آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو
آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو

بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری (UX)

ابزار های طراحی UX
دسته بندی: مقالات طراحی سایت
تاریخ نوشته: ۱۴۰۲/۰۲/۲۴
نویسنده: مدیر سایت
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
بازدید : 583
دیدگاه: 0

تعداد زیادی نرم افزار طراحی تجربه کاربری در بازار وجود دارند. این موضوع تصمیم‌گیری در مورد بهترین و مفیدترین ابزار را بسیار دشوار می‌کند. برای تمام مراحل طراحی تجربه کاربری از تحقیق در مورد کاربران هدف گرفته تا رسم ایده‌های اولیه و طراحی وایرفریم، ابزارهای طراحی UX متنوعی وجود دارند.

انتخاب بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری می‌تواند کار شما را بی‌نهایت آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر کند. وسعت پروژه، اندازه تیم طراحی و سطح مهارت اعضای تیم ازجمله مهم‌ترین عناصر تعیین ابزارهای UX هستند. بدون در نظر گرفتن این موارد، ممکن است دچار اشتباه شوید و از ابزارهای ناکارآمد استفاده کنید.

انواع نرم افزار طراحی تجربه کاربری به ابزارهای دیجیتالی گفته می‌شود که طراحان UX و طراحان محصول در مراحل مختلف کار خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. این ابزارها نقش مهمی در ایجاد وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و دیگر محصولات دیجیتال کاربردی دارند. ابزارهای طراحی UX به شما در مراحل گوناگون فرآیند توسعه محصول دیجیتال کمک می‌کنند. Miro، Figma، Justinmind و Sketch برخی از بهترین نرم افزارهای طراحی تجربه کاربری هستند.

برای اینکه بتوانید بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری را برای خود پیدا کنید، در ادامه برخی از محبوب‌ترین ابزارهای این حوزه را معرفی می‌کنیم؛ نرم‌افزارهایی توسط برخی از بهترین وب‌سایت‌ها و متخصصان طراحی UX توصیه‌شده‌اند.

ابزارهای طراحی UX برای رسم ایده

ایده‌های گوناگونی در مراحل ابتدایی طراحی تجربه کاربری به ذهن شما می‌رسند که باید آن‌ها را در کمترین زمان ممکن پیاده‌سازی و بررسی کنید. اتود زدن و طراحی سریع از اقدامات مهمی هستند که به ما در تأیید یا رد کردن سریع ایده‌های اولیه کمک می‌کنند. رسم ایده‌ها را هم می‌توان به‌صورت دستی و هم با استفاده از ابزارهای طراحی دیجیتال انجام داد. در اینجا با چند نرم افزار طراحی تجربه کاربری در این مرحله آشنا می‌شوید.

1. معرفی Miro

miro از بهترین ابزار های طراحی تجربه کاربری

نرم‌افزار میرو که قبلاً با نام RealtimeBoard شناخته می‌شد، یک تخته سفید دیجیتالی است. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان ایده‌های مختلف را به‌سادگی رسم کرد و با سایر اعضای تیم طراحی به اشتراک گذاشت.

این نرم‌افزار دارای مجموعه‌ای از الگوهای آماده است که می‌تواند الهام‌بخش طراحان یا نقطه شروع رسم ایده‌های آن‌ها باشد. زمانی که اعضای تیم طراحی بخواهند جلسات طوفان فکری برگزار کرده و ایده‌های اولیه خود را در یک فضای تعاملی ترسیم کنند، Miro یکی از بهترین ابزارهای طراحی UX است. برخی از کاربردهای رایج این ابزار عبارت‌اند از:

 • ایجاد فهرستی از ایده‌ها یا موضوعات برای تمرکز بر روی یک پروژه مهم
 • توسعه داستان کاربر یا نقشه سفر مشتری
 • قالب‌بندی یک مفهوم یا ایده محصول جدید
 • ترسیم ایده‌های خام و فاقد جزئیات در کوتاه‌ترین زمان
 • برگزاری جلسات جذاب‌تر و نوآورانه‌تر برای تیم خود در یک فرهنگ اجایل (چابک)

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل‌توجه نرم افزار طراحی تجربه کاربری Miro، امکان اتصال آن به ابزارهای دیگری نظیر Trello، Asana و Slack است. میرو به دلیل بهره‌مندی از کتابخانه‌های گسترده الگوهای آماده، گزینه‌ای محبوب در بین طراحان است.

برای شروع می‌توانید از نسخه رایگان Miro استفاده کنید که یک فضای کاری با سه تخته سفید قابل‌ویرایش را در اختیارتان می‌گذارد. در ادامه می‌توانید از نسخه Starter با پرداخت 8 دلار در ماه یا از نسخه Business با پرداخت 16 دلار در ماه استفاده کنید. با خرید سالانه Miro، 20% در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

2. معرفی FigJam

استفاده از FigJam برای تجربه کاربری بهتر

نرم افزار طراحی تجربه کاربری فیگجم یک ابزار طوفان فکری قدرتمند برای ترسیم ایده‌ها و اشتراک‌گذاری آن‌ها با سایر اعضای گروه است. FigJam نیز همانند میرو یک تخته سفید است که می‌توان طرح‌های ساده و فاقد جزئیات را به‌سرعت روی آن کشید و نتیجه کار را مشاهده کرد.

با استفاده از این ابزار می‌توانید تیم طراحی را سازمان‌دهی کنید، راه‌حل‌های یک مشکل را موردبحث قرار دهید، و همچنین بر روی مهم‌ترین جنبه‌های فرآیند پروژه خود متمرکز شوید. در بین ابزارهای طراحی UX که برای رسم ایده‌ها استفاده می‌شوند، FigJam جدیدترین ابزار است که با استقبال فراوانی از سوی کاربران همراه شده.

دلایل متعددی برای استفاده از فیگجم وجود دارند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • طوفان فکری و کاوش ایده‌ها
 • امکان تجزیه‌وتحلیل طراحی‌های مختلف
 • جمع‌آوری، یادداشت‌برداری و سازمان‌دهی ایده‌ها
 • ایده‌هایی که به ذهنتان می‌آید را بدون معطلی و در زمانی کوتاه پیاده‌سازی کنید
 • از Zoom برای میزبانی یک کارگاه مجازی یا جلسات طوفان فکری استفاده کنید
 • وجود آیتم‌های کتابخانه و استیکرهای متنوع برای شخصی‌سازی پروژه‌ها

حتی اگر نگوییم که FigJam بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری است، قطعاً می‌توان ادعا کرد که در زمره بهترین‌ها قرار دارد. این نرم‌افزار را به‌عنوان نسخه‌ای ساده‌شده از فیگما (Figma) در نظر بگیرید که درک آن آسان‌تر و استفاده از آن لذت‌بخش‌تر است.

شما برای استفاده آزمایشی از فیگجم برای مدت محدود، نیازی به پرداخت هزینه ندارید. درواقع استفاده از طرح Starter این نرم‌افزار رایگان است. هزینه ماهانه استفاده از نسخه Professional این نرم‌افزار معادل 5 دلار است که با خرید پکیج سالانه، به 3 دلار در ماه کاهش پیدا می‌کند. نسخه Organization فیگجم نیز ماهانه 5 دلار است و تنها می‌توان آن را به‌صورت سالانه خریداری کرد.

ابزارهای طراحی تجربه کاربری برای وایرفریم

پس از گذر از مرحله ترسیم ایده‌ها، به وایرفریم (Wireframe) یا قالب‌بندی طراحی خود می‌رسیم. ابزارهای وایرفریم به طراحان کمک می‌کنند تا ساختار اصلی یک صفحه آتی را از منظر عناصر کلیدی و تناسب آن‌ها با یکدیگر تجسم کنند. وایرفریم حکم ستون فقرات طراحی را دارد و طراحان از آن‌ها برای فونداسیون ماکت‌ها (Mockups) و نمونه‌های اولیه (Prototypes) استفاده می‌کنند. در ادامه با چند نرم افزار طراحی تجربه کاربری برای ایجاد وایرفریم آشنا می‌شوید.

۱.معرفی Figma

Figma از مناسبترین برای طراحی UX

فیگما یکی از بهترین ابزارهای طراحی UX مبتنی بر مرورگر است که به طراحان کمک می‌کند تا وایرفریم‌ها و ماکت‌هایی پویا از طراحی خود را ایجاد کنند. البته این نرم افزار طراحی UX برای ایجاد پروتوتایپ یا نمونه‌های اولیه نیز استفاده می‌شود. این نرم‌افزار همچنین به طراحان اجازه می‌دهد که عملکرد طرح‌های خود را آزمایش کنند.

فیگما این امکان را فراهم می‌کند که چند کاربر به‌طور هم‌زمان بر روی یک پروژه کار کنند و سطح همکاری تیمی خود را بهبود ببخشند. در حال حاضر فیگما را می‌توان به‌عنوان بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری برای افراد حرفه‌ای معرفی کرد.

برخی از امکانات Figma شامل این موارد هستند:

 • مهیاکردن امکان همکاری در زمان واقعی (Real-Time)
 • امکان ایجاد و توزیع کتابخانه‌های کامپوننت توسط طراحان
 • ایجاد وایرفریم‌هایی با وضوح و کیفیت بالا
 • فراهم کردن شرایط آزمایش وایرفریم و پروتوتایپ (حتی با استفاده از ابزارهای طراحی UX موبایل)
 • ذخیره‌سازی خودکار فایل‌ها و ایجاد یک تاریخچه ورژن

آنچه فیگما را از سایر ابزارهای طراحی UX متمایز کرده، استفاده ساده و شهودی از آن است که شروع طراحی را بسیار آسان می‌کند. 2022 سال بزرگی برای فیگما بود و این نرم‌افزار با قیمت 20 میلیارد دلار توسط شرکت Adobe خریداری شد.

طرح Starter فیگما کاملاً رایگان است و کاربران می‌توانند تا 3 طرح را به‌صورت مجانی ایجاد کنند. هزینه خرید طرح Professional فیگما معادل 12 دلار در ماه و همچنین هزینه تهیه طرح Organization این نرم‌افزار نیز برابر با 45 دلار در ماه است.

  ۲. معرفی Wireframe.cc

  Wireframe.cc از ساده ترین در تجربه کاربری

  نرم افزار طراحی UX سایت Wireframe.cc یک ابزار وایرفریم است که عمداً با کاربری بسیار آسان طراحی‌شده. این نرم‌افزار بسیاری از قابلیت‌های پیچیده که سایر نرم‌افزارها ارائه می‌دهند را حذف کرده؛ بنابراین شما می‌توانید بدون کوچک‌ترین حواس‌پرتی، بر روی طراحی خود تمرکز کنید.

  حتی طراحان UX بی‌تجربه نیز می‌توانند ظرف چند دقیقه وایرفریم موردنظر خود را ایجاد کنند. سپس می‌توان این طراحی را به توسعه‌دهندگان تحویل داد تا ویژگی‌های پیچیده‌تر آن نیز پیاده‌سازی شوند. نرم‌افزار Wirwframe.cc نیازی به نصب ندارد و کاربران می‌توانند با حداقل آموزش، به سرعت و مهارت بالا برای استفاده از آن برسند. برخی از ویژگی‌های کلیدی این برنامه عبارت‌اند از:

  • نرم افزار طراحی تجربه کاربری ایده‌آل برای مبتدیان
  • ایجاد آسان وایرفریم‌ها در کوتاه‌ترین زمان
  • ابزاری با فیدلیتی پایین (Low-Fidelity) پایین و متمرکز بر مینیمالیسم
  • ارائه دمو و کتابخانه آموزشی درون مرورگر
  • ذخیره فایل‌ها در فرمت‌های PDF و PNG

  نرم‌افزار Wireframe.cc دارای رنگ‌بندی‌ها یا پالت‌های رنگی محدودی است تا کار با آن فاقد پیچیدگی باشد. کاربران این نرم‌افزار تنها بر روی عملکرد طرح خود متمرکز می‌شوند و توسط جزئیات و امکانات پیچیده سردرگم نمی‌شوند.

  استفاده آزمایشی از این نرم‌افزار رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای نصب آن پرداخت نخواهید کرد. هزینه استفاده از نسخه‌های پریمیوم Wireframe.cc بر اساس نیازها و امکاناتی که دریافت می‌کنید بین 16 تا 99 دلار در ماه است.

  ۳. معرفی Balsamiq

  بالزامیک یک نرم‌افزار کاربرپسند است که به طراحان اجازه می‌دهد وایرفریم‌هایی با کیفیت یا فیدلیتی پایین ایجاد کنند. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید ساختارها و طرح‌بندی پروژه‌های خود را توسعه دهید. استفاده از بالزامیک کار به نسبت ساده‌ای است و حتی افراد کم‌تجربه نیز می‌توانند به‌راحتی وایرفریم‌های خود را ایجاد کنند.

  نرم افزار طراحی تجربه کاربری Balsamiq طراحان UX را مجبور می‌کند وایرفریم‌هایی با کیفیت بصری پایین ایجاد کنند. درواقع این محصول سعی دارد که تمام توان طراحان را بر روی عملکرد و جریان کاربر متمرکز کند. بالزامیک گزینه‌ای عالی برای افرادی است که مهارت فنی پایینی در طراحی دارند. بااین‌حال اگر شما یک متخصص باسابقه در حوزه طراحی هستید، این نرم‌افزار گزینه‌ها و امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد. تعدادی از امکانات بالزامیک شامل این موارد هستند:

  • قابلیت کشیدن و رها کردن آسان (Drag And Drop)
  • یادداشت‌برداری از جزئیات اینترفیس، پیش از اجرا
  • به تصویر کشیدن عناصر احتمالی مورداستفاده در طراحی وب
  • در دسترس بودن عناصر از پیش تعیین‌شده نظیر آیکون‌ها، متن‌ها، برچسب‌ها و غیره

  بالزامیک یکی از ابزارهای طراحی UX پولی است که هزینه آن بستگی به حجم پروژه‌ها و امکانات موردنیاز شما دارد. استفاده از تمام امکانات برای دو پروژه در ماه 9 دلار، بیست پروژه در ماه 49 دلار و دویست پروژه در ماه 199 دلار است.

  ۴. معرفی Adobe XD

  نرم افزار طراحی UX سایت Adobe XD از جدیدترین ابزارهای این حوزه است که به‌سرعت از سایر ابزارهای موجود در بازار پیشی گرفته. شما می‌توانید وایرفریم، پروتوتایپ و دیزاین طرح‌های خود را از طریق این برنامه انجام داده و به اشتراک بگذارید. اگر از قبل عضو اکوسیستم Adobe Creative Cloud هستید، استفاده از XD برای شما بسیار آسان خواهد بود.

  نرم‌افزار Adobe XD مخصوص دسکتاپ بوده و بر روی دو سیستم‌عامل مک و ویندوز قابل‌استفاده است. شما می‌توانید وایرفریم‌های خود را در یک فضای ذخیره‌سازی ابری قرار دهید. همچنین شما می‌توانید صدا، منوهای پیمایش، جریان‌های کاربر، رمز عبور سفارشی، انیمیشن‌ها و سایر عناصر را به برنامه خود اضافه کنید. برخی از امکانات نرم افزار طراحی تجربه کاربری Adobe XD شامل موارد زیر هستند:

  • ویژگی Repeat Grid به شما امکان می‌دهد که عناصر را به‌سرعت تکرار کنید
  • ابزار قلم برای ترسیم سریع مسیرها
  • امکان تنظیم ابعاد موردنظر بر اساس نوع گجت خود در صفحه خوشامدگویی
  • در دسترس بودن رنگ‌ها، اندازه‌های متنوع متن، آیکون‌ها و مؤلفه‌های مختلف

  شما می‌توانید نرم‌افزار Adobe XD را با ابزارهای محبوب طراحی و تجاری نظیر Slack، Microsoft Teams و Zeplin ادغام کنید. به‌این‌ترتیب به اشتراک گذاشتن طرح‌ها با سایر اعضای تیم طراحی نیز بسیار ساده خواهد بود.

  Adobe XD یکی از بهترین نرم افزارهای تجربه کاربری است که می‌توانید در یک دوره آزمایشی 7 روزه به‌صورت رایگان از آن استفاده کنید. قیمت ارتقا این نرم‌افزار برای استفاده طولانی‌مدت و دسترسی به ویژگی‌های گوناگون، از 9.99 دلار در ماه آغاز می‌شود. Adobe Creative Cloud این امکان را به شما می‌دهد تا از تمام ابزارهای این مجموعه با پرداخت ماهانه 52 دلار استفاده کنید.

  همواره تعدادی نرم افزار طراحی تجربه کاربری برای هر بخش از طراحی UX وجود دارند. شما باید با توجه به نوع پروژه خود، بهترین نرم افزار طراحی UX را انتخاب کنید. به دلیل شباهت زیاد دو مرحله ایجاد وایرفریم و ایجاد پروتوتایپ، بعضی مواقع ابزارهای طراحی UX این دو حوزه نیز می‌توانند یکسان باشند. برای مثال می‌توان به Figma و Adobe XD اشاره کرد.

  نرم افزار های طراحی UX برای پروتوتایپ

  برخلاف وایرفریم‌ها که بیشتر در مورد ساختار و سلسله‌مراتب ظاهری هستند، نمونه‌های اولیه یا پروتوتایپ‌ها به تجربه تعامل واقعی (ظاهر و احساس) می‌پردازند. پروتوتایپ به فرآیند شبیه‌سازی محصول نهایی گفته می‌شود. این نمونه‌ها می‌توانند با فیدلیتی پایین (وایرفریم قابل کلیک) یا با فیدلیتی بالا (پروتوتایپ کدنویسی شده) ایجاد شوند. در ادامه متوجه خواهید شد که بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری در این حوزه کدام است.

  ۱. معرفی Justinmind

  Justinmind از پرکاربرد ترین ها در طراحی تجربه کاربری

  نرم افزار طراحی تجربه کاربری Justinmind به طراحان کمک می‌کند که وایرفریم‌ها و پروتوتایپ‌هایی با کیفیت پایین و بالا ایجاد کنند. رابط کاربری و امکانات این برنامه هم برای کاربران مبتدی و هم برای طراحان حرفه‌ای مناسب هستند.

  طراحان با استفاده از Justinmind می‌توانند اپلیکیشن‌های مختلفی ایجاد کرده و پیش‌نمایش ظاهری آن‌ها را در یک سیستم دسکتاپ، تلفن همراه هوشمند یا تبلت مشاهده کنند. این ویژگی برای طراحانی ایده‌آل است که قصد دارند طرح خود را در پلتفرم‌های گوناگون اجرا کنند. در ادامه به تعدادی از ویژگی‌های نرم افزار Justinmind اشاره‌کرده‌ایم:

  • همکاری آسان با اعضای تیم و اشتراک‌گذاری طرح‌ها
  • طراحی تعاملی پیشرفته برای برنامه‌های وب و موبایل
  • ایجاد محصولات جذاب به کمک طیف گسترده‌ای از انیمیشن‌ها
  • امکان آزمایش فرضیات UX بر روی کاربران واقعی

  نرم‌افزار طراحی تجربه کاربری Justinmind یکی از ابزارهای طراحی UX پولی با 4 طرح متفاوت است. طرح Starter این نرم‌افزار برای مدت محدودی رایگان است. هزینه طرح Professional 19 دلار در ماه و طرح Enterprise 39 دلار در ماه است. همچنین شما می‌توانید مبلغ 455 دلار را برای استفاده دائمی از طرح Professional پرداخت کنید.

  ۲. معرفی Proto.io

  Proto.io جز محبوبترین ابزار ها و نرمافزار های طراحی تجربه کاربری

  نرم افزار طراحی Proto.io یک شیوه ایده‌آل نمونه‌سازی برای طراحان UX، کارآفرینان و مدیران محصول است. این نرم‌افزار طیف کاملی از امکانات طراحی آسان را در اختیار شما قرار می‌دهد. Proto.io دارای یک رابط بصری کشیدن و رها کردن است که ساختن پروتوتایپ را برای هرکسی بسیار آسان می‌کند. درواقع این محصول برای دریافت نتایج سریع طراحی‌شده است.

  نرم‌افزار Proto.io در ابتدا به‌عنوان یک برنامه تلفن همراه حاوی ابزارهای UI و UX برای ساخت نمونه‌های اولیه طراحی شد. بااین‌حال امکانات خود را به‌سرعت گسترش داد و توانست به بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری برای ایجاد پروتوتایپ در سال 2023 تبدیل شود. برخی از مهم‌ترین امکانات این ابزار شامل موارد زیر هستند:

  • ایجاد نمونه‌های اولیه با شیوه‌ای کارآمد و بدون خطا
  • امکان ایجاد کتابخانه‌ای از کامپوننت‌ها برای استفاده مجدد در پروژه‌ها
  • وجود الگوهای آماده برای طراحی و امکان ادغام کردن آن‌ها
  • دسترسی به آیتم‌های متنوع رابط کاربری تعاملی و قابل تنظیم

  نرم‌افزار Proto.io دارای بیش از 6000 عنصر دیجیتال شامل آیکون‌ها، تصاویر استوک و جلوه‌های صوتی است. این ابزار با برنامه‌های طراحی و تجاری معروفی مانند Adobe XD، Sketch، Figma و Adobe Photoshop نیز ادغام می‌شود.

  شما می‌توانید برای 15 روز به‌صورت آزمایشی و کاملاً رایگان از نرم‌افزار Proto.io استفاده کنید. قیمت طرح Freelancer این نرم‌افزار 24 دلار، طرح Start-up 40 دلار، طرح Agency 80 دلار و طرح Corporate 160 دلار در ماه است.

  ابزارهای طراحی UX؛ دیزاین

  پس از ایجاد پروتوتایپ‌ها با استفاده از نرم افزارهای طراحی تجربه کاربری، نوبت به ایجاد مشخصات و سیستم‌های طراحی می‌رسد. مشخصات شامل تمام متعلقات طراحی بصری موردنیاز توسعه‌دهندگان برای تبدیل نمونه‌های اولیه به یک محصول کارآمد است. طراحان در پروژه‌های بزرگ سیستمی از کامپوننت‌ها، الگوها و سبک‌ها را ایجاد می‌کنند. این سیستم به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند که از مسیر منحرف نشوند و هدف طراحی را فراموش نکنند. برای دیزاین UX نهایی از چندین نرم افزار طراحی تجربه کاربری مختلف استفاده می‌شود که در ادامه بعضی از مهم‌ترین‌ها را معرفی می‌کنیم.

  ۱. معرفی Sketch

  Sketch؛ ابزار طراحی UX

  اسکچ یک برنامه UX محبوب بین حرفه‌ای‌ها است. اگرچه بسیاری از رقبای این برنامه تلاش کرده‌اند تا قدرت را به دست بگیرند، اما Sketch همچنان ارزش و محبوبیت بالایی بین طراحان UX دارد. ازآنجایی‌که این نرم‌افزار دارای قابلیت ویرایش برداری (Vector-Editing) است، دقت طراحی شما در سطح پیکسل‌های جداگانه خواهد بود.

  طرح‌بندی تمیز ابزار، کامپوننت‌هایی با قابلیت استفاده مجدد، توانایی ایجاد و اشتراک‌گذاری کتابخانه‌ها و تنوع گسترده افزونه‌ها از دلایل محبوبیت نرم افزار طراحی تجربه کاربری اسکچ هستند. بااین‌حال نرم‌افزار Sketch تنها برای کاربران سیستم‌عامل مک در دسترس است. برخی از ویژگی‌های این برنامه عبارت‌اند از:

  • امکان مراجعه کاربران به داده‌‎های اصلی
  • در دسترس بودن قابلیت کاربردی Grid and Guide
  • امکان ایجاد طرح‌های قابل تنظیم با استفاده از ویژگی Symbols
  • وجود کتابخانه‌هایی برای همکاری بین تیم‌های مختلف

  شما می‌توانید به‌صورت رایگان برای 30 روز از نرم‌افزار اسکچ استفاده کنید. پس از پایان دوره آزمایشی، طرح‌های پولی و مقرون‌به‌صرفه در دسترس شما هستند. هزینه طرح Standard معادل 9 دلار در ماه برای هر کاربر است. طرح‌‌های تجاری نیز در صورت نیاز در اختیار شما قرار می‌گیرند.

  ۲. معرفی Adobe Photoshop

  نرم افزار فتوشاپ و کاربرد آن در طراحی تجربه کاربری

  نرم‌افزار فتوشاپ از گذشته موردتوجه گرافیست‌ها بوده و قابلیت‌های فراوانی در حوزه ویرایش تصاویر دارد. از این نرم‌افزار می‌توان برای دیزاین UX و طراحی رابط کاربری نیز استفاده کرد. در آخرین نسخه Photoshop، چندین آرت بورد به این مجموعه اضافه‌شده تا دست طراحان در ایجاد طرح‌های مختلف بازتر باشد. بسیاری از طراحان UX از گذشته با این ابزار کار کرده‌اند و با آن خو گرفته‌اند.

  زمانی که از مرحله اتود زدن فراتر بروید و آماده ورود به ایجاد وایرفریم، پروتوتایپ و دیزاین نهایی شوید، بهتر است از ابزار مناسب‌تری نسبت به فتوشاپ استفاده کنید. پروژه‌های UX ایجادشده در فتوشاپ دارای لایه‌های متعددی برای ویرایش مؤثر هستند. تلاش برای انجام یک بازنگری جزئی در متن یا شی‌ء موجود توسط این برنامه می‌تواند تا حدودی سخت و زمان‌بر باشد. بااین‌حال برخی از ویژگی‌‎های اصلی فتوشاپ که موجب محبوبیت آن شده‌اند، شامل این موارد هستند:

  • امکانات گرافیکی پیشرفته متعدد برای طراحی
  • امکان اتصال به سایر ابزارهای Adobe نظیر XD و Illustrator
  • امکان استفاده برای طراحی سایت و اپلیکیشن
  • رابط کاربری دوستانه برای استفاده توسط افراد مبتدی تا حرفه‌ای

  نصب و استفاده از ویژگی‌های معمولی نرم افزار طراحی تجربه کاربری فتوشاپ رایگان است. شما با پرداخت ماهانه 20.99 دلار می‌توانید به تمام امکانات و ویژگی‌های پیشرفته و کاربری Adobe Photoshop دسترسی داشته باشید. از طرفی شما با پرداخت ماهانه 54.49 دلار می‌توانید از تمام برنامه‌های مجموعه Adobe Creative Cloud استفاده کنید.

  ۳. معرفی نرم‌افزار کاربردی و معروف Adobe Illustrator

  Adobe Illustrator یکی از برترین برنامه ها برای طراحی تجربه کاربری

  نرم افزار معروف Adobe Illustrator یکی از اعضای خانواده Adobe Creative Cloud است که کاربردهای متنوعی دارد. ساخت گرافیک وب‌سایت و خلق آثار هنری دیجیتال بخشی از قابلیت‌های این نرم‌افزار هستند که در طراحی UX به کمک طراحان می‌آیند.

  امکان استفاده در دو سیستم‌عامل محبوب ویندوز و مک از ویژگی‌های مهم Illustrator است. وجود ابزارهای طراحی پیچیده در این نرم‌افزار، موجب کاهش زمان طراحی می‌شود. اگر پیش‌ازاین با یکی از اعضای خانواده Adobe کار کرده باشید، استفاده از این نرم افزار طراحی تجربه کاربری نیز برایتان سخت نیست. تعدادی از ویژگی‌های Adobe Illustrator شامل موارد زیر هستند:

  • امکان اشتراک‌گذاری طرح با سایر نرم‌افزارهای Adobe Creative Cloud
  • امکان تغییر ابعاد تصاویر، بدون کاهش کیفیت
  • ذخیره‌سازی فایل‌های فرمت PDF، EPS، WMF، SVG و VML
  • امکانات متعدد برای ایجاد طرح‌های باکیفیت

  قیمت طرح شخصی و طرح دانش‌آموزان و معلمان این نرم‌افزار 20.99 دلار در ماه است. همچنین شما می‌توانید با پرداخت ماهانه 35.99 دلار از طرح مخصوص کسب‌وکارهای Adobe Illustrator استفاده کنید.  

  سخن آخر

  مخلص کلام، هیچ نرم افزار طراحی تجربه کاربری مشخصی وجود ندارد که برای تمام طراحان بهترین باشد. شما باید ابزار موردنیاز خود را با در نظر گرفتن نوع، بزرگی و نیازهای پروژه انتخاب کنید. تقریباً تمام ابزارهای طراحی UX دارای نسخه آزمایشی رایگان هستند تا از کارایی آن‌ها در راستای انجام پروژه‌های خود اطمینان حاصل کنید.

  استفاده از نرم افزارهای طراحی تجربه کاربری ضروری است و باعث افزایش سرعت، دقت و کیفیت انجام پروژه‌ها می‌شود. از این ابزارهای کاربردی می‌توان برای طراحی سایت، اپلیکیشن و سایر محصولات دیجیتال استفاده کرد. برخی از این ابزارها تنها برای بخش خاصی از طراحی UX و برخی دیگر به‌طور هم‌زمان برای بخش‌های گوناگون نظیر ایجاد وایرفریم، پروتوتایپ و… مناسب هستند.

  استفاده از بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری متناسب با هر پروژه از وظایف اصلی یک متخصص UI/UX است. درنهایت هر طراح باتجربه‌ای دارای سبد کاملی از نرم‌افزارهای موردنیاز خود است که از آن‌ها در پروژه‌های مختلف استفاده می‌کند. شما در پروژه‌های خود از کدام‌یک از ابزارهای طراحی UX استفاده می‌کنید؟

  سوالات متداول

  • اقلام قابل تحویل یک پروژه طراحی UX چه مواردی هستند؟

  • آیا Adobe XD بهتر از Figma است؟

  • آیا استفاده از ابزارهای طراحی UX ضروری است؟

  کپی لینک
  مفید بود؟

  مقالات مرتبط

  بهترین نرم افزار طراحی رابط کاربری (UI)
  ساخت و طراحی رابط کاربری یک فرآیند پیچیده است که بر تجربه بصری یک محصول دیجیتال نظیر وب‌سایت و اپلیکیشن تمرکز دارد. انواع نرم افزار طراحی را…
  ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
  319 مشاهده
  تئوری رنگ ها چیست؟
  رنگ یکی از هفت عنصر اصلی هنر و جزو اولین مهارت‌هایی است که در مدرسه یاد می‌گیریم. در تئوری رنگ ها به تمام مواردی پرداخته می‌شود که یک هنرمند …
  ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
  339 مشاهده
  طراح UI UX چه کسی است؟
  هدف اصلی طراحی UI UX ایجاد یک تجربه کاربری مثبت است که مشتریان را تشویق می‌کند به یک محصول یا برند پایبند و متعهد باشند.‌ مسئولیت رضایت کلی کار…
  ۱۴۰۲/۰۲/۲۶
  582 مشاهده
  آشنایی با ۱۵ تا از مهمترین اصول طراحی سایت
  طراحی وب‌سایت یک فرآیند کاملاً انحصاری است که باید بیانگر ماهیت و شخصیت برند شما باشد. برای دستیابی به یک طراحی ایده‌آل، …
  ۱۴۰۲/۰۲/۲۲
  531 مشاهده
  طراحی تجربه کاربری چیست؟
  در دنیای طراحی محصولات دیجیتال و ساخت پروژه‌های آنلاین، طراحی تجربه کاربری (User Experience Design) یکی از اصطلاحات مهم و کارب…
  ۱۴۰۱/۱۱/۲۲
  1207 مشاهده
  دیدگاه کاربران
  هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.
  دیدگاه خود را بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.