آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو
آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو

طراح UI UX چه کسی است؟

دیزاینر طراحی رابط و تجربه کاربری
دسته بندی: مقالات طراحی سایت
تاریخ نوشته: ۱۴۰۲/۰۲/۲۶
نویسنده: مدیر سایت
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازدید : 564
دیدگاه: 0

هدف اصلی طراحی UI UX ایجاد یک تجربه کاربری مثبت است که مشتریان را تشویق می‌کند به یک محصول یا برند پایبند و متعهد باشند.‌ مسئولیت رضایت کلی کاربران از یک محصول، بر عهده طراح UI UX است. این فرد به‌طور مداوم به دنبال راه‌هایی است که محبوبیت یک محصول در میان مردم و میزان فروش آن را بهبود ببخشد. این ویژگی حتی برای محصولات پرفروشی که سال‌ها در بازار بوده‌اند نیز صدق می‌کند. در حال حاضر شغل طراحی UI UX به یکی از مهم‌ترین مشاغل حوزه محصولات دیجیتال تبدیل‌شده و کمپانی‌های بزرگ و کوچک به اهمیت استفاده از آن پی برده‌اند.

درحالی‌که یک طراح UX در مورد نحوه عملکرد رابط کاربری تصمیم‌گیری می‌کند، طراح UI تلاش می‌کند تا رابط کاربری ظاهر جذابی داشته باشد و کاربران بتوانند به‌سادگی از آن استفاده کنند. یک طراح UI UX از داده‌های گوناگون، اصول و سایر موارد مرتبط به طراحی و تجربه کاربری استفاده می‌کند تا خواسته‌های کاربران به بهترین نحو پوشش داده شوند. امروزه بسیاری از سازمان‌ها در حال گذر از تفکر محصول‌محوری به سمت تفکر مشتری‌محوری هستند. این موضوع اهمیت جایگاه شغلی دیزاینر UI UX را به طرز فزاینده‌ای افزایش داده است.

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری دو شغل متفاوت با شرح وظایف متمایز هستند. بااین‌حال طراح UI UX فردی است که به اصول هر دو شیوه طراحی تسلط داشته باشد. درواقع دیزاینر UI UX قادر است ضمن ایجاد وب‌سایت، اپلیکیشن یا محصولی با کاربری ساده و ظاهر جذاب، تجربه کاربری لذت‌بخشی را برای مخاطبان رقم بزند. با توجه به پیوند عمیقی که بین طراحی رابط و تجربه کاربری وجود دارد، شغل طراحی UI UX به یکی از مشاغل مهم و پردرآمد در جهان تبدیل‌شده است.

طراحی رابط کاربری چیست؟

آشنایی با طراحی UI

طراحی رابط کاربری (User Interface Design) به ساخت یک رابط با تمرکز بر استایل و تعامل می‌پردازد. هدف از طراحی UI، ایجاد رابطی دلپذیر ازنظر زیبایی‌شناسی است که کاربر می‌تواند به‌سادگی از آن استفاده کند. کلمه «رابط» به نقطه دسترسی اشاره دارد که در آن کاربر با یک برنامه نرم‌افزاری، یک وب‌سایت مبتنی بر مرورگر یا یک دستگاه سخت‌افزاری در تعامل است. یک طراح رابط کاربری حرفه ای، تمام تعاملات کاربر با یک محصول را بررسی می‌کند تا رابطی طراحی کند که به بهترین وجه با نیازهای کاربر سازگار باشد.

وجود رابط‌های کاربرپسند برای محصولات دیجیتالی که قرار است توسط عموم مردم استفاده شوند، ضروری است. طراحی رابط کاربری به ظاهر و احساس یک وب‌سایت یا اپلیکیشن در تعامل با مخاطبان هدف گفته می‌شود. طراح UI UX برخی ویژگی‌ها وب‌سایت نظیر دکمه‌ها، فرم‌ها، رنگ‌ها، منوها و گرافیک را بر اساس اطلاعات موجود مشخص می‌کند. این اقدامات طراحی در کنار هم کار می‌کنند تا کاربران وب‌سایت آگاه شوند که برای مثال چه مواردی قابلیت لمس کردن یا کلیک کردن دارند؛ و همچنین کدام سری از دکمه‌های وب‌سایت یا اپلیکیشن مهم‌تر از سایرین هستند.

طراحی تجربه کاربری چیست؟

آشنایی با طراحی UX

طراحی تجربه کاربری (UX) به فرآیند طراحی محصولاتی (دیجیتال یا فیزیکی) گفته می‌شود که مشکل خاص کاربر را حل کند. مفید بودن، استفاده آسان و تعامل لذت‌بخش از ویژگی‌ها بارز یک طراحی UX هستند. این فرآیند به تقویت تجربه‌ای می‌پردازد که افراد در تعامل با محصول شما به دست می‌آورند. بر اساس مطالعه‌ای از مجله Interacting With Computer دانشگاه آکسفورد: هدف از طراحی تجربه کاربری در کسب‌وکار، «بهبود رضایت و وفاداری مشتری از طریق سودمندی، سهولت استفاده و لذت ارائه‌شده در تعامل با محصول است».

طراح UI UX وظیفه ساخت محصولاتی را بر عهده دارد که با وعده‌های برند یک شرکت سازگار باشند و درعین‌حال تجربه کاربری معناداری را برای مشتریان فراهم کنند. اطمینان از ارائه بهترین تجربه کاربری، تنها با در نظر گرفتن تمام زوایای قابلیت استفاده از محصول میسر می‌شود. ازاین‌رو انجام تحقیق و درک نیازهای کاربر ازجمله مهم‌ترین وظایف تعریف‌شده برای شغل طراحی UI UX است.

آیا شغل طراح UI و طراح UX با یکدیگر تفاوت دارند؟

فرق طراح UI و طراح UX

معمولاً طراحان UX و UI در کنار یکدیگر بر روی یک محصول کار می‌کنند. حتی ممکن است کل فرآیند طراحیUI UX –بخصوص در پروژه‌های کوچک و متوسط- توسط یک نفر انجام شود؛ به همین دلیل است که خیلی از مواقع این افراد با عنوان طراح UI UX شناخته می‌شوند. بااین‌حال وظایف و اهداف طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری متفاوت هستند. معمولاً طراحی وایرفریم‌ها و پروتوتایپ‌های قابل‌آزمایش که اساس طراحی یک وب‌سایت یا سرویس را تشکیل می‌دهند، بر عهده طراح UX است. وظیفه نهایی کردن محصولات و طرح‌ها به‌منظور افزایش تعامل کاربر، بر عهده طراح UI است.

۱. راه حل ها در مقابل زیبایی شناسی

طراحان UX بر روی یافتن راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات و نیازهای مشتری تمرکز می‌کنند. این امر مستلزم کسب اطلاعات و دانش عمیق در مورد نیازهای مشتری است تا طراح بتواند راه‌حل‌های نهایی را پیدا کند.

طراح رابط کاربری بیشتر روی زیبایی‌شناسی وب‌سایت یا اپلیکیشن تمرکز دارد. هدف طراحان UI رفع مشکلات طراحی از طریق عناصر و ویژگی‌های ظاهری است؛ بااین‌حال ممکن است راه‌حل‌هایی که به کار می‌گیرند منجر به ایجاد تجربه کاربری مطلوب نشود.

۲. بخش های جداگانه در مقابل جریان کاربر

طراحان رابط کاربری بر روی بخش‌های جداگانه یک محصول دیجیتال تمرکز می‌کنند. آن‌ها به صفحات منفرد یک وب‌سایت نظیر صفحه پرداخت یا صفحه محصول نگاه می‌کنند؛ اما تنها به عناصر بصری توجه دارند و خود را با مواردی نظیر نحوه پیمایش کاربر در بین صفحات، درگیر نمی‌کنند.

طراحان UX توجه بسیار بیشتری بر روی نحوه حرکت کاربران در وب‌سایت یا اپلیکیشن دارند. آن‌ها به دنبال گلوگاه‌ها و صفحاتی هستند که ممکن است کاربران را سردرگم کنند و موجب ترک محصول توسط کاربران شوند. طراح تجربه کاربری از زمانی که فرد برای اولین بار وارد وب‌سایت می‌شود تا زمانی که اقدامات موردنظر خود را انجام دهد، به دنبال ایجاد ثبات در کل فرآیند است.

اگر تصمیم دارید که به‌عنوان طراح UI UX شناخته شوید، باید تمام این مراحل را به‌تنهایی انجام دهید و ضمن ایجاد محصولی با ظاهر جذاب و کاربری ساده، تجربه دل‌نشینی برای کاربران خود به ارمغان بیاورید.

شرح وظایف دیزاینر UI UX

وظایف طراح UI/UX

شغل طراحی UI UX به معنای انجام هم‌زمان وظایف طراح رابط کاربری و طراح تجربه کاربری است! جای تعجب نیست؛ زیرا بسیاری از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که در جهان تولید می‌شوند، مربوط به شرکت‌های کوچک و متوسط هستند. ازاین‌رو حجم کاری به‌اندازه‌ای نیست که مستلزم استفاده از چند نیروی متخصص باشد. در ادامه با شرح وظایف یک طراح UI UX آشنا شوید تا بتوانید خود را برای این موقعیت شغلی محبوب آماده کنید.

1. تحقیق در مورد کاربران

یک دیزاینر UI UX ابتدا در مورد کاربران و اهداف، انگیزه‌ها، نیازها و رفتارهای آن‌ها اطلاعات جمع‌آوری می‌کند. داده‌های موردنیاز را می‌توان از طریق شیوه‌های گوناگونی نظیر تحلیل رقبا، مصاحبه با کاربران و ذینفعان، نظرسنجی آنلاین و سایر شیوه‌های موجود به دست آورد. این داده‌ها تجزیه‌وتحلیل شده و به اطلاعات کمی و کیفی تبدیل می‌شوند که برای هدایت تصمیم‌گیری‌ها ضروری هستند.

2. ایجاد پرسونای کاربران

شناسایی گروه‌های کاربران کلیدی و ایجاد پرسونا بر اساس رفتارها و ساختار جمعیتی آن‌ها، دومین وظیفه مهم طراح UI UX است. از پرسونای کاربر می‌توان در راستای ایجاد سناریوهای عمیق در زندگی کاربران استفاده کرد. این اطلاعات به طراح کمک می‌کنند تا بتواند نحوه قرارگیری محصول بخصوص در روال روزمره زندگی کاربران را تشخیص دهد.

3. تعیین معماری اطلاعات محصول دیجیتال

طراح وظیفه راهنمایی و آموزش کاربران را بر عهده دارد تا آن‌ها بتوانند اقدامات لازم در تعامل با محصول را انجام دهند. یک معماری اطلاعات کاربردی به کاربران می‌گوید که در حال حاضر کجا هستند و چگونه می‌توانند اطلاعات یا بخش‌های موردنیاز خود را پیدا کنند.

این ویژگی‌ها برای یک اپلیکیشن، وب‌سایت یا هر محصول دیجیتال دیگری حیاتی هستند. یک نقشه سایت یا ربات چت با ارائه پاسخ‌های سریع، گزینه‌های مناسبی برای این بخش هستند.

4. طراحی وایرفریم

طراحی وایرفریم, از وظایف طراح UI UX است

ایجاد وایرفریم از دیگر وظایف تعریف‌شده برای شغل طراحی UI UX است. وایرفریم‌ها نشان‌دهنده سفر کاربر هنگام تعامل با بخش‌های گوناگون یک وب‌سایت یا برنامه –دکمه‌ها، منوها و سایر عناصر UI- هستند.

این فرآیند به طراح UI UX کمک می‌کند تا اطلاعاتی که قرار است در یک صفحه وب نمایش داده شوند را اولویت‌بندی کنند. این مرحله را می‌توان قبل یا بعد از تجزیه و بررسی مشتری‌ها انجام داد. درواقع وایرفریم‌ها کمک می‌کنند تا بتوان ظاهر تمام دکمه‌ها و منوهای وب‌سایت را پیش از کدنویسی مشاهده کرد.

5. ایجاد پروتوتایپ

ساخت پروتوتایپ از کار های طراح رابط کاربری و تجربی است

دیزاینر UI UX وظیفه دارد تا پیش از توسعه نسخه نهایی محصول موردنظر، یک نسخه اولیه آماده کند که قابل کلیک و کاملاً ملموس باشد. پروتوتایپ یا نسخه اولیه باید این امکان را برای کاربر فراهم کند تا تعاملات اصلی محصول نهایی را آزمایش کند.

ابزارهای بسیار متنوعی برای ایجاد پروتوتایپ در اختیار طراحان قرار دارند. بعضی از این ابزارها به طراح UI UX اجازه می‌دهند تا نمونه‌های اولیه را در قالب ویدیو ضبط کنند. درنهایت می‌توان این ویدیوها را در اختیار کاربران قرار داد و آن‌ها را از طریق عملکردهای طراحی محصول راهنمایی کرد.

6. همکاری با گروه های مختلف

یک طراح UI UX مسئولیت کار با مشتریان، ذینفعان و توسعه‌دهندگان وب را بر عهده دارد. این همکاری موجب می‌شود تا طراح ماهیت پروژه را شناسایی کند و تشخیص دهد که محصول نهایی بر چه افرادی تأثیر خواهد گذاشت.

این اطلاعات به دیزاینر UI UX کمک می‌کنند تا ساده‌ترین شیوه پیمایش صفحه‌نمایش به‌منظور هدایت کاربر به سمت خرید محصول را پیاده‌سازی کند. برای ایجاد یک رابطه قوی با همکاران خود در تیم‌های مختلف، باید روابط عمومی بالایی داشته باشید.

7. طراحی رابط بصری

طراح UI UX نقاط تماس بصری را ایجاد می‌کند تا تعامل بین مشتری و محصول نهایی را بهبود ببخشد. آن‌ها همچنین اطمینان حاصل می‌کنند که طراحی رابط کاربری متناسب با برند و مخاطبان هدف باشد.

در این بخش نیز اطلاعات پرسونای کاربران بسیار کاربردی و کمک‌کننده هستند. تمام ویژگی‌های ظاهری نظیر فضای خالی بین عناصر، رنگ صفحه، دکمه‌ها، آیکون‌ها، انیمیشن‌ها و سایر عناصر مرتبط نیز در این بخش پیاده‌سازی می‌شوند.

8. آزمایش محصول روی کاربران واقعی

آزمایش محصول بر روی کابران، از دیگر مسئولیت های متخصص UI UX

یکی از مهم‌ترین وظایف تعریف‌شده برای شغل طراحی UI UX، جمع‌آوری بازخورد از کاربران بر اساس حداقل محصول قابل‌ارائه (MVP) است. MVP کوتاه‌شده عبارت Minimum Viable Product و درواقع اولین نسخه‌ای از محصول است که شرایط اولیه برای عرضه به بازار را دارد.

آزمایش محصول می‌تواند دارای ساختاریافته یا فاقد ساختار مشخص باشد. در حالت ساختاریافته، طراحان با پرسیدن سؤالات گوناگون از کاربران، بازخوردها را جمع‌آوری می‌کنند. در آزمایش بدون ساختار نیز کاربران به حال خود رها می‌شوند و بازخوردها بر اساس پاسخ‌های طبیعی آن‌ها جمع‌آوری می‌گردند. بر اساس این بازخوردها، طراح UI UX می‌تواند مشکلات گوناگون را پیدا و در صورت لزوم اصلاح کند.

طراح UI UX در مقایسه با افرادی که تنها به یکی از این دو تخصص تسلط دارند، موقعیت‌های شغلی بیشتر و بهتری پیدا خواهد کرد. کمپانی‌های کوچک و متوسط حجم کاری کمی دارند و ترجیح می‌دهند از یک نفر در جایگاه شغلی دیزاینر UI UX استفاده کنند. از طرفی کمپانی‌های بزرگ و بسیار معتبر نیز ترجیح می‌دهند که متخصص UI یا UX، به هردو حوزه تسلط داشته باشد تا بتواند ارتباط بهتری با سایر اعضای تیم برقرار کند.

چگونه طراح UI UX شویم؟

نقشه راه تبدیل شدن به طراح UI/UX

بیشتر طراحان بزرگ UI UX به‌صورت خودآموز شروع به یادگیری این تخصص کرده‌اند. بنابراین اگر تحصیلات دانشگاهی مرتبط با این حوزه را ندارید، اصلاً جای نگرانی وجود ندارد. هیچ راه درست یا نادرستی برای تبدیل‌شدن به دیزاینر UI UX وجود ندارد؛ شیوه‌ای که برای یادگیری انتخاب می‌کنید، باید متناسب با روحیات و توانایی‌های شما باشد تا درنهایت اثربخش واقع شود. یادگیری تئوری طراحی و تمرین مداوم تنها اصول مهمی هستند که باید همواره مدنظر قرار داشته باشید که بتوانید در کار خود متخصص شوید.

وب‌سایت معتبر Simplilearn، شش قدم را برای تبدیل‌شدن به یک طراح UI UX معرفی کرده که در ادامه قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

۱. یادگیری مفاهیم اولیه طراحی UX

ازآنجایی‌که تجربه کاربری یک وب‌سایت یا اپلیکیشن برای موفقیت آن حائز اهمیت است، درک مفاهیم اساسی طراحی UX بسیار مهم است. هدف طراحی تجربه کاربری این است که با توجه به نیازها و خواسته‌های کاربر و همچنین بر اساس آرایش روان‌شناختی، تجربه کاربر را تا حد امکان لذت‌بخش کند.

درک این موضوع که چرا کاربران اقدامات خاصی را انجام می‌دهند و اینکه چرا در یک وب‌سایت می‌مانند یا آن را ترک می‌کنند، حیاتی است. آشنایی با مفاهیم اولیه طراحی موجب می‌شوند تا طراح UI UX محصول دیجیتالی را طراحی کند که هم با خواسته‌های کاربران و هم با نیازهای یک کسب‌وکار مطابقت داشته باشد.

۲. توسعه حس زیبایی شناسی

با مطالعه مفاهیم اولیه، تنها می‌توانید تا سطح محدودی در درک اصول طراحی پیشرفت کنید. برای افزایش تخصص UI UX، طرح وب‌سایت‌ها و برنامه‌های موبایلی که از آن‌ها لذت می‌برید را با نگاهی انتقادی مطالعه کنید تا مهارت‌های خود را بهبود ببخشید.

دفعه بعد که در حال بازدید یکی از وب‌سایت‌های محبوب خود هستید، چند دقیقه صبر کنید و به دلایل علاقه خود به آن فکر کنید. آیا رنگ‌ها، طراحی تعاملی، فونت یا دکمه‌ها دلیل علاقه شما به این وب‌سایت هستند؟

سلسله‌مراتب بصری سایت، فاصله بین عناصر و تک‌تک تصاویر و نمادهای استفاده‌شده در سایت را در هنگام ارزیابی طرح در نظر بگیرید. متوجه شوید که کدام عناصر تأثیرگذار و کدام بی‌تأثیر یا دارای تأثیر منفی هستند. برای اینکه چشم شما در طراحی قوی شود، این مرحله ضروری است.

۳. یادگیری نرم افزارهای طراحی مناسب

یادگیری برنامه های طراحی UI UX برای تبدییل شده به متخصص UI UX مهم است

در مرحله بعدی تبدیل‌شدن به یک طراح UI UX لازم است شیوه کار با تعدادی از ابزارهای این حوزه را آموزش ببینید. این ابزار به شما کمک می‌کنند تا آموزه‌های خود را در عمل پیاده‌سازی و نتیجه آن‌ها را مشاهده کنید. برای آموزش این نرم‌افزارهای می‌توانید از دوره‌های آنلاین، حضوری یا خودآموز استفاده کنید.

نرم‌افزارهای بسیاری زیادی برای شغل طراحی UI UX ساخته‌شده‌اند. برای اینکه بتوانید گزینه‌های خود را محدود کنید، توصیه می‌کنیم که تنها پیشگامان این صنعت را بررسی کنید و از پرداختن به نرم‌افزارهای ناآشنا بپرهیزید. Sketch، Adobe XD و Figma از پرکاربردترین و محبوب‌ترین ابزارهای یک طراح UI UX هستند.

شما می‌توانید لیست کامل این نرم‌افزارها به همراه اطلاعات دقیق آن‌ها را در مقاله بهترین نرم افزارهای طراحی تجربه کاربری مطالعه کنید.

۴. ایجاد نمونه کار

شما با خواندن کتاب‌ها و مقالات و طی کردن دوره‌های آنلاین یا حضوری طراحی UI UX، تنها می‌توانید اطلاعات خود را در این حوزه افزایش دهید. برای تسلط به شغل طراحی رابط و تجربه کاربری، ابتدا باید تعدادی محصول دیجیتال طراحی کنید تا کم‌کم پرتفوی خود را بهبود ببخشید.

توصیه ما این است که برای شروع از یک بسته رایگان رابط کاربری که مخصوص تازه‌کارها تعبیه‌شده استفاده کنید تا درگیر جزئیات نشوید. این بسته‌ها شامل اجزای آماده طراحی رابط کاربری نظیر دکمه‌ها، فونت‌ها، منوها و… هستند.

۵. درخواست بازخورد مشتری

معمولاً بازخوردهای منفی در شروع کار، بسیار مفیدتر و سازنده‌تر از بازخوردهای مثبت هستند. این یک راهکار عالی برای ارتقا توانایی‌های طراحی، یادگیری تکنیک‌های جدید و بهبود عناصر گوناگون است. همواره پذیرای انتقاد سازنده باشید و سعی کنید کیفیت کارهای خود را با تحقیق و ممارست بیشتر افزایش دهید. این ویژگی می‌تواند باعث موفقیت یک طراح UI UX شود.

توجه کنید که نیازی نیست مهارت‌های خود را یک‌روزه به‌کلی تغییر دهید و هیچ‌کس هم چنین انتظاری از شما ندارد. حتی درصد کوچکی پیشرفت در هر روز نیز موجب تغییرات اساسی در کیفیت طراحی شما خواهد شد و می‌توانید ادعا کنید که در حال طی کردن مسیر موفقیت هستید.

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری دو شغل متفاوت با شرح وظایف متمایز هستند. بااین‌حال طراح UI UX فردی است که به اصول هر دو شیوه طراحی تسلط داشته باشد. درواقع دیزاینر UI UX قادر است ضمن ایجاد وب‌سایت، اپلیکیشن یا محصولی با کاربری ساده و ظاهر جذاب، تجربه کاربری لذت‌بخشی را برای مخاطبان رقم بزند. با توجه به پیوند عمیقی که بین طراحی رابط و تجربه کاربری وجود دارد، شغل طراحی UI UX به یکی از مشاغل مهم و پردرآمد در جهان تبدیل‌شده است.

بازار کار طراحی UI UX

بازار کار طراحی رابط کاربری و تجربی

در حال حاضر طراحی رابط و تجربه کاربری یکی از مهارت‌های برتر در دنیا است! این خبری خوش برای افرادی است که در این حرفه فعالیت می‌کنند یا قصد ورود به آن را دارند. با افزایش تب‌وتاب هوش مصنوعی در ماه‌های اخیر، بسیاری از افراد در مورد آینده شغلی خود نگران هستند. بااین‌حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که درخواست برای طراح UI UX در حال افزایش است و افراد می‌توانند با خیالی راحت در این حوزه فعالیت کنند.

 • تقاضا برای طراحان رابط و تجربه کاربری در حال افزایش است. دو پلتفرم معتبر Indeed و Glassdoor شغل طراحی UI UX را به‌عنوان یکی از 50 شغل برتر در سال 2022 و یکی از 5 مهارت برتر در سال 2020 معرفی کرده‌اند.
 • سرمایه‌گذاری بر روی تیم‌های UI و UX تأثیر بسزایی بر درآمد و اهداف کلی یک کسب‌وکار دارند و سازمان‌ها این اهمیت را به‌خوبی درک می‌کنند.
 • طبق گزارش CNN Money، بین سال‌های 2017 تا 2027 تقاضا برای طراح UI UX 13% افزایش پیدا می‌کند.

 • با توجه به اینکه تجربه کاربران یکی از ارکان مهم وب‌سایت‌های گوناگون است، موتور جستجوی گوگل آن را در الگوریتم رتبه‌بندی خود قرار داده است. درواقع زمانی که گوگل تشخیص دهد مخاطبان شما تجربه رضایت‌بخشی از حضور در وب‌سایت شما کسب نکرده‌اند، ممکن است رتبه سایت شما را به‌شدت کاهش دهد.

تمام این موارد نشان‌دهنده وجود بازار کار مناسب برای طراحان UI UX است و همچنین می‌تواند طراحان تازه‌کار را برای ورود به این حوزه ترغیب کند. با توجه به افزایش تقاضا، طراحان رابط و تجربه کاربری از ثبات شغلی بیشتر و افزایش حقوق بهره‌مند می‌شوند.

حقوق و درآمد دیزاینر UI UX

میزان درآمد و حقوق طراح UI و UX

مانند هر حرفه دیگری، حقوق و درآمد یکی از مهم‌ترین عناصر است و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. دستمزد یک طراح UI UX بر اساس مواردی نظیر مهارت و تجربه کاری، کشور یا منطقه جغرافیایی و کمپانی شاغل در آن مشخص می‌شود.

میانگین درآمد طراحی رابط و تجربه کاربری در برخی کشورها نظیر آمریکا و استرالیا بالاتر از سایر کشورها نظیر آلمان، چین، آفریقای جنوبی، انگلستان و فرانسه است. از طرفی کمپانی‌های برتر دنیا نظیر متا، گوگل، اپل مایکروسافت و آمازون حقوق بسیار بالایی را به یک دیزاینر UI UX پرداخت می‌کنند.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت Careefoundry، Indeed و Glassdoor، درآمد تقریبی شغل طراحی UI UX در سال 2023 بر اساس میزان تخصص به این صورت است:

 • کارآموز طراحی UI UX : 60864 دلار در سال
 • طراح UI UX تازه‌کار: 100334 دلار در سال
 • دیزاینر UI UX معمولی: 106896 دلار در سال
 • طراح ارشد UI UX: 139000 دلار در سال
 • مدیر ارشد طراحی UI UX: 160000 دلار در سال

بر اساس اطلاعات وب‌سایت Teleport، حقوق طراحان رابط و تجربه کاربری در ایران بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است. در بین 265 شهر جهان که در این وب‌سایت موردبررسی قرارگرفته‌اند، تهران در رتبه 245‌ام ازلحاظ پرداخت دستمزد به طراحان UI UX است. این وب‌سایت حقوق متوسط شغل طراحی UI UX در تهران را معادل 10567 دلار در سال اعلام کرده که تقریباً معادل 400 میلیون تومان در سال است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، با وجود اختلاف شدید حقوق طراح UI UX در ایران با توجه به استانداردهای جهانی، اما کماکان این شغل یکی از حرفه‌های پول‌ساز در کشور است. البته این حقوق می‌تواند بر اساس میزان تخصص شما، بیشتر یا کمتر شود.

جمع بندی

دیزاینر UI UX

طراحی UI UX یکی از مشاغل پرطرفدار و محبوب در جهان است که با توجه به مستندات، درخواست برای آن در حال افزایش است. طراحی UI و طراحی UX دو حرفه مجزا هستند و کمپانی‌های بسیار بزرگ نظیر متا، مایکروسافت و آمازون افراد و تیم‌های مجزایی را برای انجام آن به کار می‌گیرد. بااین‌حال به دلیل حجم کاری کم در بیشتر شرکت‌های کوچک و متوسط در دنیا، طراح UI UX این دو نقش را بر عهده می‌گیرد.

با وجود مقالات، کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی متعدد در این حوزه، تبدیل‌شدن به یک دیزاینر UI UX کار چندان سختی نیست. با مطالعه دقیق اصول طراحی، شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های گوناگون و تمرین زیاد، شما می‌توانید در این حوزه متخصص شوید.

۶. کسب تجربه کار عملی

پس از ایجاد مجموعه‌ای از نمونه‌های کاری که از نتیجه آن‌ها راضی هستید و به توانایی خود در ایجاد آن‌ها اعتقاددارید، قدم روی پله‌های بعدی نردبان موفقیت بگذارید. برای کسب یک شغل طراحی UI UX، باید یکی از نمونه‌های کاری آنلاین خود و روند طراحی آن را آماده کنید.

صبور باشید و ابتدا به دنبال موقعیت‌های شغلی مناسب برای طراح UI UX تازه‌کار بگردید. اگر سریعاً نتوانستید یک موقعیت کاری خوب پیدا کنید، نگران نباشید! جستجو برای کار، روشی فوق‌العاده برای بهبود مهارت‌های نرم نظیر برقراری ارتباط و توضیح استدلال پشت ایده‌های شما است. مدیران منابع انسانی حرفه‌ای، اهمیت زیادی برای مهارت‌های نرم دیزاینر UI UX قائل هستند.

سوالات متداول

 • آیا طراح UI UX به دانش کدنویسی نیاز دارد؟

 • طراحان UI UX بر روی چه پروژه‌هایی کار می‌کنند؟

 • آیا طراح UX نیاز به یادگیری UI دارد؟

 • آیا یادگیری UI و UX آسان است؟

کپی لینک
مفید بود؟

مقالات مرتبط

بهترین نرم افزار طراحی رابط کاربری (UI)
ساخت و طراحی رابط کاربری یک فرآیند پیچیده است که بر تجربه بصری یک محصول دیجیتال نظیر وب‌سایت و اپلیکیشن تمرکز دارد. انواع نرم افزار طراحی را…
۱۴۰۲/۰۳/۰۸
297 مشاهده
تئوری رنگ ها چیست؟
رنگ یکی از هفت عنصر اصلی هنر و جزو اولین مهارت‌هایی است که در مدرسه یاد می‌گیریم. در تئوری رنگ ها به تمام مواردی پرداخته می‌شود که یک هنرمند …
۱۴۰۲/۰۳/۰۴
321 مشاهده
بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری (UX)
تعداد زیادی نرم افزار طراحی تجربه کاربری در بازار وجود دارند. این موضوع تصمیم‌گیری در مورد بهترین و مفیدترین …
۱۴۰۲/۰۲/۲۴
564 مشاهده
آشنایی با ۱۵ تا از مهمترین اصول طراحی سایت
طراحی وب‌سایت یک فرآیند کاملاً انحصاری است که باید بیانگر ماهیت و شخصیت برند شما باشد. برای دستیابی به یک طراحی ایده‌آل، …
۱۴۰۲/۰۲/۲۲
514 مشاهده
طراحی تجربه کاربری چیست؟
در دنیای طراحی محصولات دیجیتال و ساخت پروژه‌های آنلاین، طراحی تجربه کاربری (User Experience Design) یکی از اصطلاحات مهم و کارب…
۱۴۰۱/۱۱/۲۲
1192 مشاهده
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.
دیدگاه خود را بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.