آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو
آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو

مبانی و اصول دیجیتال مارکتینگ

معرفی مبانی بازاریابی دیجیتال
دسته بندی: مقالات دیجیتال مارکتینگ
تاریخ نوشته: ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
نویسنده: مدیر سایت
مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه
بازدید : 327
دیدگاه: 0

اینترنت زندگی ما را متحول کرده است. فضای آنلاین به‌طور پیوسته در حال توسعه است و ازاین‌رو ضروری است که اطلاعات خود در مورد اصول دیجیتال مارکتینگ را به‌روز نگه‌دارید تا همواره از رقبای خود یک قدم جلوتر باشید. تغییرات حاصل از دنیای دیجیتال را می‌توانید در نحوه ارتباط خود برای یادگیری، خرید غذا، استفاده از وسایل نقلیه، پیگیری اخبار و بسیاری از موارد مشاهده کنید. برای تمام کسب‌وکارهای آنلاین ضروری است که اصول بازاریابی دیجیتال را بشناسند تا فرآیند مارکتینگ را با بالاترین کیفیت انجام دهند.

استفاده درست از اصول، قوانین یا مبانی دیجیتال مارکتینگ، باید در تمام اقدامات بازاریابی شما دیده شود. از شناسایی مخاطب هدف گرفته تا استفاده از کانال‌های بازاریابی گوناگون و تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران، بخشی از اصول دیجیتال مارکتینگ هستند. ازآنجایی‌که بهترین رقبای شما در فضای آنلاین از این اصول بهره می‌برند، شناخت دقیق و بهره‌مندی از آن‌ها برای موفقیت کسب‌وکار شما نیز ضروری است.

اصول بازاریابی دیجیتال چیست؟

اصول دیجیتال مارکتینگ چیست

قوانین یا اصول بازاریابی دیجیتال دستورالعمل‌هایی هستند که موجب دیده شدن برند، محصولات یا خدمات شما در فضای آنلاین می‌شود. شما با تکیه‌بر این اصول می‌توانید مطمئن شوید که در حال حرکت در مسیر درستی هستید و اقدامات شما اثربخش خواهند بود. شناسایی اصولی مشتریان هدف، جذب مخاطبان از کانال‌های دیجیتال مختلف و تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران وفادار ازجمله مهم‌ترین اصول دیجیتال مارکتینگ هستند.

فضای آنلاین تغییرات زیادی در نحوه بازاریابی ایجاد کرده. امروزه شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند پابه‌پای مجموعه‌های بزرگ رشد کنند و کمتر نگران هزینه‌های بازاریابی خود باشند. بیشتر امکانات بازاریابی دیجیتال به‌طور یکسان در اختیار تمام افراد و مجموعه‌ها قرار دارند. این شما هستید که با آگاهی از اصول و مبانی دیجیتال مارکتینگ، بهترین تصمیمات را برای موفقیت کسب‌وکار خود اتخاذ می‌کنید.

با مهم ترین اصول دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید

اگر منابع گوناگون را برای آشنایی با اصول دیجیتال مارکتینگ بررسی کنید، ممکن است با داده‌های متفاوتی مواجه شوید! درواقع دیجیتال مارکتینگ حوزه‌ای جدید است و همواره ممکن است اختلافاتی جزئی بر سر اصول و قوانین اصلی آن وجود داشته باشد. بااین‌حال مواردی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌‌پردازیم، مبانی بازاریابی دیجیتال از دیدگاه بهترین متخصصان دیجیتال مارکتینگ هستند.

1) جذب مخاطب هدف

جذب مخاطب هدف یکی از اصول دیجیتال مارکتینگ است

آگاهی از محصولات یا خدمات شما اولین قدم در سفر خرید مصرف‌کننده است که به آن بالای قیف فروش (TOUF) نیز می‌گویند. شما باید از کانال‌ها و مسیرهای مختلف برای جذب مخاطبان هدف خود بهره ببرید.

بازاریابی ایمیلی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بهینه‌‌سازی سئو، بازاریابی محتوا با انتشار مقالات، ویدیوها، پادکست‌ها و غیره، تکنیک‌های طراحی وب و افیلیت مارکتینگ برخی از اقدامات شما برای جذب مخاطبان هدف هستند. تمام این اقدامات موجب افزایش ترافیک وب‌سایت شما می‌شوند.

2) تعامل با مشتریان بالقوه

تعامل با مشتریان بالقوه در بازاریابی دیجیتال مهم است

بعدازاینکه توجه مشتریان به برند، محصولات یا خدمات شما جذب شد، کار شما آسان‌تر نمی‌شود؛ بلکه حالا باید مخاطبان خود را درگیر کرده و ارتباطی ایجاد کنید تا مشتریان را از شناخت شما (آگاهی از برند) به سمت تبدیل (نقطه فروش) هدایت کند.

در این بخش از اصول دیجیتال مارکتینگ، برگزاری کمپین‌های متعدد در کانال‌های مختلف ضروری است. این کمپین‌ها موجب علاقه‌مندی مردم به محصولات یا خدمات شده و همواره کسب‌وکار شما را در معرض دیده شدن قرار می‌دهد. هنگامی‌که مخاطبان هدف را مشخص و کمپین‌های بازاریابی موفقی را برگزار می‌کنید، همواره با مخاطبان خود در ارتباط باقی می‌مانید.

مسلماً داشتن تعامل مؤثر با مخاطبان یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد! همواره برخی از کمپین‌های شما مؤثر واقع می‌شوند و برخی دیگر بی‌نتیجه می‌مانند. موفقیت یک برند با توجه به نرخ کلیک، سرنخ‌های بازاریابی و اعداد و ارقام فروش آن مشخص می‌شود. تا زمانی که به اصلی‌ترین اصول بازاریابی دیجیتال متعهد باشید و هویت برند خود را ثابت نگه‌دارید، همواره می‌توانید با مشتریان بالقوه خود تعامل داشته باشید.

3) تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران

یکی از اصول بازاریابی دیجیتال، تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران است

تعامل تنها زمانی معنا دارد که بتوانید مشتریان بالقوه را به خریداران تبدیل کنید. هنگامی‌که توجه مخاطبان را به برند خود جلب کردید، نوبت به تیم فروش می‌رسد که این افراد را به مشتریان بالفعل یا همان خریداران تبدیل کند.

البته این فرآیند ساده نیست و نیاز به تخصص و تجربه دارد. حرکت دادن مخاطبان در هر بخش از قیف بازاریابی نیازمند صرف انرژی مشخصی است. در این مرحله از اصول دیجیتال مارکتینگ پیشنهاد می‌شود که داده‌های کاربران را با استفاده از شیوه‌های مختلف تجزیه‌وتحلیل کنید. در این بخش می‌توانید از تست‌های A/B استفاده کنید.

همه مواردی که به‌عنوان تبدیل در نظر گرفته می‌شوند را دنبال کنید تا بفهمید چه دلایلی باعث خروج مصرف‌کنندگان از قیف فروش می‌شوند. همچنین معیارهایی نظیر هزینه به ازای سرنخ (CPL)، نرخ کلیک (CTR) و نرخ تبدیل را بررسی کنید تا از میزان دستیابی به اهداف خود مطلع شوید. با انجام این کارها ارزش واقعی را پیدا می‌کنید و بینشی به دست می‌آورید که در بهینه‌سازی قیف فروش شما مؤثر خواهد بود.

4) حفظ مشتریان برای کسب ارزش مادام العمر

حفظ مشتریان برای کسب ارزش مادام العمر، یکی از اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ است

تا این مرحله از مبانی دیجیتال مارکتینگ شما توانسته‌اید شروع خوبی داشته باشید و فروش خود را بهبود ببخشید؛ اما کار شما به پایان نرسیده! برای ایجاد یک پایگاه مشتریان وفادار، باید از تمام استراتژی‌هایی استفاده کنید که ارزش خدمات و محصول شما را بالاتر از هزینه آن نشان می‌دهند.

همواره به دست آوردن مشتریان جدید نسبت به حفظ مشتریان قبلی هزینه بیشتری در پی دارد؛ بنابراین حفظ مشتریان فعلی برای رشد پایدار مجموعه و برند شما بسیار مهم است. اگر ارزش مادام‌العمر (LTV) شما از استانداردهای صنعتی که در آن فعالیت دارید بالاتر برود، اصول دیجیتال مارکتینگ را به‌درستی انجام می‌دهید. همواره به دنبال بازخورد مشتریان باشید و از این اطلاعات برای بهبود محصولات و نحوه ارائه خدمات خود استفاده کنید.

جذب، تعامل، تبدیل و نگهداری مشتریان مهم‌ترین اصول دیجیتال مارکتینگ هستند. بدون توجه به بزرگی یا حوزه کسب‌وکار خود، همواره باید  به این اصول پایبند بمانید تا در مسیر رشد و توسعه قرار بگیرید. سایر مبانی دیجیتال مارکتینگ نظیر پرورش روابط، توجه ویژه به محتوا و انسجام در انجام فعالیت‌های بازاریابی نیز از اهمیت بالایی برخوردارند و هرگز نباید نادیده گرفته شوند.

5) شناخت خواسته ها و نیازهای مشتریان

شناخت خواسته ها و نیازهای مشتریان در بازاریابی دیجیتال

پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد شما چیست؟ محصول یا خدمات شما چگونه شما را از سایر رقبا متمایز می‌کند؟ چرا مشتریان باید از شما خرید کنند؟ چه مزیت منحصربه‌فردی ارائه می‌دهید و چه عاملی شما را خاص می‌کند؟ تحقیقات کاملی در مورد مخاطبان خود قرار دهید و با قرار دادن خود به‌جای آن‌ها، خواسته‌ها و نیازهایشان را شناسایی کنید.

شما باید متوجه شوید که چه چیزی به مخاطبان انگیزه می‌دهد، چه چیزی برایشان مهم است و همچنین چالش‌های آن‌ها را شناسایی کنید. در این بخش از اصول دیجیتال مارکتینگ، جمعیت‌شناسی بسیار مهم است. پرسونای دقیق خریداران خود را با توجه به اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید، توسعه دهید. در هر زمان و هرجایی که می‌توانید، بازخورد دریافت کنید تا ادامه مسیر برایتان روشن‌تر شود و ایرادات خود را اصلاح کنید.

6) ایجاد و پرورش روابط

ایجاد و پرورش روابط، یکی از مبانی بازاریابی دیجیتال است.

پس از ایجاد یک پایه محکم و درک نیازهای مخاطبان خود، این فرصت را دارید که یک رابطه شفاف بر اساس درک متقابل و اعتماد ایجاد کنید. این رابطه دقیقاً مانند یک موجود زنده است و باید آگاهانه آن را پرورش دهید تا به‌خوبی رشد کند. تنها در این حالت است که می‌توانید در سفر خرید به مشتریان خود کمک کنید.

فراموش نکنید که همواره ایجاد یک رابطه بسیار سخت‌تر از نابود کردن آن است. رابطه‌ای که روزها یا هفته‌‎ها برای ایجاد آن زمان صرف کرده‌‎اید، ممکن است در چند ثانیه از بین برود. پس همواره مراقب روابط خود با مخاطبان باشید و دوام آن را بدیهی فرض نکنید.

7) به مشتریان آنچه را بدهید که می‌خواهند

در کسب و کار آنلاین به مشتریان آنچه را بدهید که می‌خواهند

برخی شرکت‌ها نیاز مشتریان خود را مشخص می‌کنند و سپس محصول یا خدماتی برای پاسخ به آن‌ها ارائه می‌دهند. در عوض برخی شرکت‌ها ابتدا صدای مشتریان خود را می‌شنوند و بر اساس خواسته آن‌ها، محصول یا خدمات منحصربه‌فردی ارائه می‌دهند. بازاریابی عالی نیازمند یک دستور قاطع و درعین‌حال ملایم است.

مشتریان از راه‌های مختلفی شما را پیدا می‌کنند و بنا به دلایلی در کنار برند شما باقی می‌مانند. همان‌طور که آن‌ها را در سفر خرید راهنمایی می‌کنید، این شانس برایتان مهیا است که راه‌حل‌های لازم را به آن‌ها پیشنهاد دهید تا نیازهایشان برطرف شود.

8) نقش کلیدی انسجام

یکی از اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ، رعایت انسجام است

عدم انسجام سریع‌ترین راه برای کاهش وفاداری و از دست رفتن مشتریان است. شما هرگز نباید مشتریان را در شرایط شک و تردید قرار دهید. به‌عنوان‌مثال اگر آن‌ها عادت دارند که به‌طور هفتگی یک محتوا در وبلاگ شما مطالعه کنند، مطمئن شوید که این محتوا با ریتم درست و به‌موقع منتشر شود. انسجام یکی از مهم‌ترین اصول دیجیتال مارکتینگ است؛ هرچه بیشتر اعتماد مخاطبان خود را از بین ببرید، بازاریابی دیجیتال مشکل‌تر خواهد شد.

اگر در کسب‌وکار اینترنتی خود با عدم انسجام و ناسازگاری مواجه شده‌اید، احتمالاً زمان و انرژی کافی برای مدیریت صدا، پیام و هویت برند خود اختصاص نداده‌اید. زمانی که به این موارد توجه کنید، شرایط تغییر می‌کند. رعایت این اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ باعث افزایش اعتبار برند شما و ایجاد اعتماد می‌شود.

9) محتوا پادشاه است

در بازاریابی آنلاین، محتوا پادشاه است

تمام اتفاقات مثبت در حوزه بازاریابی دیجیتال با یک محتوای عالی آغاز می‌شود. تا زمانی که محتوای شما قادر به ایجاد ارزش برای مشتریان نباشد، آن‌ها را از دست خواهید داد. ایجاد محتوای باکیفیت و غنی یکی از مبانی دیجیتال مارکتینگ و گزینه‌ای ایده‌آل برای ایجاد اعتماد در اوایل رابطه با مشتریان است.

محتوا نه‌تنها باید مفید و حاوی اطلاعات ارزشمند باشد، بلکه باید به شیوه‌ای ایجاد شود که بتوان به‌سادگی با آن ارتباط برقرار کرد. این سؤالات را به‌طور مداوم از خود بپرسید: چرا خواننده باید به محتوای من اهمیت دهد؟ چگونه می‌توانم آن را بهتر کنم؟ چه ویژگی‌هایی باعث می‌شوند که مخاطبان محتوای من را با خانواده، همکاران یا دوستان خود به اشتراک بگذارند؟

10) محتوای کوتاه و مختصر

محتوای خلاصه، یکی دیگر از اصول دیجیتال مارکتینگ است

ایجاد محتوای کوتاه و خلاصه در صورت امکان، یکی دیگر از اصول دیجیتال مارکتینگ است. این ویژگی بخصوص در متن رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و مواردی از این قبیل بسیار مهم است. اگر می‌توانید اطلاعات یک متن 1000 کلمه‌ای را در 600 کلمه منتقل کنید، حتماً این کار را انجام دهید. به‌طورکلی تنها در نوشتن محتوای وبلاگ است که توضیحات کامل و طولانی خوشایند کاربران است.

مختصر نوشتن در فضای آنلاین بسیار حائز اهمیت است؛ وقت مخاطبان خود را با عبارات و جمله‌های زائد تلف نکنید. البته مختصر نوشتن تنها زمانی کاربرد دارد که بتوانید پیام خود را کاملاً شفاف و مشخص انتقال دهید. این ویژگی در طراحی، رنگ و فرمت نیز صدق می‌کند. اگر عناصر زیادی در یک صفحه وجود دارند که موجب حواس‌پرتی می‌شوند و ایجاد ارتباط با مخاطب را مشکل می‌کنند، آن‌ها را حذف یا ویرایش کنید.

11) چرخش در دایره موفقیت

چرخش در دایره موفقیت از اصول دیجیتال مارکتینگ است

اگر محتوا پادشاه است، پس تکرار محتوای مناسب ملکه است! هرگز از امتحان کردن ایده‌های جدید نترسید؛ اما اگر ایده‌ای جواب داد، همان پیام را به روش‌های مختلف در کانال‌های گوناگون تکرار کنید. بااین‌حال یاد بگیرید که اگر روشی اثربخشی خود را از دست داد، آن را کنار بگذارید و به دنبال شیوه‌های جدید باشید. هرچه سریع‌تر بتوانید یک اقدام بی‌ارزش و ناکارآمد را تشخیص دهید و مسیر خود را عوض کنید، وضعیت بهتری خواهید داشت. این یکی از مهم‌ترین اصول دیجیتال مارکتینگ است.

این واقعیت در بازاریابی دیجیتال وجود دارد که حتی موفق‌ترین ایده‌ها نیز تاریخ انقضا دارند. تا زمانی که یک ایده بازدهی مناسبی دارد، آن را تکرار کنید. زمانی که کمپین بازاریابی شما اثربخشی خود را از دست داد، بودجه و انرژی مجموعه را صرف آن نکنید. حتی گاهی ممکن است مجبور به ایجاد تغییرات اساسی شوید؛ اما این موضوع هیچ ایرادی ندارد و همواره انتظار می‌رود با چنین شرایطی مواجه شوید. تنها ضررهای را به حداقل برسانید و مسیر خود را با ایده‌های تازه ادامه دهید.

12) تمرکز روی کانال های بازاریابی بیشتر

تمرکز روی کانال های بازاریابی بیشتر، مهم است

یکی از اصول بازاریابی دیجیتال، متنوع کردن کانال‌های بازاریابی به‌منظور جذب و تعامل مشتریان بیشتر است. مخاطبان گوناگون ترجیح می‌دهند محتوای دیجیتال را به روش‌های مختلفی دریافت کنند. برای مثال فعالیت هم‌زمان در رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت و ایمیل مارکتینگ، شرایط بهتری را برای جذب مخاطبان هدف فراهم می‌کند.

به‌این‌ترتیب استفاده مجدد از محتوا یک راه آسان و اقتصادی برای دسترسی گسترده‌تر و ایجاد حداکثر بازگشت سرمایه از تولید محتوا است. البته گاهی اوقات لازم است که کمی محتوا را ویرایش کنید و آن را متناسب با کانال بازاریابی موردنظر خود تغییر دهید.

مبانی دیجیتال مارکتینگ پیوسته در حال تغییر هستند

اصول دیجیتال مارکتینگ همواره در حال تغییر هستند

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از فعالان حوزه بازاریابی دیجیتال مرتکب می‌شوند، دست‌کم گرفتن سرعت روزافزون تغییرات این حوزه است. هرروز چیز جدیدی برای آموختن وجود دارد و در این مسیر افرادی موفق می‌شوند که از تغییر نمی‌ترسند و به‌سرعت با آن سازگار می‌شوند.

ازآنجایی‌که همواره اصول دیجیتال مارکتینگ می‌توانند تغییر کند، سیستم‌های آموزشی آکادمیک یا دانشگاهی را نمی‌توان بهترین منابع برای آموزش بازاریابی دیجیتال دانست. بااین‌حال منابع آموزشی بسیار متنوعی به زبان ایرانی و انگلیسی در فضای آنلاین وجود دارند که پیوسته در حال به‌روزرسانی هستند. اگر شما انگیزه و اشتیاق آشنایی با مبانی دیجیتال مارکتینگ و تمام زیروبم‌های آن را داشته باشید، فرصت‌های زیادی پیش روی شما وجود دارند.

جمع بندی

شما ممکن است در آغاز سفر خود در حوزه دیجیتال مارکتینگ باشید یا در این صنعت به سطوح بالایی رسیده باشید؛ به‌هرحال برای موفقیت در این حوزه، ابتدا باید با اصول بازاریابی دیجیتال آشنا شوید و خود را با ابزارهای کاربردی و مناسب این حوزه مسلح کنید.

پس از مطالعه این مقاله، شاید فکر کنید که اصول دیجیتال مارکتینگ را به‌خوبی می‌شناسید و روی آن‌ها تسلط دارید. بااین‌حال یادگیری این اصول و درک عمیق آن‌ها تنها با چند دقیقه مطالعه ممکن نیست. شما باید به جستجو ادامه دهید، سؤالات بیشتری در مورد هریک از اصول بازاریابی دیجیتال بپرسید و درنهایت تجربه‌های عملی به دست آورید. تمام مواردی که امروز یاد گرفته‌اید ممکن است مدتی بعد تغییر کنند؛ این موضوع چندان خوشایند نیست، اما این مقاله نیز با تغییر اصول و مبانی دیجیتال مارکتینگ به‌روز خواهد شد تا شما در جریان اطلاعات به‌روز قرار بگیرید.

سوالات متداول

  • آیا اصول دیجیتال مارکتینگ در تمام نقاط جهان یکسان هستند؟

  • آیا مبانی دیجیتال مارکتینگ در طول زمان دچار تغییر می‌شوند؟

منابع:
کپی لینک
مفید بود؟

مقالات مرتبط

استراتژی دیجیتال مارکتینگ
افزایش استفاده از اینترنت، کسب‌وکارهای موجود در این حوزه را وادار کرده که تمرکز خود را از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال تغییر دهند. ا…
۱۴۰۲/۰۴/۱۶
277 مشاهده
راهنمای کامل بازاریابی اینترنتی
از گذشته تا به امروز، بازاریابی به معنای دستیابی به مشتریان هدف در مکان‌های گوناگون بوده و است. بااین‌حال امروزه شاهد این تغییر اساسی هستیم…
۱۴۰۲/۰۴/۰۳
280 مشاهده
معرفی ابزار های دیجیتال مارکتینگ
تقویت استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و بازگشت سرمایه بیشتر، در گروی بهره‌مندی صحیح از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. شما با استفاده از دی…
۱۴۰۲/۰۳/۲۹
282 مشاهده
انواع بازاریابی محتوا
مدل‌های متنوعی از محتوا وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تبلیغ برند و یافتن مشتری‌های جدید استفاده کرد. با وجود انواع بازاریابی محتوا د…
۱۴۰۲/۰۳/۲۶
305 مشاهده
اهمیت دیجیتال مارکتینگ
زمانه تغییر کرده و به همراه آن، رویکرد کسب‌وکارها در مورد مشتریان نیز متحول شده است. بازاریابی سنتی یک گام به عقب برداشته و در عوض اهمیت دیجی…
۱۴۰۲/۰۳/۲۵
313 مشاهده
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.
دیدگاه خود را بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.