آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو
آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو

بهترین استراتژی های ایمیل مارکتینگ

استراتژی بازاریابی ایمیلی
دسته بندی: مقالات دیجیتال مارکتینگ
تاریخ نوشته: ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
نویسنده: مدیر سایت
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازدید : 320
دیدگاه: 0

روزانه بیشتر از 330 میلیارد ایمیل در سراسر دنیا ارسال می‌شوند! پیش‌بینی‌شده که این رقم تا انتهای سال 2025 به 376 میلیارد ایمیل در روز خواهد رسید. انواع استراتژی ایمیل مارکتینگ در طول زمان تغییر کرده و امروزه شاهد استفاده گسترده از این شیوه دیجیتال مارکتینگ در دنیا هستیم. شیوه‌هایی که تا 5 سال پیش بازدهی خوبی داشتند، این روزها دیگر کارایی ندارند و چندین استراتژی بازاریابی ایمیلی جدید جایگزین آن‌ها شده‌اند.

بر اساس تحقیقات گسترده، بهترین بازاریابان آنلاین در سراسر دنیا از ایمیل مارکتینگ به‌‎عنوان یکی از اقدامات اصلی بازاریابی دیجیتال خود استفاده می‌کنند. مهم‌ترین دلیل این استقبال گسترده را می‌توان بازگشت سرمایه (ROI) بالای انواع استراتژی ایمیل مارکتینگ در مقایسه با سئو، بازاریابی محتوا، تبلیغات کلیکی و… در نظر گرفت.

در اینجا شما باید فکر کنید که چرا کاربران غیرفعال شده‌اند. برای مثال این موارد می‌توانند از مهم‌ترین دلایل غیرفعال شدن افراد باشند:

 • ارسال ایمیل‌های بسیار زیاد و نامرتبط
 • عدم طراحی مناسب برای ایمیل‌ها
 • عدم نمایش درست ایمیل در موبایل کاربر
 • و…

پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی ایمیلی تعامل مجدد با مشتری کار چندان ساده‌ای نیست؛ اما شرکت‌هایی که بر روی این کمپین‌های بازاریابی ایمیلی سرمایه‌گذاری می‌کنند، 28.5 دلار بابت هر 1 دلار خرج‌ شده بازدهی دارند. این ارقام نشان می‌دهند که بازگشت مشتریان غیرفعال، اقتصادی‌تر از به دست آوردن مشترکین جدید است.

استراتژی شما هرچه که باشد، تنها قادر است بخشی از مشتریان غیرفعال را برگرداند. در این صورت می‌توانید از سایر مشترکین غیرفعال خود در مورد ترجیحات آن‌ها بپرسید.

تعریف استراتژی ایمیل مارکتینگ

مفهوم استراتژی ایمیل مارکتینگ

استراتژی ایمیل مارکتینگ برنامه‌ای برای استفاده از کمپین‌های ایمیلی به‌منظور دستیابی به اهداف خاص بازاریابی است. شناسایی مخاطبان هدف، ایجاد محتوای ارزشمند، تقسیم‌بندی فهرست‌های ایمل، چند استراتژی بازاریابی ایمیلی کاربردی و محبوب هستند. کمپین‌های بازاریابی ایمیلی نه‌تنها به جذب مشتریان جدید مؤثر هستند، بلکه روشی کاربردی برای حفظ مشتریان فعلی نیز به شمار می‌آیند.

بازاریابی ایمیلی از تمام استراتژی‌های بازاریابی آنلاین ازجمله سئو، بازاریابی محتوای تبلیغات کلیکی بهتر عمل می‌کند. درواقع استراتژی ایمیل مارکتینگ بخش مهمی از هر استراتژی بازاریابی است. ارسال ایمیل اقتصادی‌ترین راه برای برقراری ارتباط با مشتریان، تبلیغ محصولات یا خدمات و رسیدن به اهداف تجاری است.

به‌طورکلی به ازای هر 1 دلاری که در بازاریابی ایمیلی خرج می‌کنید، می‌توانید انتظار بازگشت سرمایه‌ای به ارزش 42 دلار را داشته باشید. پس از تعریف استراتژی ایمیل مارکتینگ، در ادامه شما را به بهترین استراتژی‌ها قابل‌استفاده در سال 1402 آشنا می‌کنیم. شما از طریق این استراتژی‌ها قادر به توسعه کسب‌وکار و افزایش درآمدزایی خود خواهید بود.

9 استراتژی بازاریابی ایمیلی پرکاربرد

نوشتن چند ایمیل ساده و ارسال پراکنده و نامنظم آن‌ها در طول سال کافی نیست و برایتان دستاورد بخصوصی به همراه ندارد. در اینجا بهترین استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی پرکاربرد را به اشتراک می‌گذاریم که می‌توانید برای دستیابی به نتایج خارق‌العاده از طریق ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

1) شخصی سازی کردن پیام ها

شخصی سازی کردن پیام ها یک استراتژی ایمیل مارکتینگ است

تردیدی وجود ندارد که شخصی‌سازی پیام‌های ایمیل یک اقدام عالی است و مزایای فوق‌العاده‌ای در کمپین‌های ایمیلی شما دارد. به گفته Invesp، این نوع پیام‌ها در مقایسه با پیام‌های تبلیغاتی شخصی‌سازی نشده، 29% نرخ باز شدن منحصربه‌فرد بالاتر و 41% نرخ کلیک منحصربه‌فرد بیشتری دارند. مزایای ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده فراتر از این هم می‌رود؛ یک تحقیق Epson بیان می‌کند که 80% مشتریان، بیشتر از برندهایی خرید می‌کنند که یک تجربه شخصی به آن‌ها ارائه دهند.

باوجوداینکه شخصی‌سازی روابط با مشتری یک استراتژی ایمیل مارکتینگ عالی است، اما باید مراقب باشید که حدومرزها عبور نکنید. استفاده بیش‌ازحد از نام افراد باعث می‌شود که در چشم مشتریان خود عجیب به نظر برسید و اعتبار خود را از دست بدهید. در مطالعه‌ای که توسط YouGov انجام شد، 32% از شرکت‌کنندگان اظهار داشتند که پیام‌های شخصی‌سازی‌شده به حریم خصوصی آن‌ها تجاوز می‌کنند و علاقه‌ای به آن‌ها ندارند.

اطلاعات عمومی مشتریان می‌تواند کمک زیادی به شخصی‌سازی پیام‌ها کند. برای مثال داده‌هایی نظیر تاریخ تولد بسیار اثربخش هستند. نتایج یک تحقیق Experian نشان می‌دهد که ایمیل‌های حاوی محتوای تبریک تولد، 342% درآمد بیشتری نسبت به ایمیل‌های دیگر دارند. همچنین نرخ کلیک و نرخ تراکنش این ایمیل‌ها نیز به ترتیب 179% و 481% بیشتر است.

از این موارد برای شخصی‌سازی کردن ایمیل‌های خود استفاده کنید:

 • استفاده از نام افراد
 • درخواست قبلی از کاربران برای ثبت اطلاعات
 • استفاده از یک آدرس ایمیل پاسخ‌دهی واقعی
 • استفاده از امضای ایمیلی حقیقی

2) کوتاه نگه‌داشتن خطوط موضوع

کوتاه نگه‌داشتن خطوط موضوع در ایمیل مارکتینگ مهم است

47% از دریافت‌کنندگان ایمیل تنها بر اساس موضوع یا تیتر ایمیل، آن را باز می‌کنند. البته احتمال باز شدن ایمیل‌هایی که شخصی‌سازی‌شده‌اند، 22% بیشتر است. این آمار نشان می‌دهد که کوتاه نگه‌داشتن خطوط موضوع یک استراتژی ایمیل مارکتینگ اثربخش برای کمپین‌های شما است. بنابراین علاوه بر اینکه موضوع شما باید ازلحاظ محتوایی جذاب و درگیر کننده باشد، تعداد کلمه‌های آن‌هم نباید زیاد باشد. درواقع ایمیل‌هایی که تیتر اصلی آن‌ها بین 6 الی 10 کلمه باشد، بالاترین نرخ باز شدن را دارند.

ویژگی دیگری که می‌تواند باعث بالا رفتن نرخ باز شدن ایمیل شما شود، آن است که خطوط موضوعی شما احساس فوریت یا انحصار را منتقل کند. چنین ویژگی ساده‌ای می‌تواند نرخ باز شدن را تا 22% افزایش دهد.

خطوط موضوعی یا تیتر می‌تواند به موفقیت کمپین بازاریابی شما کمک شایانی کند و همواره یک استراتژی بازاریابی ایمیلی اثربخش است. بااین‌حال ایجاد یک تیتر کوتاه و اثربخش کار چندان ساده‌ای نبوده و معمولاً زمان‌بر است.

این‌ها برخی دیگر از ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند موجب اثربخشی خطوط موضوعی شما شوند:

 • پرسیدن سؤالات کوتاه و بسته در قسمت موضوع
 • استفاده از کلمات نامرتبط و نامناسب در خطوط موضوع
 • ذکر مهلت اقدام در تیتر ایمیل
 • مطلب ارزشمندی را در خطوط موضوع خود به اشتراک بگذارید.
 • یک دستور ساده را در موضوع ایمیل خود مشخص کنید.

3) تقسیم بندی فهرست مشترکین

یکی از استراتژی های خوب ایمیل مارکتینگ، تقسیم بندی فهرست مشترکین است

طبق گفته بازاریابان ایمیلی در سراسر دنیا، تقسیم‌بندی فهرست مشترکین در رتبه دومین استراتژی ایمیل مارکتینگ مبتکرانه در سال 2022 قرارگرفته است. زمانی که شما پایگاه داده‌ها یا همان لیست ایمیل‌های خود را بخش‌بندی می‌کنید، کمپین‌های ایمیل مارکتینگ شما برای مخاطبان بسیار هدفمندتر می‌شوند.

فرض کنید که می‌خواهید صاحبان مشاغل کوچک که در شعاع 35 کیلومتری شما قرار دارند را به یک گردهمایی دعوت کنید. بهترین شیوه برای هدف قرار دادن این افراد، ارسال ایمیل دعوت برای افرادی است که خود را به‌عنوان مالک یک کسب‌وکار کوچک در شعاع 35 کیلومتری شما معرفی کرده‌اند.

اگر تعریف استراتژی ایمیل مارکتینگ بخش‌بندی را کنار بگذارید، ممکن است ایمیل دعوت را برای همه افراد پیرامون خود ارسال کنید؛ حتی ممکن است این ایمیل را صاحبان مشاغل کوچک در آن‌سوی دنیا ارسال کنید! در این صورت کمپین شما با هزینه بسیار بیشتر، نابسامانی و ایجاد مزاحمت برای افراد مواجه می‌شود.

تقسیم‌بندی ایمیل‌ها بسیار ساده است و به‌راحتی با استفاده از نرم‌افزار CRM انجام می‌شود. یک مطالعه جدید در این حوزه نشان می‌دهد مه همه KPI‌های بازاریابی ایمیلی زمانی عملکرد بهتری خواهند داشت که شما فهرست ایمیل خود را تقسیم‌بندی می‌کنید.

شما می‌توانید بخش‌بندی ایمیل‌های خود را بر اساس این موارد انجام دهید:

 • تقسیم‌بندی بر اساس صنعت یا حوزه فعالیت
 • تقسیم‌بندی بر اساس اندازه شرکت (کوچک، بزرگ و متوسط)
 • تقسیم‌بندی بر اساس جنسیت و سن
 • تقسیم‌بندی بر اساس چرخه فروش

4) انتخاب زمان مناسب ارسال ایمیل

انتخاب زمان مناسب ارسال ایمیل، در بازاریابی ایمیلی مهم است

دیگر استراتژی ایمیل مارکتینگ که نقش مهمی در میزان موفقیت کمپین‌های شما دارد، زمان است. بدون تردید شما می‌خواهید که نرخ کلیک و باز شدن ایمیل‌های خود را افزایش دهید؛ بنابراین انتخاب هوشمندانه زمان ارسال، عنصری است که باید روی آن تمرکز کنید. از طرف دیگر کاربران وفادار ممکن است قصد تعامل با محتوای شما را داشته باشند (اشتراک‌گذاری با دوستان یا در صفحات شخصی خود در رسانه‌های اجتماعی). با در نظر گرفتن این موضوعات، باید از تمام توان و ابزارهای در دسترس خود برای ارسال ایمیل در بهترین زمان استفاده کنید.

اگر به دنبال شنیدن بهترین زمان ارسال هستید، باید بگوییم که هیچ‌چیزی به‌عنوان بهترین زمان وجود ندارد! مهم‌ترین عاملی که در اینجا باید در نظر گرفته شود، نوع کسب‌وکار شما است. این جدول حاصل برآیند داده‌های بین‌المللی است و به شما در تدوین استراتژی بازاریابی ایمیلی کمک می‌کند.

نوع کسب‌وکار بهترین روز به‌منظور ارسال ایمیل بهترین ساعت برای ارسال ایمیل
تجارت الکترونیکی

 

چهارشنبه 10:00
نرم‌افزار/SaaS

 

چهارشنبه 14:00 تا 15:00
خدمات بازاریابی

 

چهارشنبه 16:00
خرده‌فروشی/هتلینگ

 

پنجشنبه 8:00 تا 10:00
خدمات تخصصی (B2B)

 

سه‌شنبه 8:00 تا 10:00
سازمان‌های عمومی غیردولتی (NGOs) سه‌شنبه یا چهارشنبه 15:00 تا 16:00
به‌طورکلی

 

سه‌شنبه یا چهارشنبه 10:00 تا 15:00

به‌طور متوسط 51% از شرکت‌ها در حال حاضر از خودکارسازی یا اتوماسیون برای تعیین بهترین زمان ارسال ایمیل استفاده می‌کنند. جای تعجب نیست! تعیین زمان ارسال، یک استراتژی ایمیل مارکتینگ مهم است و باید از بهترین ابزارها برای تعیین آن استفاده شود. از طرفی این اقدام باعث صرفه‌جویی در زمان و منابع شما می‌شود تا بتوانید بر روی سایر استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی خود تمرکز کنید. امروزه از هوش مصنوعی نیز می‌توان برای ردیابی حرکات کاربران و تعیین بهترین روز و ساعت ارسال ایمیل استفاده کرد.

5) ارسال ایمیل سازگار با تلفن همراه

ارسال ایمیل سازگار با تلفن همراه

شما معمولاً برای ایجاد یک ایمیل از کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید. حالا تصور کنید که پس از ایجاد یک ایمیل کامل با محتوای غنی، تیتر جذاب و تصاویر زیبا، این ایمیل در تلفن همراه به‌درستی نمایش داده نمی‌شود. رایج‌ترین مشکلی که در این بخش اتفاق می‌افتد، عدم نمایش تصاویر است. درنتیجه مشترکین شما قادر به تعامل نیستند. چنین شرایطی می‌تواند به‌طورجدی بر موفقیت کمپین بازاریابی ایمیلی شما تأثیر بگذارد.

برای اینکه یک استراتژی ایمیل مارکتینگ قوی درزمینهٔ ارسال ایمیل برای موبایل مخاطبان خود داشته باشید، نکاتی وجود دارند که باید رعایت کنید. این نکات عموماً در مورد نحوه طراحی ایمیل هستند. توجه به این نکات باعث می‌شود تا از عدم پسند (Dislike) مخاطب‌های خود جلوگیری کنید:

 • مهم‌ترین متن‌های خود را در مرکز پیام قرار دهید
 • ایمیل‌های تک‌ستونی ایجاد کنید
 • یک دکمه CTA با قابلیت ضربه زدن آسان مهیا کنید
 • از فونت‌هایی با اندازه بزرگ و خوانا استفاده کنید
 • به نمایش تصاویر کوچک اکتفا کنید

در حال‌ حاضر 80% از کاربران اینترنت تلفن همراه دارد و پیش‌بینی می‌شود که تعداد این افراد در سال‌های آتی افزایش پیدا کند. بنابراین تعریف استراتژی ایمیل مارکتینگ مبتنی بر گوشی موبایل را باید در اولویت اقدامات بازاریابی دیجیتال خود قرار دهید. صرف‌نظر از دستگاهی که مشتریان ایمیل‌های خود را با آن چک می‌کنند، مطمئن شوید که ایمیل‌های شما بر روی تمام دستگاه‌ها به‌خوبی دیده می‌شوند.

در بین چند استراتژی ایمیل مارکتینگ مهم، سازگاری متن، تصاویر و به‌طورکلی قالب محتوای ایمیل با گوشی موبایل، بسیار حائز اهمیت است. این ویژگی که با اصطلاح ریسپانسیو یا واکنش‌گرا نیز شناخته می‌شود، علاوه بر استراتژی بازاریابی ایمیلی، برای بخش‌های گوناگونی از بازاریابی دیجیتال نظیر طراحی و سئو سایت نیز حیاتی است.

6) ارائه هدایای تبلیغاتی

ارائه هدایای تبلیغاتی، یکی از استراتژی های خوب بازاریابی ایمیلی است

اهدای هدایای تبلیغاتی به افراد نه‌تنها تعداد مشترکین شما را به‌طور محسوسی افزایش می‌دهد، بلکه همچنین موجب افزایش درآمد شما نیز خواهد شد. شاید در ابتدا تردید داشته باشید که چرا باید محصولات یا هدایایی رایگان را تقدیم افراد کنید؛ اما این نوع محتوای تبلیغاتی همان چیزی است که بسیاری از مشترکین دوست دارند و موجب جذب آن‌ها به سمت کسب‌وکار شما می‌شود. چنین پیام‌ها و تبلیغاتی با نرخ کلیک بین 26% تا 66%، بسیار محبوب هستند.

ارائه هدایای رایگان یک استراتژی بازاریابی ایمیلی عالی است که می‌تواند موجب گسترش فهرست ایمیل شما شود. بااین‌حال استفاده از این استراتژی ایمیل مارکتینگ نیز باید متعادل باشد و هرگز نباید به‌صورت افراطی انجام شود. از طرفی ایمیل شما بر اساس قانون CAN-SPAM باید حاوی یک موضوع مرتبط، آدرس ایمیل تجاری در انتهای ایمیل و یک گزینه لغو اشتراک باشد.

7) خودکار کردن کمپین های ایمیلی در صورت امکان

خودکار کردن کمپین های ایمیلی در صورت امکان در کمپین های ایمیل مارکتینگ

ایمیل‌های مبتنی بر محرک یا مبتنی بر ماشه (Trigger-based) ایمیل‌هایی هستند که بر اساس رفتار هر کاربر و به‌صورت خودکار ارسال می‌شوند. رایج‌ترین فرم این ایمیل‌ها شامل ایمیل‌های «تراکنش»، «خوشامدگویی» و «سپاسگزاری» هستند که توسط بسیاری از شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک استفاده می‌شوند.

داده‌های پشت این نوع ایمیل‌ها به ما نشان می‌دهند که عملکرد آن‌ها بسیار بهتر از ایمیل‌های سنتی است. ازاین‌رو استفاده از ایمیل‌های مبتنی بر ماشه به یک استراتژی ایمیل مارکتینگ مهم و کاربردی تبدیل‌شده است. برای نمونه می‌توان به ایمیل‌های خوشامدگویی اشاره کرد که دارای نرخ باز شدن 50 درصدی و نرخ کلیک 30 درصدی هستند. امروزه بسیاری از بازاریابان دیجیتال از استراتژی بازاریابی ایمیلی مبتنی بر محرک استفاده می‌کنند که در مقایسه با ایمیل‌های سنتی، باعث افزایش 24 برابری درآمد می‌شود.

تصور کنید وارد یک فروشگاه اینترنتی شده‌اید و تعدادی محصول را به سبد خرید خود انتقال داده‌اید، اما ناگهان مجبور می‌شوید خرید را ناتمام بگذارید و به کار مهمی که برایتان پیش‌آمده رسیدگی کنید. حالا تصور کنید که یک ساعت بعد ایمیلی دریافت کنید که برخی محصولات موجود در سبد خرید را به شما پیشنهاد می‌دهد. حتی ممکن است یک تخفیف 10 درصدی یا ارسال رایگان هم به همراه این ایمیل برایتان ارسال شود. حالا به‌احتمال‌زیاد خرید خود را تکمیل می‌کنید. این موضوع قدرت ایمیل‌های Trigger-based را نشان می‌دهد.

8) پاکسازی فهرست ایمیل

پاکسازی فهرست ایمیل در استراتژی بازاریابی ایمیلی

همان‌طور که رشد و توسعه لیست ایمیل بسیار مهم و حیاتی است، پاک‌سازی یا اصطلاحاً هرس کردن فهرست نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از بازاریابان ایمیلی تنها به دنبال این هستند که ایمیل خود را در صندوق ورودی (Inbox) مخاطبان هدف قرار دهند. این فرآیند تحویل ایمیل یا (Deliverability) نام دارد. برای جلوگیری از مشکلات تحویل اصولی پیام‌ها، تمیز کردن لیست ایمیل ضروری است و یک استراتژی ایمیل مارکتینک مهم به شمار می‌آید.

حالا شاید بپرسیدن منظور ما از پاک‌سازی فهرست ایمیل چیست؟ پاک‌سازی به فرآیند حذف آدرس‌هایی از فهرست مخاطبین گفته می‌شود که برای مدت طولانی هیچ‌گونه تعاملی نداشته‌اند. حذف مخاطبینی که اشتراک ایمیل خود را لغو کرده‌اند نیز نوع دیگری از پاک‌سازی لیست ایمیل است.

ممکن است با خود بگویید: «من مدتی طولانی برای ساخت و توسعه این لیست تلاش کرده‌‎ام؛ حذف آن‌ها چه فایده‌ای دارد؟»

در پاسخ باید بگوییم که هرس کردن یکی استراتژی بازاریابی ایمیلی مهم است. شما با پاک کردن مخاطبین لغو اشتراک، مخاطبین غیرفعال و مخاطبینی که محتوای شما را به‌عنوان هرزنامه علامت زده‌اند، کیفیت فهرست خود را افزایش می‌دهید. این اقدام در طولانی‌مدت موجب بهبود شهرت فرستنده شده و قابلیت تحویل ایمیل‌های شما را بهبود می‌بخشد.

9) تعامل مجدد با مشتریان غیرفعال

تعامل مجدد با مشتریان غیرفعال یکی از استراتژی های ایمیل مارکتینگ است

اگر استراتژی ایمیل مارکتینگ شما در راستای ارسال محتوای جذاب و مرتبط برای مخاطبان نباشد، سالانه حدود یک‌چهارم مشترکین خود را از دست می‌دهید. فرسایش فهرست ایمیل اجتناب‌ناپذیر است، اما می‌توانید با اتخاذ استراتژی مناسب، تا حدی از آن جلوگیری کنید. درواقع وظیفه شما فعال نگه‌داشتن مشترکین فعلی و مجدداً فعال کردن مشترکین غیرفعال است.

کمپین‌های ایمیلی «تعامل مجدد» یک استراتژی بازاریابی ایمیلی عالی در این راستا است. این کمپین‌ها که با نام کمپین‌های بازگشتی هم شناخته می‌شوند، شامل ارسال یک سری ایمیل به‌منظور تعامل مجدد با مشترکین غیرفعال هستند. البته پیش از تدوین و تعریف این استراتژی ایمیل مارکتینگ، باید مشخص کنید که عدم فعالیت برای شما چه معنایی دارد. برخی از ویژگی‌های غیرفعال بودن شامل این موارد هستند:

 • حساب کاربر برای مدت 3، 6 یا 9 ماه به‌طور کامل غیرفعال باشد
 • کاربر به‌اندازه گذشته وارد سیستم نمی‌شود
 • کاربر در ماه گذشته خریدی انجام نداده است
 • و…

در اینجا شما باید فکر کنید که چرا کاربران غیرفعال شده‌اند. برای مثال این موارد می‌توانند از مهم‌ترین دلایل غیرفعال شدن افراد باشند:

 • ارسال ایمیل‌های بسیار زیاد و نامرتبط
 • عدم طراحی مناسب برای ایمیل‌ها
 • عدم نمایش درست ایمیل در موبایل کاربر
 • و…

پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی ایمیلی تعامل مجدد با مشتری کار چندان ساده‌ای نیست؛ اما شرکت‌هایی که بر روی این کمپین‌های بازاریابی ایمیلی سرمایه‌گذاری می‌کنند، 28.5 دلار بابت هر 1 دلار خرج‌ شده بازدهی دارند. این ارقام نشان می‌دهند که بازگشت مشتریان غیرفعال، اقتصادی‌تر از به دست آوردن مشترکین جدید است.

استراتژی شما هرچه که باشد، تنها قادر است بخشی از مشتریان غیرفعال را برگرداند. در این صورت می‌توانید از سایر مشترکین غیرفعال خود در مورد ترجیحات آن‌ها بپرسید.

چرا به یک استراتژی بازاریابی ایمیلی نیاز دارید؟

دلایل داشتن استراتژی بازاریابی ایمیلی

بر اساس نظرسنجی وب‌سایت HubSpot،  59 درصد از پاسخ‌دهندگان اظهار داشتند که ایمیل‌ها بر تصمیمات خرید آن‌ها تأثیر می‌گذارند. جای تعجب نیست که علیرغم اینکه ایمیل مارکتینگ به‌عنوان قدیمی‌ترین شکل ارتباط دیجیتال شناخته می‌شود، هنوز هم بر تصمیمات مشتریان حاکم است.

شما می‌توانید هر نوع ایمیلی که برای مخاطبان خود ارسال می‌کنید را با استراتژی ایمیل مارکتینگ مناسب مخاطبان هدف طراحی کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید ارتباطی عمیق‌تر و تأثیرگذارتر را با مخاطبان خود برقرار کنید.

این‌طور تصور کنید که یک استراتژی بازاریابی ایمیلی اهداف اصلی را تعیین می‌کند و مسیری را ارائه می‌دهد که باید هنگام ارسال ایمیل‌های معمولی یا تبلیغاتی انتخاب شود. به‌عنوان‌مثال یک استراتژی محتوایی مناسب موجب کلیک‌های بیشتر و افزایش فروش می‌شود.

استراتژی خود را با هدف رسیدن به اهداف تعیین‌شده در چارچوب زمانی مشخص اعمال کنید تا شاهد کمترین میزان رها شدن سبدهای خرید باشید. یک کمپین بازاریابی ایمیلی موفق می‌تواند زمان فروش ازدست‌رفته را به‌خوبی جبران کند. بازاریابان ایمیلی می‌توانند کمپین‌های خود را با تدوین و تعریف استراتژی ایمیل مارکتینک به بهترین نحو ارزیابی کنند.

جمع بندی

چند دهه است که بازاریابی ایمیلی شروع‌شده و همچنان به کسب نتایج درخشان ادامه می‌دهد. باید درک کنید که این شیوه بازاریابی تکامل‌یافته و دیگر به‌سادگی ارسال یک ایمیل برای همه افراد نیست. بنابراین زمان آن رسیده که استراتژی ایمیل مارکتینگ خود را به‌روز کنید. ارسال پیام‌های هدفمند که برای چندین دستگاه شخصی‌سازی و بهینه‌شده‌اند، بخشی از این به‌روزرسانی است.

شما همچنین باید خلاق و منعطف باشید و همواره راه‌های جدید را امتحان کنید. ترندها (Trends) به‌سرعت در حال تغییر هستند و آنچه 12 ماه پیش بسیار اثرگذار بود، ممکن است امروز بی‌فایده باشد.

همواره آماده آزمایش راهکارهای تازه باشید؛ زمانی که متوجه شدید راهکار جدید شما به‌خوبی کار می‌کند، استراتژی بازاریابی ایمیلی خود را تغییر دهید. زمانی که از تغییر استراتژی یا تعریف استراتژی ایمیل مارکتینگ جدید نترسید، تعامل بسیار بهتری با مشتریان خواهید داشت که به‌منزله افزایش فروش است.

سوالات متداول

 • چگونه نرخ باز شدن ایمیل‌های خود را افزایش دهد؟

 • هر چند وقت یک‌بار باید ایمیل بازاریابی ارسال کنم؟

 • چگونه می‌توانم موفقیت یک کمپین ایمیل مارکتینگ را محاسبه کنم؟

کپی لینک
مفید بود؟

مقالات مرتبط

استراتژی دیجیتال مارکتینگ
افزایش استفاده از اینترنت، کسب‌وکارهای موجود در این حوزه را وادار کرده که تمرکز خود را از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال تغییر دهند. ا…
۱۴۰۲/۰۴/۱۶
277 مشاهده
راهنمای کامل بازاریابی اینترنتی
از گذشته تا به امروز، بازاریابی به معنای دستیابی به مشتریان هدف در مکان‌های گوناگون بوده و است. بااین‌حال امروزه شاهد این تغییر اساسی هستیم…
۱۴۰۲/۰۴/۰۳
280 مشاهده
معرفی ابزار های دیجیتال مارکتینگ
تقویت استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و بازگشت سرمایه بیشتر، در گروی بهره‌مندی صحیح از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. شما با استفاده از دی…
۱۴۰۲/۰۳/۲۹
282 مشاهده
انواع بازاریابی محتوا
مدل‌های متنوعی از محتوا وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تبلیغ برند و یافتن مشتری‌های جدید استفاده کرد. با وجود انواع بازاریابی محتوا د…
۱۴۰۲/۰۳/۲۶
305 مشاهده
اهمیت دیجیتال مارکتینگ
زمانه تغییر کرده و به همراه آن، رویکرد کسب‌وکارها در مورد مشتریان نیز متحول شده است. بازاریابی سنتی یک گام به عقب برداشته و در عوض اهمیت دیجی…
۱۴۰۲/۰۳/۲۵
313 مشاهده
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.
دیدگاه خود را بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.