مفهوم سئو چیست؟ جامع‌ترین آموزش سئو (SEO) سایت قدم‌به‌قدم و شناخت الگوریتم‌های گوگل
 • 171
مفهوم سئو چیست؟ جامع‌ترین آموزش سئو (SEO) سایت قدم‌به‌قدم و شناخت الگوریتم‌های گوگل

دانستن اینکه سئو چیست و چه کاربردی دارد برای همه صاحبان سایت‌ها امری مهم است. اولین موتورهای جستجو (Infoseek،Alta Vista و Yahoo) در سال 1990 ایجاد شدند. در آن زمان مطالب این موتورهای جستجو براساس تربیت حروف الفبا ارائه می‌شدند. پس از گذشت مدتی موتور‌هایی جدیدتر با الگوریتم‌های بهتری به بازار عرضه شدند.

 اساس کار این موتورها تراکم کلمات کلیدی بود. در این زمان افراد دانستند سئو چیست و به‌دنبال یافتن راهی (قانونی یا غیرقانونی) برای ارتقا سایت‌شان افتادند. مقاله‌ای که در سال 1996 در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد نشان می‌داد که چگونه افراد بدون دیدن آموزش سئو اصولی و صرفا با اسپم کلمات کلیدی به رتبه‌های بالای گوگل می‌رسند!

خوشبختانه امروزه با پیشرفت الگوریتم‌ها، گوگل از این تخلفات جلوگیری می‌کند. برای آن‌که بدانید سئو چیست و با الگوریتم‌های گوگل آشنا شوید، تا آخر این مقاله با من همراه باشید.

تعریف سئو چیست؟

کلمه سئو SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به‌معنای بهینه ‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر به‌منظور جذب بازدیدکنندگان بیشتر است. مهم‌ترین هدف موتور‌های جستجوگر، یافتن بهترین و کامل‌ترین مطلب برای ارائه به کاربران است. زمانی که افراد برای یافتن اطلاعات درباره موضوعی در موتور‌های جستجوگر سرچ می‌کنند، معمولا فقط مطالب 4 سایت اول را می‌خوانند. با آموزش سئو سایت، وب‌سایت شما به‌راحتی در جایگاه اول تا چهارم قرار می‌گیرد. 

تصور کنید شما به‌تازگی فروشگاهی تاسیس کرده‌اید. فروشگاه شما در کوچه‌ای قرار دارد که کسی از آن عبور نمی‌کند! هرچقدر هم که فروشگاه‌تان مجهز و زیبا باشد، وقتی کسی آن را پیدا نکند چه فایده‌ای دارد؟! با استفاده از انواع سئو (SEO) و دیدن آموزش‌ سئو، شما سایت‌تان (فروشگاه خلوت‌تان!) را به گروهی بزرگ از افرادی که به‌دنبال مطالب‌تان می‌گردند، نشان می‌دهید.

سئو (SEO) مجوعه‌ای از تکنیک‌ها برای بهینه‌سازی رابطه عوامل مربوط به صفحه شما و موتور‌های جستجوگر است. طبق آمار، حدود 53 درصد از ترافیک ورودی به سایت‌ها از طریق موتور‌های جستجوگر است. آیا شما هم فکر می‌کنید منظورمان از موتور‌های جستجوگر همان گوگل است؟؟؟

طبق گزارشات منتشرشده از سایت Search Engine Land سه موتور جستجوگر گوگل با 96 درصد، یاهو با 83 درصد و بینگ با 75 درصد استفاده مردم، به ترتیب از پرطرفدارترین‌ها هستند. حالا که با معنی SEO آشنا شدید، آیا می‌دانید مزایا و اهداف سئو چیست؟

اهداف اصلی سئو چیست؟

اهداف سئو چیست؟

اگر هنوز هم برای شروع کلاس‌های آموزش سئو سایت یا کمک گرفتن از یک مشاوره سئو برای بهبود رتبه سایت‌تان در موتور‌های جستجوگر تردید دارید، این مطلب مخصوص شماست!

یافتن آسان وب‌سایت‌تان توسط مخاطب با کمک آموزش سئو اصولی!

براساس تحقیقات انجام شده، مردم جهان روزانه حدود 6 تا 7 میلیارد بار از موتور‌های جستجوگر استفاده می‌کنند!!! با استفاده از اصول سئو، سایت شما در بالاترین رتبه‌های گوگل قرار می‌گیرد بنابراین دسترسی کاربران به آن‌ راحت‌تر می‌شود.

آمارها نشان ‌می‌دهند 62 درصد از مشتریان از گوگل برای تحقیق درباره محصولات مورد‌نظرشان استفاده و از این مقدار 41 درصد حتما فرآیند خریدشان را کامل می‌کنند! یافتن آسان وب‌سایت شما توسط کاربران از مزایای آموزش سئو اصولی است.

افزایش ترافیک سایت با دانستن اینکه SEO چیست!

از اهداف مهم سئو سایت افزایش ترافیک ورودی به آن است. زمانی که کاربران از راه موتور‌های جستجوگر به سایت شما می‌آیند ترافیک وروردی آن افزایش می‌یابد. کسب‌وکارهایی که به اصل سئو و بهینه سازی سایت شان اهمیت نمی‌دهند، برای جذب مشتریان هدف مجبور به شرکت در سمینارها و نمایشگاه‌های مرتبط با برندشان هستند!

در گذشته (زمانی که کسی نمی‌دانست SEO چیست!) افراد برای جذب مشتری باید هزینه زیادی برای تبلیغات در رسانه‌هایی مثل رادیو و تلویزیون صرف می‌کردند. موفقیت آن‌ها از راه تبلیغات در این رسانه‌ها پایدار نبود. مشتریان یک ماه بعد از قطع پخش تبلغیات دیگر نام آن برندها را به‌خاطر نمی‌آوردند!

امروزه دسترسی آسان به فایل‌ها و ویدیو‌های رایگان آموزش سئو سایت (برای اینکه بدانید اصول SEO چیست)، تمام آن هزینه‌های اضافی را حذف و کمک زیادی به افزایش ترافیک هدفمند برای وب‌سایت‌تان کرده است. جذب مشتریان هدف و افزایش ترافیک وب‌سایت از روش‌های سنتی، امری تقریبا غیرممکن است. آیا می‌دانید مهم‌ترین عوامل موثر روی افزایش ترافیک وروردی از راه سئو چیست؟

مشخصات لینک های مفید سئو چیست
· لینک‌های کارآمد SEO چیست؟

زمانی افراد تصور می‌کردند هر چه از سایر سایت‌ها لینک دریافت کنند، ترافیک وروردی بیشتر و در نتیجه رتبه بالاتری از گوگل می‌گیرند اما این اصل منسوخ شده است! لینک‌های مفید مشخصات زیر را دارند:

 • متناسب بودن با کسب‌وکار و موضوع وب‌سایت شما
 • متنی بودن لینک
 • لینک به مطالب با ارزش و مفید
 • افزایش اعتبار از طریق بک‌لینک‌ها
 • ایجاد نشدن توسط ربات‌ها
 • داشتن تائیدیه ابزارهایی مثل وب‌مستر تولز گوگل و Rank Signals
· پاسخ به سوالات کاربران امری ضروری است.

بهتر است برای افزایش ترافیک وروردی، پاسخ سوالات کاربران را در قالب یک مقاله مفید با کلمات کلیدی مناسب در سایت‌تان منتشر کنید.

· محتوای باکیفیت از نظر SEO چیست؟

انتشار مطالبی مفید و مطابق با الگوریتم‌های گوگل و اصل سئو به بهینه‌ سازی سایت شما کمک زیادی می‌کند. تمام ارزش یک سایت به محتوای آن است.

مهم ترین کاربردهای سئو چیست

برند‌سازی آسان با کمک کاربرد سئو چیست؟

شاید یکی از قدیمی‌ترین کاربرد سئو سایت، برندسازی آن باشد. این استراتژی سخت، همیشه هدف اصلی بازاریابی کسب‌وکارها بوده است اما امروزه با آموزش سئو بسیار آسان‌تر شده است.

سئو سایت به شما برای دیده‌شدن بیشتر در صفحه نتایج و ساختن برندتان کمک زیادی می‌کند. برند سازی دو بخش خیلی مهم دارد:

 • محتوا تولید‌شده شما
 • نظر سایر افراد راجع‌به کسب‌وکار شما

برای برندشدن کافی است با تولید مطالب جنجالی و جذاب، ذهن مخاطبان را درگیر کنید و همیشه در خاطر آن‌ها ماندگار شوید!

کسب درآمد بیشتر فقط با آموزش سئو اصولی ممکن است!

هدف هر فردی از راه‌اندازی یک وب‌سایت برای کسب‌وکارش، کسب درآمد بیشتر و هدف سئو سایت نیز کمک به پیشرفت سریع‌تر کسب‌وکار شما برای رسیدن به سوددهی است. کافی است با دیدن آموزش سئو سایت و پیاده‌سازی آن‌ها از طریق موتور‌های جستجوگر، کاربرانی هدفمند جذب و درنتیجه درآمد بیشتری کسب کنید.

بنابراین برای فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی که به‌دنبال جذب مشتری و فروش بیشتر هستند، استخدام یک مشاوره سئو سایت و  پیاده‌سازی سیستم ترکینگ امری ضروری است. 

افزایش رضایت مشتری هدف آموزش سئو سایت است!

از مهم‌ترین خدمات سئو سایت، افزایش میزان رضایت مشتریان است. حتما برای شما هم اتفاق افتاده که درباره موضوع خاصی تحقیق می‌کنید اما زمانی که صفحه مورد نظرتان را باز کردید با مطالب متفاوتی روبه‌رو و سریعا با عصبانیت از سایت خارج می‌شوید!

احتمالا شما هرگز به آن سایت برنمی‌گردید! هوش مصنوعی موتورهای جستجوگر با توجه به اصل سئو سایت و شناسایی کلمات کلیدی مقاله‌های شما، از بروز اتفاقات این‌چنینی جلوگیری می‌کنند. اینگونه رضایت مشتریان نسبت به سایت‌تان افزایش می‌یابد.

پیشی گرفتن از رقبا با دانستن اینکه اصول SEO چیست!

آیا فکر می‌کنید با شرکت در کلاس‌های آموزش سئو سایت فقط به پیشرفت‌تان در دنیای مجازی کمک کرده‌اید؟؟!! این تصور اشتباه است. شما با بهینه ‌سازی سایت‌ تان هم در دنیای مجازی و هم در بازار حضوری از رقیب‌هایتان جلو می‌افتید!

با پیشرفت در دنیای اینترنت، فروش مجازی و حضوری باهم ادغام شده‌اند. طبق آمار اولین سایت در صفحه نتایج گوگل 205 درصد از کل کلیک‎‌ها را به‌خود اختصاص می‌دهد. این یعنی موفقیت شما 205 درصد بیشتر از سایر رقیبان‌تان در رتبه‌های پایین‌تر گوگل است!

افزایش اعتبار شما در گروه آموزش سئو اصولی است!

مطالب سایت‌های معتبر در ابتدای صفحه نتایج می‌آیند. یکی از مهم‌ترین اهدافی که شما را ترغیب به استفاده از فایل‌های آموزش سئو می‌کند، افزایش اعتبار برندتان است. وقتی محتوایی باارزش در سایت‌تان منتشر می‌کنید، گوگل آن را در رتبه‌های بالا نشان می‌دهد در نتیجه اعتبار برند شما پیش مشتریان افزایش می‌یابد. آمارها نشان می‌دهند حدود 48 درصد افراد به نتایج اول گوگل اعتماد بیشتری می‌کنند.

انواع مختلف سئو چیست؟

آیا می‌دانید انواع سئو چیست؟

SEO، تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی دارد. برخی از این روش‌ها از نظر موتورهای جستجوگر گوگل قانونی هستند اما برخی دیگر توسط افراد ناشناس تهیه شده‌اند و قابل اعتماد نیستند. دسته‌بندی انواع سئو سایت با توجه به شرایط این تکنیک‌هاست. هر کسی که حتی کمی آموزش سئو تکنیکی دیده باشد، باید با انواع سئو آشنا باشد. در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

سئو کلاه‌سفید، همیشه پرچمش بالاست!

هدف گوگل، رضایت کاربران و ارائه پاسخی کامل به آن‌هاست. اگر سئو سایت شما،  اهداف گوگل را برآورده کند، به آن SEO کلاه‌سفید (White-Hat Seo) می‌گویند. در این روش شما همزمان (بدون هیچ‌گونه تقلبی) رضایت مشتری و موتور‌های جستجوگر گوگل را جلب می‌کنید؛ بنابراین این روش از سئو سایت، اصولی‌ترین و کم‌خطرترین راه است.

شما در SEO کلاه‌سفید با استفاده قانونی از کلمات کلیدی، بک‌لینک‌ها و تولید محتوا و ... رتبه سایت‌تان را افزایش می‌دهید و از هرگونه جریمه شدن توسط گوگل در امان می‌مانید. روند بهینه سازی سایت در SEO کلاه‌سفید طولانی اما کم‌خطر و پربازده است.

سئو کلاه‌سیاه، رد شدن از چراغ قرمز گوگل!

به روش‌ها و تکنیک‌های غیر قانونی SEO، برای فریب موتور‌های جستجوگر و دستیابی سریع‌تر به رتبه‌های بالای گوگل بدون جلب رضایت مشتریان، سئو کلاه‌سیاه گفته می‌شود. روش‌های SEO کلاه‌سیاه با قوانین گوگل مغایرت دارد.

در گذشته گوگل قادر به تشخیص سایت‌های متخلف نبود، اما امروزه شناسایی این سایت‌ها برای گوگل مثل آب خوردن است! پس گول تبلغیات این روش‌های غیر قانونی را نخورید!

گوگل در صفحه Webmaster Guidelines تمام قوانین و دستورالعمل‌های SEO استاندار از نظر موتور‌های جستجوگر را قرار داده است. تمام صاحبان وب‌سایت‌ها باید این قوانین را مطالعه کنند تا در دام سئو کلاه‌سیاه نیوفتند! در ادامه با پنج تا از مهم‌ترین ابزارهای SEO کلاه‌سیاه که باعث جریمه سایت‌تان می‌شوند آشنا می‌شوید:

· محتوای اتوماتیک (Automatic generated content)

به متن‌های بی‌معنی که به‌صورت خودکار، فقط با کلمات کلیدی برای فریب گوگل نوشته شده‌اند، محتوای اتوماتیک (Automatic generated content) می‌گویند. نمونه‌های این متن‌ها شامل:

 • متن‌های ترجمه‌شده با موتور‌های مترجم آنلاین بدون هیچ‌گونه ویرایش
 • متن‌های جمع‌آوری شده با RSS
 • ترکیب چند مقاله از چند سایت متفاوت بدون ویراستاری
· ساخت لینک‌های غیر طبیعی (Link schemes)

آیا می‌دانید لینک‌های غیرطبیعی برای دور زدن قوانین سئو چیست؟

 • لینک‌های خریداری شده (یعنی شما در ازای قرار دادن لینک‌تان در وب‌سایت‌های دیگر پول پرداخت کنید)
 • تبادل لینک با سایت‌های دیگر (یعنی دو سایت همزمان به یک‌دیگر لینک بدهند!)
 • استفاده از برنامه‌های لینک‌سازی خودکار در سایر سایت‌ها
 • لینک‌سازی در سایت‌های آگهی رایگان
· ریدایرکت پنهانی (Sneaky redirect)

وقتی وب‌‌سایتی ریدایرکت می‌شود، هنگام ورود کاربر به سایت، او را به صفحه‌ای دیگر با آدرسی متفاوت منتقل می‌کند! آیا این قابلیت همیشه مضر است؟؟ معلوم است که نه! زمانی که به هر دلیلی سایت‌ شما به آدرسی دیگر منقل می‌شود، ریدایرکت به کمک شما می‌اید.

اما اگر ریدایرکت سایت، باعث نمایش محتوای‌هایی متفاوت به گوگل و کاربران شود، غیرقانونی است. یعنی اگر ربات‌های جستجوگر گوگل وارد سایتی ‌شوند، یک صفحه بهینه حاوی مطالب مفید می‌بینند، اما اگر کاربران وارد همان سایت شوند به یک صفحه تقلبی منتقل می‌شوند! این روش کاملا برای گوگل قابل شناسایی و برای سئو سایت‌ تان بسیار مخرب است.

· روش Cloaking

در این روش بدون ریدایرکت وب‌سایت، قسمتی از مطالب به موتور جستجوگر گوگل نشان داده نمی‌شود. به مخفی‌سازی قسمتی از مطالب سایت Cloaking می‌گویند. این‌ روش سرپیچی از SEO، باعث جریمه سایت شما می‌شود. با آموزش سئو اصولی می‌توانید از جریمه شدن سایت‌تان جلوگیری کنید.

· مخفی‌سازی قسمتی از متن

گاهی مدیران سایت‌ها با استفاده از روش‌های زیر سعی در پنهان کردن قسمتی از متن می‌کنند:

 • نوشتن با متن سفید روی صفحه سفید
 • پنهان‌سازی قسمتی از متن زیر تصاویر
 • استفاده از سایز صفر برای نوشتن مقالات
 • پنهان‌سازی لینک‌های غیر طبیعی در یک کارکتر کوچک مثل نقطه
· ساخت صفحات مشابه (Doorway Pages)

گاهی صاحبان سایت‌ها با ساخت چندین سایت متفاوت برای کلمات کلیدی خاص، همه آن‌ صفحات را به سایت اصلی خودشان ارجاع می‌دهند. گاهی نیز افراد در یک سایت با نوشتن چندین مطلب با کلمات کلیدی مشابه و برچسب‌گذاری همه آن‌ها به یک مقاله غالب ارجاع می‌دهید.

ساخت صفحات مشابه آخرین ابزار SEO کلاه‌سیاه است که به‌سرعت توسط هوش مصنوعی گوگل شناسایی می‌شود.

 خب حالا که به اینجا رسیدیم حتما می‌توانید به پرسش ابتدای مقاله، «تعریف سئو چیست؟» پاسخ دهید! همچنین انواع سئو (کلاه‌سیاه و کلاه‌سفید) را نیز آموختید. در ادامه به‌سراغ آموزش سئو سایت می‌رویم.

آموزش سئو سایت، چگونه سئوکار شویم!

بهینه سازی سایت از راه SEO،کاری زمان‌بر و چالش‌برانگیز است. برای موفقیت در SEO باید به بعد از دیدن آموزش سئو اصولی، آن را پیاده‌سازی کنیم. سه مرحله برای آموزش سئو وجو دارد:

آموزش سئو تکنیکال، راهی برای صحبت با گوگل!

گاهی سایت‌‌تان با رعایت انواع سئو باز هم مورد توجه گوگل و موتورهای جستجوگر قرار نمی‌گیرند. در این مواقع باید به‌سراغ آموزش سئو تکنیکال برای حل مشکل‌تان بروید. تمام مطالبی که شما در وب‌سایت‌تان منتشر می‌کنید برای انسان‌هاست و موتور‌های جستجوگر گوگل نمی‌توانند آن‌ها را مثل انسان‌ها بخوانند و درک کنند!!!  SEOتکنیکال، زبان صحبت با موتور‌های جستجوگر گوگل است. 

به تمام اقداماتی که برای آسان‌‌سازی اسکرول موتورهای جستجوگر در سایت‌تان انجام می‌دهید را SEO تکنیکال می‌گوییم. آموزش سئو تکنیکال برای کدنویسی و حل مسائل فنی سایت ضروری است. سئو تکنیکال پایه‌ای برای نتیجه‌دهی SEO داخلی و خارجی است. آیا می‌دانید انواع این روش SEO چیست؟

 • اقداماتی که روی تمام سایت تاثیرگذارند.
 • اقداماتی که روی یک صفحه از سایت تاثیرگذارند.

در ادامه به آموزش سئو تکنیکال در یک صفحه سایت می‌پردازیم:

آموزش سئو تکنیکال از راه زبان HTML برای بهینه‌سازی یک صفحه از سایت!

در ابتدا باید بدانید که HTML (Hyper Text Markup Language) یک زبان برنامه‌نویسی نیست بلکه ساختاردهنده به محتوای صفحه سایت است، اما برای آموزش سئو راحت‌تر به آن زبان می‌گوییم.

هر آیتمی (مثل عکس، متن، جدول و ...) در زبان HTML تگ (کد) مخصوص به خودش را دارد. از طریق این تگ‌ها (که برای نشانه‌گذاری اجزای صفحه‌ای در سایت به‌کار می‌روند) شناساسی اجزای یک صفحه برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس آسان می‌شود!

هر تگ HTML، از دو بخش ابتدایی و انتهایی هم‌نام تشکیل شده:

<html>

<head></head> 

<body></body>

</html>

در بخش HEAD کدهای مرتبط به گوگل و فایل‌های CSS و Javascript قرار دارند.

در بخش BODY آیتم‌های قابل دیدن برای کاربران قرار دارد.

استفاده درست از لینک، دوست SEO تکنیکال!

کدنویسی بهینه لینک‌ها مهم است. هر لینک از سه قسمت آدرس صفحه، Title و متن لینک (انکور تکست Anchor Text) تشکیل شده است. متن لینک یا انکور تکست موضوع صفحه را به گوگل نشان می‌دهد.

صفحات 404 را بهینه‌سازی کن.

خطای 404 زمانی رخ می‌دهد که کاربران به صفحه‌ای ناموجود در سایتی وارد شوند. این صفحات احتمالا قبلا حذف یا به آدرسی دیگر منتقل شده‌اند. اگر هنگام کدنویسی سایت‌تان صفحه‌ای خاص برای این قسمت طراحی و کاربر را به سایر قسمت‌های مفید سایت منتقل کنید، موتورهای جستجوگر گوگل رتبه بالاتری به شما اختصاص می‌دهند. طراحی این صفحه نرخ خروج کاربران را کاهش و رتبه سایت را افزایش می‌دهد.

سایت ریسپانسیو برای بهبود SEO تکنیکال مهم است!

این روز‌ها همه موبایل به دست‌ هستند. قابلیت واکنش‌گرا بودن باعث باز شدن کامل و صحیح تمام صفحات سایت شما در همه وسیله‌ها (موبایل، تبلت و ...) می‌شود. از آن‌جایی که گوگل رتبه پایینی به سایت‌های فاقد این قابلیت می‌دهد، باید حین کدنویسی سایت‌تان به موضوع ریسپانسیو بودن توجه کنید.

اگر نمی‌دانید سایت‌تان واکنش‌گرا هست یا نه، ابزار mobile friendly test گوگل به شما کمک می‌کند.

نقش متا تگ‌ها در سئو چیست؟

متا تگ‌ها، کدهای یک خطی بین تگ head هستند که با عبارت meta شروع می‌شوند. کاربران قادر به دیدن اطلاعات این تگ‌ها نیستند. تگ متا دو وظیفه کلی دارد:

 • برقراری ارتباط با موتورهای جستجوگر گوگل
 • نمایش ریز اطلاعات سایت در شبکه‌های اجتماعی

اگر از متا تگ‌ها به‌درستی استفاده کنید، به بهینه سازی سایت ‌تان کمک زیادی می‌کنید. متا تگ‌هایی انواع مختلفی دارند:

 • متا تگ‌های صفحه: Meta Content Type، Meta Description، Viewport و متا تگ‌های شبکه‌های اجتماعی
 • متا تگ‌های وابسته به شرایط: Robots و Language

در اینجا آموزش سئو تکنیکال برای یک صفحه تمام شد. در ادامه با من برای آموزش سئو تکنیکال در کل سایت همراه باشید:

افزایش سرعت صفحه‌ها، دوست خوب گوگل!

گوگل به صفحه‌هایی که با سرعت بیشتری بارگزاری می‌شوند، علاقه دارد. عوامل زیر در سرعت بارگزاری صفحات سایت موثراند:

 • از تصاویر با حجم بالا استفاده نکنید. همان‌طور که گفتیم تصاویری با حجم بیشتر از 120 کیلوبایت سرعت بارگزاری سایت را کاهش می‌دهند!
 • پیشنهاد ما برای عملکرد بهتر سایت استفاده از سیستمی 64 بیتی است.
 • نسخه‌های زبان‌نویسی‌تان را ارتقا دهید.
 • هنگام استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا، استفاده از افزونه‌های زیاد باعث کاهش سرعت بارگزاری سایت می‌شوند.
 • فایل‌های CSS و JS سایت‌تان را بهینه کنید.
 • استفاده از افزونه‌های کش تاثیر زیادی در افزایش سرعت بارگزاری سایت شما دارد.
 • استفاده از پلاگین wp-rocket برای افزایش سرعت سایت در وردپرس

ابزارهای زیادی برای سنجش سرعت سایت وجود دارد. سایت gtmetrix و ابزار تست سرعت گوگل (Page Speed Insights) دو ابزار کاربردی برای اندازه‌گیری سرعت سایت و رفع اشکالات احتمالی آن هستند.

هدف استفاده از نقشه‌‌ سایت برای سئو چیست؟

مهم‌ترین اصل سئو تکنیکال، داشتن یک فایل XML از نقشه مرتب برای سایت است. این فایل شامل لیستی از لینک‌های مهم، مقالات و محصولات‌تان است. برای ساخت نقشه سایت، افزونه yoast در وردپرس به کمک‌تان می‌آید. بعد از ساخت نقشه‌ای مرتب برای سایت‌تان، آن را در google search console ثبت کنید. در ویدیوهای آموزش سئو رایگان، ساخت نقشه سایت به‌طور کامل وجود دارد.

با استفاده از HTTPS  کانال ارتباطی امنی ایجاد کنید.

برای ایجاد کانالی امن بین کاربران و سایت‌تان استفاده از روش‌های رمزنگاری SSL ضروری است. از طریق این کانال امن، اطلاعات شخصی کاربران مثل کلمه عبور و نام کاربری‌شان محفوظ می‌ماند.

استفاده از HTTPS یکی از نکات مهم در آموزش سئو تکنیکال است. اگر سایتی از این کانال استفاده نکرده باشد، مرورگر کروم یا فایرفاکس، از عبارت not secure کنار آدرس‌اش استفاده می‌کنند.

انتشار محتوهای تکراری دشمن سئو سایت است!

اگر شما در سایت‌تان مطالبی با 95 درصد شباهت منتشر کنید، رتبه سئو سایت ‌تان به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. محتوای تکراری (Duplicate Content) یکی از راه‌های SEO کلاه‌سیاه است. گاهی این اتفاق زمان تغییر آدرس سایت‌تان نیز می‌افتد. اگر می‌خواهید آدرس سایت‌تان را عوض کنید، تمام مطالب صفحه قبلی را پاک کنید.

امیدوارم از آموزش سئو تکنیکال صفحه و سایت نهایت استفاده را کرده باشید. آیا می‌دانید معنی Off-page در سئو چیست؟

آموزش سئو Off-page به راحت‌ترین شکل ممکن!

تمرکز سئو خارجی (Off-page SEO) افزایش ترافیک وروردی به سایت از پلتفرم‌های مختلف است. بهینه سازی سایت از SEO خارجی به‌ معنای استفاده از فاکتورهایی مثل قدرت دامنه، شهرت سایت و ارتباط صفحات برای جذب مشتریان و افزایش رتبه سئو سایت است.

 تلاش شما در Off-page SEO روی بهبود دیدگاه دیگران نسبت به سایت‌تان است. برای مثال با نظر گذاشتن در وبلاگ سایر افراد و لینک‌ دادن به مطالب خودتان نوعی SEO خارجی را پیاده کرده‌اید. اقدامات زیر به‌طور کلی باعث بهبود سئو سایت‌تان می‌شود:

 • استفاده از ویدیو و تصاویر مرتبط به مطالب‌تان
 • ارتباط‌سازی با افراد تاثیرگذار (اینفلوئنسرها)
 • به‌روزرسانی مداوم مطالب
 • ساخت تصویری خاص از برندتان در ذهن مشتری
 • تبلیغات هدفمند

در ادامه به آموزش سئو خارجی از طریق ابزارهای موجود می‌پردازیم.

بک‌لینک‌ها مهم‌ترین اصل سئو خارجی هستد!

شریان اصلی برای تپیدن قلب SEO خارجی بک‌لینک است. دریافت لینک از سایت‌های معتبر یکی از مهم‌ترین عوامل بهینه سازی سایت است.  معیار سنجش کیفیت سایت از نظر گوگل بک‌لینک‌های باارزش دریافتی است. اگر می‌خواهید رتبه بالاتری نسبت به سایر سایت‌های هم‌محتوا‌یتان بگیرید باید تمام سعی‌تان را روی دریافت لینک از سایت‌های معتبر بگذارید. البته ارزش تمام لینک‌ها از نظر گوگل یکسان نیست. عوامل زیر کیفیت لینک‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهند:

 • میزان توجه سایر افراد به لینک شما
 • مطابقت موضوعی سایت لینک‌دهنده با مطالب سایت شما
 • متن لینک یا انکور تکست
 • قدرت دامنه سایت لینک‌دهنده
 • تعداد لینک‌های سایت لینک‌دهنده در کل سایت
 • قانونی بودن سایت لینک‌دهنده

سه نوع لینک متفاوت در مبحث SEO خارجی وجود دارد:

· لینک‌های طبیعی (Natural link)

اگر شما هیچ اقدام خاصی برای دریافت لینک از سایر سایت‌ها نکرده باشید ولی آن‌ها به شما لینک دهند و شما را معرفی کنند، به اصطلاح به آن لینک‌های طبیعی می‌گویند. برای مثال یک تیستر غذا در وبلاگ‌اش به رستورانی خوب لینک داده و وب‌سایت آن‌ها را معرفی می‌کند.

· لینک‌های دستی (Manual link)

در این شرایط مشاوره سئو سایت، از افراد یا سایت‌های معروف با استراتژی‌های خاصی درخواست لینک می‌کند.

· انتشار رپورتاژ

به گزارشات یا مقالات معرفی برندها یا محصولات که در سایت‌های خبری منتشر می‌شوند را رپورتاژ گویند. خرید رپورتاژ یکی از راه‌های دریافت بک‌لینک است. شما می‌توانید در هر رپورتاژ به‌طور میانگین سه بک‌لینک به سایت خودتان منتشر کنید.

رپورتاژها در بین نوشته‌هایشان به‌طور غیرمستقیم به سایت شما اشاره می‌کنند. به همین علت تاثیر زیادی روی اعتماد مخاطبان به شما دارند.

· لینک‌های غیرطبیعی

لازم است در ابتدا بگویم لینک‌های ایجاد شده از این روش معمولا از نظر گوگل غیرقانونی تلقی می‌شوند. لینک‌هایی که شما در جاهایی مثل امضای پست وبلاگ، دایرکتوری آنلاین و انجمن‌ها منتشر می‌کنید جزو این دسته هستند.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی در سئو چیست؟

اگر بتوانید با استفاده از استراتژی‌های خاص، کاربران را ترغیب به اشتراک‌گذاری مطالب وب‌سایت‌تان در شبکه‌های اجتماعی کنید به بهبود سئو سایت کمک کرده‌اید. آموزش سئو اصولی برای لینک‌سازی بین سایت و شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش ترافیک ورودی وب‎سایت‌تان می‌شود.

سومین اصل آموزش سئو خارجی استفاده از کامنت است!

استفاده مناسب از کامنت‌ یکی از قوی‌ترین ابزارها برای جذب کاربران به سایت ‌شماست. امروزه استفاده از روش‌های کامنت مارکتینگ (Comment Marketing) اهمیت زیادی دارد زیرا:

 • کامنت شما نشان‌دهنده وضعیت کلی سایت شماست. اگر شما کامنتی مفید برای سایتی دیگر بگذارید دو اتفاق می‌افتد: یکی اینکه کاربران از طریق کامنت‌تان به وب‌سایت‌تان می‌آیند، دوم اینکه احتمالا نویسنده آن وبلاگ در مطالب آینده‌اش به شما لینک می‌دهد.
 • دومین اهمیت کامنت مارکتینگ تشویق سایر کاربران برای گذاشتن نظر در سایت شماست.

در سایت‌های دیگر مهمان شوید!

مشاوره سئو به روش پست مهمان (Guest Post) تاکید زیادی دارد. در این روش شما بعد از نوشتن مقاله‌ای مفید، به جای قرار دادن آن در وب‌سایت خودتان، از بخش مقالات یا اخبار سایر سایت‌ها (در ازای گرفتن بک‌لینک از آن‌ها) برای انتشار مطلب‌تان استفاده می‌کنید. این روش به دو صورت انجام می‌شود:

 • شما مطالب‌تان را در سایر وب‌سایت‌ها قرار می‌دهید.
 • سایر وب‌سایت‌ها مقالات‌شان را در سایت‌شما می‌گذارند.

با شرکت در انجمن‌های مرتبط مخاطبان هدفمند جمع کنید.

برای اینکار در ابتدا باید انجمن‌های مرتبط به حوزه وب‌سایت‌تان را پیدا کنید. با شروع فعالیت در این انجمن‌ها به دو هدف اصلی دست می‌یابید:

 • باعث شهرت شما به‌عنوان فردی متخصص می‌شود.
 • استفاده از لینک در بعضی انجمن‌ها مجاز است، اینگونه شما به‌راحتی وب‌سایت‌تان را نیز تبلیغ می‌کنید.

حالا که دانستید off-page در seo چیست و ابزارهای آن را شناختید، به سراغ آموزش سئو داخلی می‌رویم.

آموزش سئو داخلی سایت با روشی ساده!

همه چیز از داخل وب‎سایت شما شروع می‌شود. با توجه به نظر مشاوره سئو، SEO داخلی وب‌سایت تاثیر زیادی در رضایت موتورهای جستجوگر و کاربران دارد. SEO داخلی شامل تمامی اقدامات داخل وب‌سایت برای دریافت رتبه بالاتر از گوگل است. در ادامه به آموزش سئو داخلی سایت می‌پردازیم:

انتشار مطالبی با کیفیت به SEO داخلی سایت‌تان کمک می‌کند.

برای ساخت محتوایی خوب باید از عکس، متن، ویدیو و ... استفاده و کپی نبودن آن را نیز چک کنید. وب‌سایتی که محتوایی بی‌کیفیت منتشر کند حتی با رعایت انواع سئو، باز هم به رتبه‌های خوب گوگل دست پیدا نمی‌کند. قبل از انتشار هر مطلبی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • میزان پاسخ‌گویی مطلب به نیاز کاربران
 • میزان ایجاد نرخ تبدیل مطلب
 • جامع بودن محتوا نسبت به سایر مقالات موجود
 • داشتن منابع معتبر و قابل قبول برای مطالب

 طبق مطالعات انجام شده مقالات طولانی رتبه بهتری در گوگل نسبت به مطالب کوتاه‌تر دریافت می‌کنند. البته اگر مقاله‌ای کوتاه پاسخ‌گوی موضوع آن است، نیازی به زیاده‌گویی برای افزایش تعداد کلمات مطلب نیست.

توضیحات متا و عنوان صفحه را بهینه کنید.

عنوان صفحه شما، یکی از مهم‌ترین نکات مدنظر گوگل است. اولین چیزی که موتورهای جستجوگر گوگل در صفحه شما بررسی می‌کنند، عنوان و توضیحات متا آن است. این دو فاکتور، موضوع سایت‌تان را برای گوگل مشخص می‌کنند. نکات زیر در بهینه‌سازی عنوان صفحه به شما کمک می‌کند:

 • در ابتدای عنوان صفحه از کلمات کلیدی مقاله‌تان استفاده کنید. حتی استفاده از کلمات کلیدی فرعی و طولانی برای شناساندن موضوع صفحه به گوگل در این قسمت بسیار مفید است.
 • برای عنوان‌تان از کلمات قدرت جذاب (مثل بهترین، قوی‎ترین، عجیب‎ترین، کامل‌ترین و ... ) استفاده کنید تا نرخ کلیک یا  CTRسایت‌تان را افزایش بدهید.
 • استفاده از عنوان‌های کوتاه توصیفی به‌جای عناوین تک‌کلمه‌ای تاثیر زیادی در جلب رضایت گوگل دارد. میانگین کارکتر مدنظر گوگل برای عنوان سایت 60 عدد است.

توضیحات متا (شرح صفحه) توضیحات توصیفی سایت‌تان در صفحه نتایج گوگل و میزان کارکتر استانداردش 200 عدد است. شما باید با نوشتن مطالب مفید، کاربران را به انتخاب سایت‌ خود به‌جای سایر صفحه‌ها ترغیب کنید. این قسمت بنر تبلیغاتی سایت شماست! برویم چند نکته برای بهینه‌سازی متا بخوانیم:

 • از استفاده زیاد کلمات کلیدی (اسپم کلمه کلیدی) در توضیحات متا بپرهیزید.
 • به جای اسپم کلمه کلیدی، از مترادف‌های آن استفاده کنید.
 • از کلمه کلیدی اصلی در ابتدای توضیحات متا استفاده کنید.

تاثیر استفاده بجا از تصاویر در SEO چیست؟

در استفاده از تصاویر باید سرعت سایت‌تان را در نظر بگیرید. اگر تصاویری با حجم زیاد و سایز بزرگ در صفحه سایت قرار دهید، سرعت باز شدن صفحه کاهش می‌یابد. مشاوره سئو، کاهش سرعت سایت را به‌عنوان یک موضوع مضر بیان می‌کند. در انتخاب تصاویر به نکات زیر توجه کنید:

 • تعداد تصویر‌ها: برای مطالب 1000 کلمه‌ای دو تصویر، یکی در ابتدا و یکی در میان متن کافی است.
 • تگ ALT تصاویر: این تگ برای نشان‌دادن موضوع عکس به موتور‌های جستجوگر است. استفاده از این تگ را هرگز فراموش نکنید.
 • اسم تصویر: باید اسمی مرتبط با موضوع عکس برایش انتخاب کنید.
 • انتخاب فرمت صحیح: بهترین فرمت‌های برای عکس jpg, png, svg یا webp هستند.
 • میزان حجم تصاویر: معمولا صفحه‌های سایت هنگام بارگذاری تصاویری با حجم بیشتر از 120 بایت دچار مشکل می‌شوند. بهتر است حجم عکس را به زیر 100 بایت کاهش دهید.

آموزش سئو داخلی با تگ‌های هدینگ، آسان‌تر است!

وظیفه جداسازی و تقسیم‌بندی قسمت‌های مختلف یک متن برعهده تگ‌های هدینگ است. این تگ‌ها ساختار مقاله را به‌درستی به موتور‌های جستجوگر گوگل می‌فهمانند!

• تگ H1: موضوع اصلی مقاله را هدینگ 1 می‌گویند و با تگ H1 نشان می‌دهند. از این تگ فقط یک بار در هر مطلب استفاده می‌شود.

• تگ H2: این قسمت مربوط به زیر مجموعه‌های موضوع اصلی (تگ H1) است. شما محدودیتی برای استفاده از این تگ ندارید.

• تگ H3 تا H6: این تگ‌ها عنوان‌های فرعی زیر هدینگ 2 هستند.

 برای نوشتن هدینگ‌هایی خوب به نکات زیر توجه کنید:

 • در ابتدای هدینگ‌هایتان از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.
 • سلسه مراتب بین هدینگ‌ها را رعایت کنید، یعنی از هدینگ 1 (بدون نوشتن هدینگ 2) وارد هدینگ 3 نشوید!
 • همیشه بعد از نوشتن هدینگ‌ها توضیحاتی مفید و خوانا (نه صرفا اسپم کلمات کلیدی) بنویسید.

استفاده از URL مناسب با اموزش سئو امکان‌پذیر است!

یکی از مهم‎ترین نکات در آموزش سئو انتخاب URL مناسب است. اگر از من بپرسید: «چگونه سئوکار شویم؟» به شما می‌گوییم یکی از خدمات سئوکار ماهر ساخت URL مناسب برای سایت است.

ساخت URL بهینه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سئو داخلی است.  هنگام ساخت URL خوب، سعی کنید کمتر از 255 کارکتر استفاده و برای جداسازی قسمت‌های مختلف آن از خط تیره استفاده کنید. URL مناسب باید کوتاه، توصیفی و دارای کلمات اصلی سایت‌تان باشد.

در این قسمت نمونه‌هایی از Url مناسب سایت را می‌بینیم:

https://cyberisho.com/internet/

نمونه‌ای از URL اشتباه:

https://www.site.com/D5425

بهترین راه ساخت URL مناسب دسته‌بندی صحیح سایت‌تان است.

تاثیر لینک‌سازی داخلی در سئو چیست؟

لینک‌سازی داخلی با ایجاد شبکه‌ای از مطالب بهم پیوسته، ایندکس ربات‌های جستجوگر گوگل در سایت‌تان را آسان‌تر می‌کند. با این کار صفحات مهم‌تر دارای بیشترین لینک داخلی هستند و هیچ صفحه یتیمی (Orphan page) وجود نخواهد داشت. در لینک‌سازی داخلی به نکات زیر توجه کنید:

 • برای لینک‌سازی از کلمات مختلفی استفاده کنید و فقط به یک کلمه کلیدی قانع نشوید.
 • از قرار دادن لینک‌های بی‌فایده در مطلب جلوگیری کنی. برای مثال اگر موضوع مقاله‌تان آشپزی است، به یک مطلب ماشین‌سازی لینک ندهید!
 • لینک‌ها را زیادتر از حد نرمال استفاده نکنید. اینکار باعث اسپم لینک و نارضایتی کاربران می‌شود.

در اینجا آموزش سئو داخلی، خارجی و تکنیکال به پایان می‌رسد. خدمات سئو درجهت بهینه سازی سایت شماست. هر سال گوگل الگوریتم‌های مختلفی ارائه می‌دهد که برای آنکه بدانیم چگونه سئوکار شویم باید این قوانین را بشناسم.

الگوریتم‌های گوگل را بشناسیم تا بدانیم چگونه سئوکار شویم!

هنگامی که در گوگل به‌دنبال موضوعی خاص هستید، هدف گوگل ارائه بهترین پاسخ به شماست. از این رو این موتور جستجوگر در جهت ارائه خدمات سئو سایت، هر سال الگوریتم‌های جدیدی عرضه می‌کند. برای آن‌که بدانیم چگونه سئوکار شویم، قبل از شرکت در دوره‌های آموزش سئو باید الگوریتم‌های گوگل را کامل یاد بگیریم.

 تاثیر الگوریتم پنگوئن (Penguin) در افزایش سئو چیست؟

شرکت گوگل الگوریتم پنگوئن را در ماه آوریل 2012 عرضه کرد. تمرکز این الگوریتم روی لینک‌ها و بک‌لینک‌های سایت‌تان است. اگر در قسمت SEO داخلی و خارجی لینک‌های خوبی دریافت کنید طبق الگوریتم پنگوئن به رتبه‌های بالای گوگل می‌روید.

الگوریتم پاندا (Panda) کپی‌کنندگان را مجازات می‌کند!

گوگل الگوریتم پاندا را در سال 2011 به‌منظور مبارزه با کپی‌کنندگان ایجاد کرد. اگر عکس، متن یا ویدیوهای سایت‌تان از سایر سایت‌ها کپی شده باشد، پاندا اطلاعات لازم را به گوگل می‌دهد و رتبه سایت شما به شدت افت می‌کند!

تاثیر زبان محاوره الگوریتم برت (Bert) در بهبود سئو چیست؟

معمولا بسیاری از شما هنگام سرچ یک موضوع در گوگل از زبان محاوره‌ای استفاده می‌کنید. از این رو گوگل الگوریتم برت را برای برقراری رابطه بهتر با کاربران ایجاد کرد. گوگل به‌وسیله این الگوریتم زبان محاوره‌ای کاربران را بهتر درک می‌کند و درنتیجه پاسخ دقیق‌تری به پرسش آن‌ها می‌دهد.

الگوریتم مرغ مگس‌خوار (Hummingbird) رتبه سایت شما را پایین می‌آورد!!!

تا قبل از عرضه الگوریتم مرغ مگس‌خوار کسب رتبه بالا از گوگل کار آسانی بود. سایت‌ها با اسپم کلمات کلیدی رتبه‌های بالایی در گوگل می‌گرفتند. این موضوع باعث کاهش کیفیت مقالات و دسترسی سخت به مطالب خوب شده بود.

 گوگل با عرضه الگوریتم مرغ‌ مگس‌خوار مشکل اسپم کلمات کلیدی را حل کرد. در حال حاضر سایت‌هایی که این‌کار را انجام می‌دهند جریمه می‌شوند.

الگوریتم کبوتر (Pigeon) روی کلمات کلیدی حساس است!

تمرکز الگوریتم کبوتر روی کلمات کلیدی و تولید محتوا براساس اصل سئو است. زمانی که کاربری در سایت‌تان موضوعی را جستجو می‌کند، اگر آن مطلب در سایت‌ شما موجود باشد الگوریتم کبوتر این موضوع را به گوگل اطلاع و رتبه سایت شما را افزایش می‎دهد.

کاربران راضی، الگوریتم گوره‌خر (zebra) راضی‌تر!!

هدف این الگوریتم حذف سایت‌های تجاری کلاه‌بردار است. گذراندن دوره‌های آموزش سئو کلاه‌سفید به شما کمک می‌کند تا از گرفتاری در دام الگوریتم گوره‌خر دور بمانید. اگر سایت تجاری دارید باید کلاه‌بردار نبودنتان را به گوگل نشان دهید. برای این کار دو راه وجود دارد:

 • مشتریان را راضی و درتعامل با سایت‌تان نگه دارید.
 • برای سایت‌تان نماد اعتماد الکترونیک تهیه کنید.

سخن پایانی درباره آموزش سئو سایت

در این مقاله در ابتدا دانستید که سئو چیست و سپس با انواع سئو آشنا شدید. رسیدن به رتبه‌های اول گوگل کار سختی نیست فقط نیاز به آموزش سئو اصولی و اجرای دقیق تکنیک‌های SEO دارد. بهتر است اگر با اصل SEO آشنایی ندارید از یک مشاوره سئو مجرب در این زمینه مشورت بگیرید.

شناخت الگوریتم‌های گوگل به شما برای پیشرفت سایت‌تان کمک زیادی می‌کند. کافی است بدانید اصول و استراتژی‌‌های SEO چیست و سپس آن را در سایت‌تان پیاده‌سازی کنید. نمی‌توان زمان مشخص موفقیت شما را در گوگل حدس زد اما استفاده از روش‌های SEO کلاه‌سیاه برای رسیدن به موفقیت یک‌شبه کاری اشتباه است.

ما در شرکت سایبری شو با برگزاری کلاس‌های آموزش سئو سایت و ارائه مشاوره سئو تخصصی برای پیشرفت هرچه سریع‌تر در دنیای مجازی به شما کمک می‌کنیم. ما تا زمانی که شما کاملا متوجه شوید کاربرد سئو چیست، همراه‌تان هستیم.

آیا بعد از خواندن این مقاله متوجه شده‌اید SEO چیست؟؟ به نظر شما آموزش سئو به کمک فایل‌های آموزشی رایگان تا چه اندازه موثر است؟ به نظر شما مهم‌ترین تکنیک سئو چیست؟ منتظر شنیدن نظرات ارزشمند شما هستیم. این مقاله مفید را برای دوستان‌تان بفرستید.

مینی لوگو تیم تحریریه سایبریشو
اولین نظر را شما ثبت کنید
نظر خود را ارسال کنید:
مشاهده سایر مطالب مرتبط
thumbnail
 • 30 تیر ماه 1401
 • 510
طراحی سایت با php: یک راهنمای قدم به قدم + نقد و بررسی آن

من به‌عنوان یک برنامه‌نویس همیشه تلاش می‌کنم تا بهترین و کاربردی‌ترین زبان برنامه‌نویسی را برای طراحی و [...]

thumbnail
 • 27 تیر ماه 1401
 • 396
15 مزیت طراحی سایت با وردپرس + نکات حیاتی هنگام استفاده از وردپرس!

در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین و البته قدیمی‌ترین روش‌های راه‌اندازی وبسایت، طراحی سایت با وردپرس است. [...]

thumbnail
 • 25 تیر ماه 1401
 • 289
تیم طراحی سایت | چرا باید به یک تیم اعتماد کنیم؟ مزایای آن چیست؟

اگر شما در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی فعالیت می‌کنید، قطعاً اسم تیم طراحی سایت به گوش‌تان خورده است! [...]

thumbnail
 • 23 تیر ماه 1401
 • 279
طراحی سایت با گوشی: معرفی 8 ابزار قدرتمند ساخت سایت با موبایل

آیا طراحی سایت با گوشی امکان دارد؟! پاسخ این پرسش مثبت است! این روزها مردم همه کارهایشان [...]

thumbnail
 • 21 تیر ماه 1401
 • 226
آموزش طراحی سایت با bootstrap: آسان‌ترین راه قدم به قدم! + مزایا و معایب

دوستم می‌گوید آقای حسینی یک طراح سایت معروف در تهران است. او دیروز یک آگهی بزرگ در [...]

thumbnail
 • 19 تیر ماه 1401
 • 254
طراحی سایت با جی‌کوئری چگونه است؟ + آموزش 9 ترفند طلایی ساخت سایت با jQuery

محمد یک طراح سایت مبتدی است. امروز وقتی درحال خواندن جدید‌ترین مقاله‌های حوزه طراحی سایت بود با [...]

thumbnail
 • 17 تیر ماه 1401
 • 173
طراحی سایت با پایتون: آشنایی با 5 فریم‌ورک برتر پایتون در سال 2022

ساخت سایت با پایتون رویای هر کارآفرینی است! پایتون یک زبان برنامه‌نویسی ساده و قابل درک با [...]

thumbnail
 • 13 تیر ماه 1401
 • 217
وردپرس چیست؟ یک راهنمای جامع برای نصب و آموزش WordPress

همه کسانی که به‌نحوی با دنیای اینترنت و طراحی سایت آشنا هستند، کلمه وردپرس را شنیده‌اند، آیا [...]

تاریک / روشن
گزارش خطا