اینماد چیست، همه چیز درمورد نماد اعتماد الکترونیکی
 • 5 دقیقه
 • 219
اینماد چیست، همه چیز درمورد نماد اعتماد الکترونیکی

برای درک بهتر جمله ی اینماد چیست به مثال که در ادامه میزنیم توجه کنید

تعداد فروشگاه های متعددی که هر کدام یک سری از خدمات را به مشتریان ارائه میدهند در فضای اینترنت آنقدر زیاد شده که حتما همه ی ما برای خرید کردن از آنها در بعضی از مواقع بر سر دو راهی قرار میگیریم. فروشگاه هایی وجود دارد که علی رغم برندینگ بودن از اعتبار بالایی برخوردار هستند و نیاز نیست که قبل از خرید کردن از آنها دچار دودلی شوید زیرا سالهاست که در این زمینه بدون هیچ مشکلی مشغول به فعالیت هستند، مانند دیجی کالا و دیگر موارد.

اما گاهی اوقات محصول یا کالایی را نیاز دارید که فروشگاه های معروف آن محصول را برای ارائه دادن موجود ندارند، در این مواقع باید به سراغ فروشگاهی دیگر بروید تا بتوانید نیازتان را برآورده سازید اما نه شناخت کافی از آن فروشگاه دارید و نه اعتماد زیرا شک دارید که این فروشگاه از کاربران سوءاستفاده می کند یا نه و نمیتوایند به راحتی به آن اعتماد کنید.

این کاملا حق شماست تا در چنین شرایطی به فروشگاه موردنظر اعتماد نکنید زیرا امروزه اشخاصی وجود دارند که با راه اندازی همچین فروشگاه های سوری از افراد مختلفی کلاه برداری میکنند و در این صورت دو راه برایتان وجود دارد. اول اینکه به دلیل نداشتن اعتماد کافی به فروشگاه بیخیال خرید اینترنتی شوید و دو اینکه با ریسک اقدام به خرید محصول نمایید که ما هیچ کدام از این راه ها را به شما پیشنهاد نمیکنیم و پیشنهاد ما این است که به{ اینماد} فروشگاه توجه کنید، آیا فروشگاه مورد نظر دارای اینماد است یا فاقد آن؟

اگر تصور روشنی از اینماد ندارید و یا حتی این کلمه تاکنون به گوشتان نخورده است تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم بهترین خریدتان را از فروشگاه های اینترنتی که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند انجام دهید.

اینماد چیست؟

اینماد به مجوزی گفته میشود که فروشگاهای اینترنتی برای فعالیت قانونی و مجاز باید آن را در اختیار داشته باشند. اینماد یا همان (نماد اعتماد الکترونیک) برای فروشگاه های اینترنتی یک اعتبار به حساب می آید که به واسطه آن تمامی اشخاص میتوانند بدون هیچ گونه نگرانی و با خیالی آسوده از فروشگاه اینترنتی خرید کنند. اینماد توسط {مرکز تجارت الکترونیک} که جزء وزارت صنعت و معدن میباشد به فروشگاه ها ارائه می شود. این مجوز مجاز فروشگاهی تا یک سال نیز اعتبار خواهد داشت.

انواع لوگوهای اینماد

فروشگاه ها و سایتهای فروشگاهی که از اینماد استفاده میکنند اعتبار و کیفیتشان در اینماد توسط ستاره ها مشخص میشود، بدین صورت که هرچه تعداد ستاره در اینماد بیشتر باشد کیفیت و اعتماد فروشگاه اینترنتی بالاتر خواهد بود و شما باید در هنگام خرید به این ستاره ها توجه کنید. در ادامه به انواع اینماد(نماد اعتمادالکترونیکی )اشاره خواهیم کرد.

 • نماد موقت:  این نماد برای این است که سرعت در اخذ مجوز برای سایت های فروشگاهی بالا رود و این سایتها میتوانند با حداقل معیارهای لازم موفق به اخد نماد موقت شوند.
 • نماد دائم یک ستاره:  سایتهای فروشگاهی اگر بخواهند نماد دائم یک ستاره را بگیرند باید یک سری قواعد و اصول لازم را رعایت کرده و دارای معیارهایی مشخص باشند تا موفق شوند این نماد را اخد کنند
 •   نماد دائم دو ستاره: وقتی که یک سایت فروشگاهی موفق شد که نماد یک ستاره را بگیرد میتواند برای گرفتن نماد دو ستاره دائم نیز اقدام نماید، و ایگونه خواهد بود که با راه راه اندازی (اس اس ال) سایتتان میتوانید از نماد دو ستاره استفاده کنید.
 • اینماد چه مزیتهایی برای فروشگاهای اینترنتی دارد

  • وقتی که یک فروشگاه لوگوی اینماد را در اختیار دارد میتواند به صورت قانونی با شرکت های دیگر همکاری کند.

  • وب سایت فروشگاهی از اعتبار بالای برخوردار خواهد شد

  • کاربران به هنگام خرید و خدمات در یک فروشگاه اینترنتی که دارای اینماد باشد حریم شخصی مختص به خود را دارند

  • اینماد باعث می شود که مشتریان و مخاطبان به سایت فروشگاهی اعتماد بیشتری داشته باشند و محصولات بیشتری را از آن خریداری کنند

  • امنیت در وب سایت بالا خواهد رفت

  • به فروشگاه هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند درگاه بانکی تعلق خواهد گرفت

  چه مدارکی برای گرفتن اینماد لازم است؟

  تائید صلاحیت

  یکی از کارهای مهمی که برای گرفتن اینماد باید انجام دهید، تائید صلاحیت از طریق پلیس امنیت است. برای این کار نیازی نیست که به صورت حضوری به مکانی مراجعه کنید زیرا نتیجه آن در پرونده ای که شما در سامانه اینماد تشکیل داده اید ثبت شده و آن را برای شما به کمک ایمیل ارسال می کنند. همچنین نیاز نیست که هیچ کدام این فعالیت ها را خودتان انجام دهید! زیرا توسط کارمندان اینماد انجام خواهد شد.

  درج قیمت بر روی محصول و خدماتی که از طریق سایت ارائه میدهید

  شما باید قیمت تمامی اجناس را بر روی محصولات درج کنید و قیمت تعرفه کالای عرضه شده را مشخص کنید. قرار دادن پیش فاکتور و سبد خرید را نیز باید در وب سایتتان ساماندهی کنید. به یاد داشته باشید همه ی این امور جزو الزامات محسوب میشوند.

  خرید و فروش کالا در سایت و ارائه خدمات

  در واقع وب سایت هایی نیاز به اخذ اینماد دارند که در آنها خرید و فروش آنلاین صورت گیرد، سایت هایی که خدمات آنلاین ارائه نمی دهند اینماد به آنها تعلق نخواهد گرفت و نیازی به کسب این مجوز ندارند.

  صاحب امتیاز دامنه

  شخصی که برای گرفتن اینماد اقدام میکند باید نام دامنه وب سایت به نام خودش باشد. اگر متقاضیان حقوقی برای ثبت اینماد اقدام کردند، اینماد باید با نام شرکت و یا با نام یک نفر از اعضای هیئت مدیره آن شرکت باید ثبت شود.

  دارا بودن سن 18 سال برای متقاضی

  اشخاصی که میخواهند برای نماد الکترونیک اقدام کنند باید سنشان 18 سال تمام باشد وگرنه نمیتوانند برای تهیه ی اینماد اقدام کنند. در سال های گذشته برای گرفتن اینماد باید کارت پایان خدمدت ارائه میشد اما با به وجود آمدن قوانین جدید دیگر نیازی به کارت پایان خدمت نیست.

  مدارک مورد نیاز برای اخذ اینماد

  متقاضیان حقوقی

  • عکس از شناسنامه
  • عکس از آگهی روزنامه رسمی و معتبر
  • دادن تعهد شخصیت حقیقی که با مراجعه به اداره شرایط آن برایتان شرح داده خواهد شد
  • مجوز فعالیت، ارائه عکس پروانه فعالیت
  • در صورت موجود بودن باید تغیرات فعالیت شرکت ارائه شود.

  متقاضیان حقیقی

  • ارائه عکس تمامی مدارک هویتی
  • ارائه سند یا اجاره نامه کسب کار و یا املاک
  • اگر مجوز فعالیت را داشته باشید باید عکس آن را ارائه دهید
  • دادن تعهد شخصیت حقیقی که با مراجعه به اداره شرایط آن برایتان شرح داده خواهد شد.

  مواردی که بعد از اخذ اینماد باید به آن توجه کرد

  1- اگر پیامی از سوی مراکز نظارتی و بازرسی داشتید در مدت 2 روز باید به آن پاسخ بدهید

  2- اگر قرار شد که در کسب کارتان تغییراتی را اعمال کنید باید این موضوع را به مرکز اعلام نمائید

  3- توجه داشته باشید که بدون داشتن دلیل موجه کسب و کارتان را تعطیل نکنید زیرا بعد از 2 اخطار توسط مرکز مربوطه اینمادتان باطل میشود

  4- مواردی را که در محتوای اینماد برای شما ذکر شده است در تمامی ساعات فعالیتتان به صورت دقیق رعایت کنید.

  در آخر

  یادتان باشد تعهد و اعتماد بالاترین سرمایه است پس باید حواستان به این سرمایه باشد و به بهترین شکل ممکن آن را اجرائی کنید. فروشگاه های اینترنتی زمانی که از لوگوی اینماد برخوردار هستند مشتریان با خیالی راحتی از آنها خرید میکنند و این عاملی است برای فروش بهتر و با کیفیتر محصولات فروشگاه های اینترنتی به مردم. اگر در فروشگاه های اینترنتی خرید و فروش آنلاین فعالیت دارید و هنوز نماد اعتماد الکترونیک ندارید بهتر است هرچه سریعتر با توجه به تمامی مواردی که در این مقاله به آن پرداختیم عمل کنید و کسب کارتان را با اعتماد و اعتبار بیشتری به اشخاص معرفی کنید.

  اولین نظر را شما ثبت کنید
  نظر خود را ارسال کنید:
  thumbnail مقالات هاست
  25 آذر لوکال هاست چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با لوکال هاست آشنا کنیم ولی درابتدا بهتر است با این تعریف شروع کنیم که هاست چیست و چه کاربردی دارد؟ زمانی که یک وب سایت نیاز دارید و دوست دارید سایت مورد نظرتان را راه ‌اندازی کنید، به یک فضا که […]
  thumbnail مقالات عمومی
  06 آبان اینترنت چیست؟ اینترنت برای تسریع در فعالیتهای روزمره ما بنا نهاده شده و استفاده از آن هم اکنون حدود 4 میلیارد نفر از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است!
  thumbnail اتاق خبر
  31 مرداد بررسی 14 مورد از مزایای استفاده از وب سایت، چرا به سایت نیاز داریم؟  درمورد مزایای استفاده از وب سایت میتوان اینطور گفت که، شما با داشتن یک وب سایت در فضای اینترنت می‌توانید خدمات خود را ۲۴ ساعته و به صورت نامحدود در دسترس عموم قرار دهید
  thumbnail مقالات شبکه
  14 مرداد شبکه و انواع و اشکال متفاوت آن را بشناسیم شبکه های کامپیوتری از حالات و چینش های متفاوتی برخوردار هستند. اما به طور کلی با اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر، شبکه ایجاد می شود.
  thumbnail مقالات دامنه
  14 مرداد دامنه یا دامین چیست؟ دامنه همانند آدرس محل کار شماست. اگر آدرس شما به گونه ای باشد که به راحتی در ذهن ماندگار شود، بی تردید مشتریان شما نیز افزایش خواهند یافت.
  thumbnail اتاق خبر
  04 اردیبهشت مزایای طراحی سایت چیست و چرا باید یک وب سایت داشته باشیم؟ این روزها از زبان بسیاری از افراد می شنویم که باید کسب وکارهای سنتی تغییر مسیر بدهند و بروند در فضای اینترنت جا بگیرند. شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که چرا کسب و کار اینترنتی این همه اهمیت دارد؟در این مقاله قصد داریم پاسخ به پرسش مزایای طراحی […]
  تاریک / روشن
  گزارش خطا