برای محصولات و خدمات خود جذب کنند. استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین، موجب شده تا کیفیت خدمات Media.ad روزبه‌روز بهتر شود.
 • Tapsell: از دیگر ابزارهای تبلیغات کلیکی در ایران، می‌توان به تپسل اشاره کرد که فعالیت خود را از سال 1394 آغاز کرده است. به علت وجود کاربران زیادی که این پلتفرم را همراهی می‌کنند و ارائه ایده‌های خلاقانه، بسیاری از معتبرترین برندهای ایران از تبلیغات کلیکی و بنری این شرکت بهره می‌برند.

6. ابزارهای ایجاد کمپین دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای ایجاد کمپین بازاریابی دیجیتال

هدف نهایی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ می‌تواند افزایش فروش، بهبود دیده شدن برند یا دستیابی به مخاطبان جدید باشد. تمام این موارد نیاز به برنامه‌ریزی زیادی دارند که می‌تواند بسیار پیچیده و زمان‌بر باشد. اینجاست که ابزارهای دیجیتال مارکتینگ درزمینهٔ ایجاد و مدیریت کمپین‌ها، به شما کمک می‌کنند تا به اهداف فروش و بازاریابی خود برسید و به روند کلی کمپین سرعت ببخشید. برای اینکه کمپین‌های موفقی را اجرا کنید، در ادامه تعدادی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال در این حوزه را به شما معرفی می‌کنیم.

 • HubSpot: هاب ‌اسپات (HubSpot) یکی از ابزارهای مدیریت کمپین است که ابزارهای بازاریابی، عملکردها و CRM‌های مختلف را ارائه می‌دهد. با هاب اسپات می‌توانید مدیریت کمپین را بر اساس چندین کانال انجام دهید و مخاطبان مناسب را هدف بگیرید. دستیابی به اطلاعات و تعاملات مشتریان بالقوه، ایجاد سرنخ‌های جدید و دسته‌بندی آن‌ها بر اساس امتیاز، از دیگر مزایای استفاده از HubSpot هستند. طراحی، زمان‌بندی، ردیابی و نظارت بر پست‌های شبکه‌های اجتماعی نیز با استفاده از این ابزار کاربردی دیجیتال مارکتینگ بسیار آسان پیش می‌روند.
 • Adobe Campaign: این نرم افزار دیجیتال مارکتینگ، یک سیستم مدیریت محتوا و سیستم مدیریت پروژه‌های دیجیتال است. Adobe Campaign دارای یک اتوماسیون بازاریابی کاربردی برای اندازه‌گیری، شخصی‌سازی و بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی دیجیتال است. در داشبورد این برنامه می‌توانید به گزارش عملکرد کمپین، هزینه‌های کمپین و سایر موارد دسترسی داشته باشید.

 • Zoho Campaigns: در ادامه معرفی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، به Zoho Campaigns می‌رسیم که یک ابزار مدیریت کمپین است. این ابزار از کمپین‌های چندگانه، بازاریابی دیجیتال، مدیریت محتوا، ارتباطات چندگانه و… پشتیبانی می‌کند. Zoho Campaign با تجزیه‌وتحلیل ابعاد گوناگون کمپین، اطلاعات ارزشمندی نظیر کلیک‌ها، ایمیل‌های بازشده، لغو اشتراک و… را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یک کمپین  بازاریابی دیجیتال تنها در صورتی با موفقیت کامل اجرا می‌شود که از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مناسب در پیاده‌سازی آن دخیل باشند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا نظارت دقیقی بر روند فرآیندها داشته باشید و همچنین بتوانید بازدهی کمپین را محاسبه کنید.

7. ابزارهای مدیریت پروژه

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مدیریت پروژه

دیجیتال مارکتینگ یکی از صنایع مهمی است که مدیران پروژه در آن حضور دارند. برای مدیریت چنین پروژه‌های در مقیاس کوچک، متوسط و بزرگ، ابزارهای دیجیتال مارکتینگ گوناگونی وجود دارند که به کمک شما خواهند آمد. از این ابزارها می‌توان برای هماهنگ کردن گروه‌های کاری فعال در پروژه و اطمینان از اتوماسیون جریان‌های تولید محتوا استفاده کرد. بیایید با تعدادی از این ابزارها آشنا شویم.

 • Wrike: این نرم افزار دیجیتال مارکتینگ، یک ابزار مدیریت پروژه است که به دلیل عملکرد قدرتمند و تأکید بر کارایی، دارای کاربردهای بازاریابی دیجیتال فراوانی است. Wrike دارای اتوماسیون تأیید گردش کار و گزینه‌هایی برای ارتقای همکاری بین اعضای تیم است. با استفاده از این ابزار مدیریتی، تیم شما می‌تواند بر روی یک پروژه دیجیتال همکاری کند و سپس فردی (تأییدکننده) بر روی گزینه تأیید کلیک کند تا فرآیندها نهایی شوند.
 • Trello: این پلتفرم به خاطر تابلوهای دیجیتال Kanban خود و نحوه کمک به تیم‌ها برای هماهنگی در مدیریت پروژه شناخته می‌شود. تیم‌های بازاریابی دیجیتال می‌توانند از Trello بهره ببرند تا تقویم مقالات، جریان کاری ایمیل‌ها و کمپین‌‌های ورود به بازار را مدیریت کنند. استفاده از این ابزار آسان است و برای شروع می‌توانید یکی از قالب‌های بازاریابی را انتخاب کنید و بر اساس آن پیش بروید. Trello الگوهای استفاده را در طول زمان تحلیل می‌کند و به شما پیشنهاد می‌دهد که برای صرفه‌جویی در زمان، چه فرآیندهایی را خودکار کنید.
 • Asana: آسانا (Asana) یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مدیریت پروژه است. خودکار کردن فرآیندها، تصحیح و مدیریتFhkm دارایی ازجمله امکانات این پلتفرم معروف هستند. جالب است بدانید که آسانا با Adobe Creative Cloud، Microsoft Teams، Slack، Gmail، Calendar و بسیاری از ابزارهای دیگر ادغام می‌شود. پلتفرم Asana برای استفاده هم‌زمان تا 15 کاربر رایگان است.

8. ابزارهای نظرسنجی، پرسشنامه و فرم ساز

ابزارهای نظرسنجی، پرسشنامه

فرم‌ها و نظرسنجی‌های آنلاین برخی از بهترین شیوه‌های دریافت اطلاعات موردنیاز از مخاطبان هستند. چه برای ایجاد یک فرم ثبت‌نام ساده و چه برای ساخت یک فرم نظرسنجی دقیق تحقیقات بازار، به برنامه‌ای نیاز دارید که در جمع‌آوری اطلاعات به شما کمک کند. در ادامه با بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در این حوزه آشنا شوید.

 • Google Forms: فرم‌های گوگل (Google Forms) یک ابزار رایگان ایجاد فرم آنلاین است. بسیاری از افراد در سراسر جهان، این برنامه تحت وب را به‌عنوان بهترین و کاربردی‌ترین ابزار ساخت پرسش‌نامه می‌شناسند. با وجود رایگان بودن، Google Forms دارای ویژگی‌های گوناگونی است که رقابت با آن را بسیار مشکل می‌کند. فرم‌ها، سؤالات و به اشتراک‌گذاری این فرم‌ها کاملاً نامحدود است. این محصول دارای یک رابط کاربری ساده و قدرتمند است.
 • Microsoft Forms: فرم‌های مایکروسافت (Microsoft Forms) یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای تجزیه‌وتحلیل نتایج در اکسل است. استفاده از تمام امکانات این برنامه کاملاً رایگان است. این برنامه تحت وب دارای قالب‌های ظاهری فراوانی است که می‌توانید از آن‌ها برای اهداف مختلفی استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید فرم ایجادشده توسط Microsoft Forms را به یک آزمون یا مسابقه تبدیل کنید!
 • SurveyPlanet: یک برنامه تحت وب است که طراحی رایگان پرسشنامه، تجربه کاربری شیک و یک بانک سؤالات مفید را گرد هم آورده است. مانند دو ابزار قبلی، شما هیچ محدودیتی در تعداد فرم‌ها و ارسال آن‌ها به کاربران ندارید. این برنامه دارای دسته‌بندی سؤالات در هر حوزه است. شما می‌توانید دسته‌بندی موردنظر و سپس سؤالات خود در هر بخش را انتخاب کنید.

9. ابزارهای افیلیت مارکتینگ

نرم افزار دیجیتال مارکتینگ برای افیلیت مارکتینگ

پیشرفت در صنعت رقابتی افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا بازاریابی وابسته به اقداماتی فراتر از پیوستن به یک برنامه افیلیت و ایجاد محتوا نیاز دارد. استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای پیشرفت در این صنعت ضروری است. بااین‌حال وجود ابزارهای بازاریابی دیجیتال متنوع در این حوزه، انتخاب را برای متخصصان و کارشناسان این حوزه مشکل کرده است. به‌طورکلی برای انتخاب بهترین ابزارهای افیلیت مارکتینگ، به دنبال راحتی در استفاده، قیمت مناسب و پشتیبانی مطلوب هستیم.

 • Google Analytics: گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی افیلیت است که به بهینه‌سازی سایت‌های وابسته و افزایش تولید سرنخ کمک می‌کند. با استفاده از ویژگی ردیابی رویداد گوگل، شما می‌توانید تعاملات در سایت را دنبال کنید و ببینید چه کسی بر روی لینک‌های وابسته آن‌ها کلیک می‌کند. شما همچنین می‌توانید مدت‌زمانی که کاربران در سایت صرف می‌کنند را بررسی، و صفحاتی که بیشترین یا کمترین ترافیک را ایجاد می‌کنند، شناسایی کنید.
 • CJ: سی جی (CJ) یکی از بزرگ‌ترین و مطمئن‌ترین بازارهای افیلیت است که هزاران تاجر در اندازه‌های مختلف در آن حضور دارند. شما می‌توانید به‌صورت رایگان در ابزار دیجیتال مارکتینگ CJ ثبت‌نام و سپس محصولات خود را در این فضای دیجیتال تبلیغ کنید. به‌طورکلی سی جی یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای بازاریابانی است که به‌تازگی فعالیت خود در حوزه افیلیت مارکتینگ را آغاز کرده‌اند.
 • Hunter: هانتر (Hunter) به شما امکان می‌دهد که آدرس‌های ایمیل را در مقیاس‌های بالا پیدا کنید. این ویژگی برای ایمیل مارکتینگ و ایجاد بک‌لینک مفید است. علاوه بر یافتن و تأیید آدرس‌های ایمیل، می‌توان از هانتر برای مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی نیز استفاده کنید. ایجاد قالب‌های ایمیل و پیگیری خودکار پیام‌ها با این ابزار کاربردی دیجیتال مارکتینگ امکان‌پذیر است.
 • Google Docs و Google Workspace: شاید فکر کنید که این دو ابزار بسیار ساده و غیرضروری هستند. بااین‌حال Google Docs یک ابزار افیلیت مارکتینگ عالی برای نوشتن پست‌ها قبل از اضافه کردن آن به صفحات وردپرس است. مرتب نگه‌داشتن متون و اعمال ویرایش‌ها برخی از امکانات این نرم افزار دیجیتال مارکتینگ هستند. از Google Workspace نیز می‌توان برای مدیریت آدرس‌های ایمیل استفاده کرد.
 • ThirstyAffiliates: زمانی که چندین همکار افیلیت دارید و برای هر صفحه و حتی موقعیت‌های مختلف در هر صفحه از کدهای ردیابی گوناگونی استفاده می‌کنید، اوضاع پیچیده می‌شود. ThirstyAffiliates یک ابزار مدیریت لینک‌های وابسته است. این ابزار مزایایی نظیر پیگیری لینک‌ها، مشاهده آمار لینک‌هایی با بیشترین کلیک و جلوگیری از کپی شدن وب‌سایت شما توسط سایر وب‌سایت‌ها را به همراه دارد.

10. ابزارهای تولید محتوا

ابزارهای تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا در فضای دیجیتال به گونه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. ویدیو، عکس، پادکست، پویانمایی، گیف و متن گونه‌های مختلف محتوا در فضای اینترنت هستند. برای اینکه بتوان محتوایی باکیفیت، هدفمند و کاربردی تولید کرد، ابزارهای بازاریابی دیجیتال بسیار کاربردی هستند. در ادامه با تعدادی از ابزارهای تولید محتوا آشنا شوید.

 • Google Trends: گوگل ترندز (Google Trends) عصای دست کارشناسان تولید محتوای متنی است. این ابزار رایگان اطلاعات فراوانی در مورد کلمات و عبارات گوناگون در اختیار شما قرار می‌دهد تا کلمات کلیدی را به‌درستی اولویت‌بندی کنید. شما همچنین می‌توانید چند کلمه یا عبارت کلیدی را در بازه‌های زمانی مشخص با یکدیگر مقایسه کنید تا درنهایت از محبوب‌ترین کلمات برای افزایش ترافیک و جذب مخاطب بهره ببرید.
 • Canva: کانوا (Canva) یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای ایجاد محتوای شبکه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌ها است. با استفاده از کانوا می‌توان انواع محتوای ویدیویی، اینفوگرافیک، تصاویر پس‌زمینه، پست رسانه‌های اجتماعی و… را با بالاترین کیفیت تولید کرد. خدمات اولیه این نرم افزار دیجیتال مارکتینگ به‌صورت رایگان ارائه می‌شود.
 • AI: اگر برای محتوای متنی یا ویدیویی خود به صدایی باکیفیت نیاز دارید، MURF.AI را امتحان کنید. این یک ابزار هوش مصنوعی است که به شما کمک می‌کند با فناوری گفتار به متن، محتوایی شبیه به صدای واقعی یک انسان تولید کنید.
 • Virastyar: ویراستیار (Virastyar) یک افزونه ویراستاری متن فارسی است که برای تولید محتوای متنی ایده‌آل است. این افزونه به نرم‌افزار Word اضافه می‌شود تا متن شما را ازلحاظ قواعد دستور زبان فارسی، علائم نگارشی، غلط املایی و… بررسی کند. با استفاده از ویراستیار مطمئن می‌شوید که متنی کاملاً استاندارد را در اینترنت منتشر خواهید کرد.
 • InVideo: ایجاد محتوای ویدیویی برای شبکه‌‌های اجتماعی با استفاده از این نرم افزار دیجیتال مارکتینگ، بسیار آسان شده است. InVideo یک ویرایشگر ویدیویی آنلاین رایگان است که بیش از 5000 قالب قابل‌تنظیم را در اختیار شما قرار می‌دهد. از طرفی این نرم‌افزار می‌تواند محتوای متنی را با استفاده از 50 تم مبتنی بر هوش مصنوعی، به ویدیو تبدیل کند.

11. ابزارهای پشتیبانی چت آنلاین

ابزارهای پشتیبانی چت آنلاین

یکی دیگر از پرکاربردترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال که نقش بسزایی در افزایش رضایت مخاطبان دارد، پشتیبانی چت آنلاین است. یک کسب‌وکار اینترنتی به‌صورت شبانه‌روزی در دسترس است؛ بنابراین باید به‌صورت 24 ساعته پاسخگوی مشتریان و کاربران خود باشد. ابزار پشتیبانی چت آنلاین با ایجاد ارتباطی آسان بین کاربران و کارشناسان، تجربه کاربری را بهبود می‌بخشند. برخی از برنامه‌های پشتیبانی چت آنلاین در ایران، شامل موارد زیر هستند.

 • Raychat: رایچت (Raychat) ازجمله محبوب‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. این سیستم چت آنلاین را می‌توان بر روی انواع وب‌سایت‌ها استفاده کرد. امکان تعریف چند کارشناس پاسخگو، اتصال به وردپرس، ذخیره و بایگانی گفتگوها و نمایش متن‌ها پیش از ارسال، تنها برخی از ویژگی‌های مهم و کاربردی رایچت هستند.
 • Retain: ریتین (Retain) از دیگر ابزارهای پشتیبانی چت آنلاین است که برای وب‌سایت‌های ایرانی استفاده می‌شود. واگذار کردن مکالمه به سایر کارشناس‌ها، عدم کاهش سرعت بارگذاری وب‌سایت، امکان بررسی کیفیت پاسخگویی کارشناسان و امکان ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات مشتریان ازجمله ویژگی‌های اصلی ریتین هستند.
 • Crisp: کریسپ (Crisp) نه‌تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزارهای پشتیبانی چت آنلاین شناخته می‌شود. شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، از نسخه رایگان کریسپ استفاده کنید. بااین‌حال برای استفاده از تمام امکانات و ویژگی‌ها، نسخه پولی این نرم‌افزار در دسترس است. نمایش وضعیت (آنلاین یا آفلاین) پشتیبان‌ها، ارسال اتوماتیک چت به ایمیل کاربر، انتخاب چند پشتیبان و سفارشی‌سازی فرم گفتگو از مهم‌ترین ویژگی‌های Crisp هستند.

جمع بندی

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده هستند و ما در این مقاله تنها به تعدادی از مهم‌ترین‌ها اشاره کردیم. این ابزارها در قالب نرم‌افزار، پلتفرم تحت وب یا افزونه ارائه می‌شوند و می‌توانند سرعت، دقت و کیفیت فرآیندهای بازاریابی دیجیتال را به‌شدت افزایش دهند. درواقع بهتر است بگوییم که در نبود ابزارهای بازاریابی دیجیتال، امکان رقابت با سایر برندهای حوزه خود را نخواهید داشت!

انواع برنامه و نرم افزار دیجیتال مارکتینگ در حوزه ایمیل مارکتینگ، مدیریت پروژه، تولید محتوا، سئو، شبکه‌های اجتماعی، تحلیل سایت و… طراحی و تولید می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از این راهنمای جامع، ابزار موردنظر خود را انتخاب کنید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ عصای دست بازاریابان آنلاین هستند. هر کارشناس و متخصص بازاریابی دیجیتال باید به تعدادی از این ابزار تسلط داشته باشد و از آن‌ها در جهت رشد برند و افزایش درآمد استفاده کند. درصورتی‌که تجربه کار با هر یک از این ابزار را دارید، تجربه خود را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

سوالات متداول

 • آیا ابزارهای دیجیتال مارکتینگ رایگان هستند؟

 • آیا می‌توان در ایران از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ خارجی استفاده کرد؟

 • آیا استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ضروری است؟

کپی لینک
مفید بود؟

مقالات مرتبط

استراتژی دیجیتال مارکتینگ
افزایش استفاده از اینترنت، کسب‌وکارهای موجود در این حوزه را وادار کرده که تمرکز خود را از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال تغییر دهند. ا…
۱۴۰۲/۰۴/۱۶
276 مشاهده
راهنمای کامل بازاریابی اینترنتی
از گذشته تا به امروز، بازاریابی به معنای دستیابی به مشتریان هدف در مکان‌های گوناگون بوده و است. بااین‌حال امروزه شاهد این تغییر اساسی هستیم…
۱۴۰۲/۰۴/۰۳
279 مشاهده
انواع بازاریابی محتوا
مدل‌های متنوعی از محتوا وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تبلیغ برند و یافتن مشتری‌های جدید استفاده کرد. با وجود انواع بازاریابی محتوا د…
۱۴۰۲/۰۳/۲۶
304 مشاهده
اهمیت دیجیتال مارکتینگ
زمانه تغییر کرده و به همراه آن، رویکرد کسب‌وکارها در مورد مشتریان نیز متحول شده است. بازاریابی سنتی یک گام به عقب برداشته و در عوض اهمیت دیجی…
۱۴۰۲/۰۳/۲۵
313 مشاهده
چک لیست دیجیتال مارکتینگ
بازاریابی دیجیتال بهترین شیوه برای رشد کسب‌وکارها است. دیجیتال مارکتینگ این امکان را فراهم می‌کند تا از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف، با …
۱۴۰۲/۰۳/۲۴
313 مشاهده
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.
دیدگاه خود را بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.