آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو
آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو

10 نکته که باید درباره طراحی سایت بدانید

رعایت سادگی و مویابل فرندلی بودن از نکات طراحی سایت هستند
دسته بندی: مقالات طراحی سایت
تاریخ نوشته: ۱۴۰۱/۱۱/۱۰
نویسنده: مدیر سایت
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
بازدید : 559
دیدگاه: 0

آیا به دنبال راهی برای بهبود سایت طراحی شده خود می‌گردید؟ یا در حال طراحی سایت هستید و نمی‌دانید مهمترین نکاتی که باید در روند طراحی و توسعه سایت خود رعایت کنید چیست؟ مهم نیست شما در چه مرحله هستید، همیشه برای پیشرفت و بهبود پروژه زمان است.

در این مقاله سعی کرده ایم ۱۰ تا از مهم ترین نکات طراحی سایت را پوشش دهیم، تا شما به راحتی روندی اصولی و درستی در ساخت وب سایت خود طی کنید.

۱۰ تا از ضروری‌ترین نکات طراحی سایت که باید رعایت کنید

ضروری‌ترین نکات طراحی سایت

طراحی سایت اصول و نکات بسیار زیادی دارد؛ اما تعدادی از آن‌ها بسیار مهم بوده و در واقع یک سایت بدون چنین مواردی اصلا هیچ فایده‌ای ندارد. در بخش زیر ما این موارد را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم.

۱. قانون طلایی هیک از نکات مهم در طراحی سایت

آیا تابه حال برایتان پیش آمده برای خرید یک محصول با وجود گزینه‌های زیاد، نتوانید تصمیم‌گیری کنید؟ خیلی از ما در این مواقع کلا از خرید پیشمان شده و یک راست به خانه می‌رویم!

قانون هیک می‌گوید: «با ایجاد هر گزینه اضافی، زمان لازم برای تصمیم‌گیری نیز افزایش می‌یابد.»

این موضوع را ما حتی در رستوران یا کافه‌ها نیز تجربه کرده‌ایم، وقتی با منوهایی با گزینه‌های زیاد روبه‌رو می‌شویم، تصمیم‌گیری بسیار سخت و زمان‌بر می‌شود؛ اما فرض کنید در هر منو دو گزینه وجود داشت؛ چقدر انتخاب راحت‌تر بود!

این موضوع برای افراد وسواسی که خیلی ایده‌آل فکر می‌کنند، برخلاف تصور بقیه بسیار سخت و مشکل است! در واقع این قانون مثل پارادوکس عمل می‌کند؛ هرچقدر گزینه‌‎های بیشتری به مخاطب ارائه دهید، زمان تصمیم‌گیری آن‌ها نیز افزایش یافته و یا حتی شاید اصلا از خرید پشیمان شود!

این موضوع هم در دنیای مجازی و هم دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد؛ سعی کنید گزینه‌های موجود در سایت را کاهش داده و فقط اصل‌کاری‌ها را به کاربران ارائه دهید؛ در غیر این صورت چیزی جز حواس‌پرتی برای مخاطبان باقی نمی‌گذارید!

۲. رعایت قانون فیت

قانون فیت در واقع یکی از قوانین طراحی روابط کاربری است. این قانون به زبانی ساده می‌گوید: «هرچقدر یک گزینه یا محصول نزدیک‌تر و بزرگ‌تر باشد، استفاده از آن نیز راحت‌تر است.»

البته صرفا بزرگی یک گزینه دلیلی بر عالی بودن آن نیست؛ مثلا دکمه‌ای که نیمی از صفحه شما را اشغال کند، اصلا ایده خوبی به شمار نمی‌رود!

این قانون، معادلات ریاضی زیادی دارد که ما به‌طور خلاصه و ساده آن را برایتان شرح می‌دهیم؛ در واقع اندازه یک دکمه باید متناسب با فرکانس و کارایی موردانتظار از آن باشد!

بگذارید با یک مثال این موضوع را برایتان روشن کنیم؛ اگر به پدال‌های اتومبیل‌تان با دقت نگاه کنید، متوجه یک موضوع جالب می‌شوید؛ پدال ترمز نسبت به پدال گاز هم بزرگ‌تر و هم نزدیک‌تر به صندلی راننده است.

این موضوع کاملا منطقی است؛ ما برای یک رانندگی ایمن، بیشتر به ترمز نیاز داریم تا گاز! اگر اندازه این دو برعکس بود، مسلما تعداد تصادفات رانندگی افزایش شدیدی داشت.

این اتفاق در طراحی سایت شما نیز می‌افتد، شما باید عناصر بسیار مهم و تعاملی سایت خود را تشخیص داده و از این قانون نیز در طراحی آن‌ها استفاده کنید. 3 نکته خیلی اصلی و مهم در این زمینه وجود دارد:

 1. عناصر تعاملی سایت‌تان را یافته و اندازه آن‌ها را به‌گونه‌ای طراحی کنید که کاربران بتوانند آن‌ها را خیلی راحت تشخیص داده و انتخاب کنند.
 2. حتما بین این عناصر تعاملی و مهم به اندازه کافی فاصله و جای خالی بگذارید. باید بدانید یک انسان بالغ اثر انگشتی به اندازه 10_14 میلی‌متر و نوک انگشت 8_10 میلی‌متر دارد؛ بنابراین اگر این عناصر در فاصله کمی از هم قرار گرفته باشند، احتمال خطا و یا انتخاب اشتباه افزایش یافته و همین موضوع باعث ناامیدی و یا حتی پشیمانی مخاطب می‌شود!
 3. این عناصر را حتما در یک مکان قابل‌دسترس قرار دهید نه درپشت و پناه‌ها! این موضوع حتی در طراحی موبایل‌ها نیز رعایت شده؛ مثلا گزینه‌های پرکاربردی مثل دکمه «back»، در قسمت پایین صفحه قرار دارند؛ تا انگشت شست خیلی راحت به آن دسترسی داشته باشد.

کاربران معمولا صفحه کامپیوتر را از بالا به پایین مشاهده و چک می‌کنند؛ بنابراین سعی کنید گزینه‌های مهم را در مقابل دید و دسترس آن‌ها بگذارید.

۳. ایجاد فضای سفید و طراحی تمیز به اندازه مناسب

طراحی تمیز، از نکات مهم طراحی سایت

فضای سفید همان قسمت خالی صفحه وب شماست و «فضای منفی» نیز نامیده می‌شود؛ البته برخلاف تصور خیلی از افراد این فضاهای خالی یکی از قسمت‌ها و نکاتذ مهم طراحی سایت به شمار می‌روند.

یک صفحه بدون هیچ جای خالی را تصور کنید؛ قطعا در آن همه چیز شلوغ و درهم‌ بوده، و مطالعه و حتی مشاهده آن نیز خیلی سخت به نظر می‎‌رسد! باید بدانید کاربران هیچ‌وقت به خودشان زحمت یافتن مطالب و عناصر متفاوت را نمی‌دهند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنم سایت خود را ساده طراحی کنید.

البته این سادگی به معنای محتوای کمتر نیست؛ بلکه فقط باعث می‌شود سایتتان تمیز به‌ نظر برسد؛ این تمیزی و مرتبی نیز مفهوم و پیام برندتان را خیلی واضح‌تر به مخاطبان می‌رساند.

حواستان باشد منظور ما را اشتباه برداشت نکنید؛ همان‌طور که نبود فضای خالی مفهوم خوبی در طراحی سایت ندارد، وجود بیش از حد آن نیز یعنی شما کارتان را به درستی انجام نداده‌اید.

یک طراحی تمیز و مناسب به این معنی است که از فضاهای موجود به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و به شکل و اندازه مناسب، فضاهای خالی یا سفید را در صفحه موردنظر قرار دهید.

۴. حفظ ثبات قدم در ساخت سایت خود

سازگاری بصری از نکات مهم در طراحی وب سایت

ثابت‌قدمی یکی از مهم‌ترین نکات طراحی سایت بوده و در بهبود تجربه کاربری تاثیر بسیار زیادی دارد؛ حال شاید از خود بپرسید: «اصلا این ثبات چه معنا و مفهومی دارد و دقیقا باید چه کاری انجام دهم؟» در بخش زیر ۲ عنصر اصلی این نکته را برایتان توضیح می‌دهیم.

سازگاری بصری از نکات مهم در طراحی وب سایت

تمام عناصر طراحی شما باید در سراسر وب و تمام صفحات یکنواخت و یک‌شکل باشند؛ مثلا اگر دکمه فراخوان شما در صفحات وب، متفاوت باشند کاربران و بازدیدکنندگان سردرگم و گمراه خواهند شد.

حفظ سازگاری عملکردی در سایت

 با ایجاد این ثبات عملکردی در سراسر سایتتان، قابلیت استفاده از آن بسیار بهبود می‌یابد. شما باید همه چیز را برای مخاطب قابل پیش‌بینی و روشن کنید؛ مثلا اگر نوار منوی خود را در یک صفحه در قسمت بالا و سمت چپ قرار داده باشید، این نوار در صفحه بعدی نیز باید در همین مکان باشد.

۵. اولویت قرار دادن کاربران و ترجیحات آن‌ها

یکی از نکات مهم در طراحی سایت این است که خود را در درجه آخر قرار دهید؛ در واقع همه چیز در سایت شما باید بر اساس خواسته‌ها و نیازهای کاربرانتان باشد.

دیده‌ام که خیلی از افراد در مرحله طراحی فقط به سلیقه شخصی و خواسته‌های خود توجه کرده و اصلا کاربر و نیازهایش را در اولویت خود قرار نمی‌دهند؛ باید بدانید این موضوع فقط به ضرر آن‌ها تمام می‌شود؛ زیرا درنهایت این مخاطبان هستند که از وب‌سایتتان استفاده می‌کنند!

بر اساس تحقیقات انجام‌شده در سرویس‌های وب آمازون، 88 درصد از بازدیدکنندگان اعتراف کرده‌اند که در صورت داشتن یک تجربه بد از سایتی، دیگر به آن سر نمی‌زنند؛ بنابراین حواستان به این هشدار باشد!

۶. دریافت بازخورد مناسب از نکات مهم طراحی سایت

دریافت بازخورد مناسب از نکات مهم طراحی سایت

باید بدانید فقط یک راه برای شناسایی نیاز کاربران و در نهایت تلاش برای رفع آن وجود دارد؛ آزمایش و دریافت بازخورد از کاربران! با این کار شما می‌توانید بفهمید که آیا کاربران از سایت شما راضی هستند یا خیر؟ یا آیا از نحوه کار با صفحات وب اطلاع دارند؟

سعی کنید تا جایی که می‌توانید به صورت کاملا واضح و مستقیم با کاربرانتان صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید به سوالات‌تان پاسخ دهند؛ در بخش زیر تعدادی از بهترین این پرسش‌ها را برایتان نوشته‌ایم.

 1. آیا محتوا نیاز به بهبود یا تغییر دارد؟
 2. آیا عناصر بصری به درستی کار می‌کنند؟
 3. به نظرتان این صفحه چه چیزی را کم دارد؟ جای چه عنصری در این سایت خالی است؟
 4. به نظر شما برای بهبود صفحه بهتر است چه تغییراتی در آن ایجاد کنیم؟
 5. آیا در تمام دستگاه‌های شما کار می‌کند؟
 6. فکر می‌کنید این وب‌سایت به اندازه کافی جذاب بوده و توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند؟

البته شما می‌توانید برای دریافت بازخورد بهتر، از بازاریابان، نویسندگان محتوا یا حتی دوستان یا خانواده خود نیز در این زمینه مشورت گرفته و از نظرات آن‌ها نیز در طراحی استفاده کنید.

اگر تا اینجا سوال یا ابهامی ذهن شما را مشغول کرده است، با مشاوران ما در ارتباط بوده و پاسخ سوالات خود را از طریق دکمه زیر دریافت کنید.

۷. محتوا ضروری‌ترین و اصلی‌ترین بخش از نکات طراحی سایت

داشتن محتوا در سایت از نکات مهم طراحی سایت است

یک لحظه شغل طراحان داخلی منازل را در نظر بگیرید؛ آیا کار آن‌ها پس از رنگ‌آمیزی دیوارها متوقف می‌شود؟ قطعا خیر! پس از پایان این کار نوبت به چیدمان مبل‌ها و همچنین آویز کردن عکس‌های خانوادگی فرا می‌رسد!

مشابه این اتفاق در طراحی سایت نیز می‌افتد؛ پس از ساخت اسکلت سایت، انتخاب رنگ و همچنین عناصر بصری، نوبت به بارگذاری محتوا می‌رسد. محتوای شما دقیقا نقش همان چیدمان لوازم منزل را دارد.

آیا یک مکان بدون وسایل اصلا حس خانه را به شما می‌دهد؟ یک سایت بدون محتوا نیز دقیقا همین‌طور است؛ البته نه هر محتوایی! حواستان به تک تک کلماتی که در سایت بارگذاری می‌کنید باشد. در قسمت زیر چند نکته مهم در مورد تولید محتوا برایتان نوشته‌ایم.

 1. از گزافه‌گویی و ارائه اطلاعات اضافی و غیرضروری خودداری کنید؛ قبل از نوشتن هر جمله از خود بپرسید: «آیا واقعا به آن نیاز دارید؟»
 2. از سرفصل‌ها و عناوین مختلف برای سازماندهی بخش‌ها استفاده کنید.
 3. به جای استفاده از جملات طولانی و نامرتب، از جملات کوتاه یا لیست‌های مرتب استفاده کنید.
 4. فراموش نکنید که محتوا فقط مربوط به وبلاگ یا صفحه اصلی نیست؛ تمام صفحات از قسمت «درباره ما» گرفته تا «تماس با ما» به محتوا و متن نیاز دارند.
 5. هرگز از متن‌های کپی و مشابه دیگران در سایت خود استفاده نکنید؛ همیشه سعی کنید منحصربه‌فرد باشید.
 6. محتواهای خود را به‌روزرسانی کنید؛ در غیر این صورت کاربران هیچ علاقه و دلیلی برای مراجعه مجدد به وب‌سایت شما نداشته و به احتمال زیاد شما را به خاطره‌ها می‌سپرند!

فراموش نکنید که محتوا به سایتتان زندگی و روح می‌بخشد؛ به طور کلی یک سایت بدون محتوا علنا هیچ فایده‌ای ندارد!

۸. دانلود و بارگذاری سریع سایت یکی از اصلی‌ترین نکات مهم در طراحی سایت

از نکات مهم طراحی سایت می‌توان به سرعت لود بالا اشاره کرد

در دنیای امروز افراد تا اراده کنند همه چیز برایشان حاضر و آماده است؛ به همین دلیل دیگر صبر و حوصله گذشته را ندارند. اگر سایت شما و محتواهای آن زود دانلود و باز نشوند، حوصله‌شان را سر برده و به وب‌سایت دیگری مراجعه می‌کنند.

بنابراین توصیه می‌کنم از تصاویر زیاد و با سایز بزرگ استفاده نکنید؛ زیرا به زمان بیشتری برای بارگذاری نیاز دارند که همین موضوع مخاطب را ناامید می‌کند!

۹. ایجاد اعتبار و اعتمادسازی در سایت

اعتبارسازی یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نکات طراحی سایت بوده و میزان اعتماد مخاطبین نسبتا به شما و برندتان را افزایش می‌دهد. یکی از بهترین روش‌ها این است که در مورد محصولات یا خدمات خود کاملا صادقانه و شفاف صحبت کنید.

کاربران را مجبور نکنید برای اطلاع از کار اصلی شما ده‌ها صفحه را جستجو کنند؛ بهتر است در صفحه اول به طور کامل خود، برند و کارتان را به مخاطب معرفی کرده تا کاربران به محض ورود با شما آشنا شوند.

حتما شما هم در پیج‌های مختلف دیده‌اید که فروشندگان کالایی مثل لباس، قیمت آن را ننوشته و از مشتریان می‌خواهند به دایرکت مراجعه کنند؛ صادقانه بگویید چندبار این کار را انجام داده‌اید؟ تعداد خیلی زیادی از ما اصلا حوصله‌اش را نداشته و ترجیح می‌دهیم به پیج دیگری برویم.

این موضوع در مورد سایت نیز اتفاق می‌افتد؛ سعی کنید قیمت محصولات یا خدماتتان را به صورت کاملا واضح در اختیار مخاطب قرار دهید؛ نه اینکه انتظار داشته باشید برای اطلاع از قیمت هر محصول با شما تماس بگیرند! این کار باعث می‌شود کسب‌وکار شما خیلی قابل‌اعتمادتر و قانونی‌تر به‌نظر برسد.

۱۰. استفاده از تصاویر و عناصر بصری جذاب

استفاده از تصاویر و عناصر بصری جذاب در طراحی سایت

اگر ترجیح می‌دهید از عکس‌های واقعی به جای تصاویر موجود در اینترنت استفاده کنید به شما تبریک می‌گویم؛ اما لطفا این کار را به درستی انجام دهید! همان‌طور که یک تصویر باکیفیت، مرتبط و معنادار، به اهداف تجاری شما کمک می‌کند، یک عکس بی‌کیفیت نیز می‌تواند مانع آن شود.

در واقع تصاویر یکی از اصلی‌ترین مواردی است که چشم‌ها را خیره و توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. این موضوع در دنیای واقعی و مجازی به یک اندازه اهمیت دارند؛ مثلا تصویر یک تمشک خوش‌رنگ و لعاب در یک سایت خواربار فروشی بسیار دلنشین و وسوسه‌انگیز است؛ اما وجود آن در یک سایت فروش طلا، هیچ هدف و حتی جذابیتی ندارد.

 سعی کنید تا جایی که می‌توانید از تصویر افراد واقعی (مثل کارکنان یا مشتریان واقعی) در سایت خود استفاده کنید؛ زیرا این نوع تصاویر علاوه بر جذب بیشتر کاربران، حس اعتماد بیشتری را نیز به آن‌ها منتقل می‌کند.

البته بی‌نهایت سبک متفاوت در عکاسی وجود دارد؛ شما باید متناسب‌ترین نوع سبک را با اهداف سایت خود تشخیص داده و از آن برای جذابیت بیشتر سایت‌تان استفاده کنید.

۱۱. استفاده از تایپوگرافی مناسب و دلنشین

تایپوگرافی مناسب، از نکات مهم طراحی سایت است

همان‌طور که گفتیم محتوا بخش بسیار تاثیرگذار و حیاتی از سایت شما به حساب می‌آیند؛ اما جالب است بدانید شما می‌توانید میزان جذابیت یا اثربخشی آن را با ایجاد یک ظاهر زیبا، دوبرابر کنید.

در واقع در وهله اول مخاطب با مشاهده تایپوگرافی محتوای شما تصمیم می‌گیرد که آیا آن را مطالعه کند یا خیر؟ تایپوگرافی شامل تمام جلوه‌های بصری متن مثل فونت، اندازه، رنگ، سبک (مورب، پررنگ و …)، فاصله بین خطوط، حروف و کلمات می‌شود.

تصور کنید وارد سایت معتبری شده‌ و حتی مطمئن هستید که پاسخ سوالات خود را با کمی جستجو پیدا می‌کنید، اما یک مشکل وجود دارد؛ متن‌های موجود در این سایت بسیار ریز، بدون فاصله و با رنگ قرمز نوشته شده‌اند؛ آیا چنین محتوایی را مطالعه می‌کنید؟

قطعا خیر! مگر سلامت چشم‌ها و روانتان را از سر راه آورده‌اید؟ گاهی اوقات افراد برای جذابیت بیشتر، از فونت‌های زیبا اما ناخوانا استفاده می‌کنند؛ شاید در ابتدا بتوانید با استفاده از این نوع فونت توجه مخاطب را جلب کنید؛ اما در ادامه قطعا حواسش پرت شده و او را از هدف اصلی محتوا دور می‌کند.

بنابراین حتما فونتی را انتخاب کنید که علاوه بر جذابیت و زیبایی، خوانا و متناسب با برند شما باشد؛ در واقع استفاده از یک تایپوگرافی مناسب، برگ برنده سایت و محتوای شماست.

نتیجه‌گیری

در این مقاله شما با نکاتی در مورد طراحی سایت آشنا شدید؛ اما به نظر شما کدام یک از این موارد از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ اگر از ما بپرسید می‌گوییم: «هیچ‌کدام از این موارد را دست‌کم نگیرید، همه آن‌ها ارزش یکسانی دارند.»

بنابراین هرگز فکر نکنید می‌توانید با تقلب یکی از آن‌ها را نادیده گرفته و کار خود را راحت‌تر کنید. البته توصیه می‌کنم در این مسیر از متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای نیز مشورت گرفته و این بار سنگین را تنهایی به دوش نکشید.

مشاوران مجموعه سایبری شو با تخصص و مهارت بالای خود در این زمینه بهترین راهنمایان شما بوده و مشاوره‌های کامل و رایگانی را در اختیارتان قرار می‌دهند.

تمام نظرات و سوالات خود را در این بخش با ما در میان گذاشته و این مقاله کاربردی را برای دوستان خود نیز بفرستید؛ علاوه بر این نیز می‌توانید تعدادی از سوالات پرتکرار و پاسخ آن‌ها را در انتهای مقاله مطالعه کنید.

منابع:
کپی لینک
مفید بود؟

مقالات مرتبط

بهترین نرم افزار طراحی رابط کاربری (UI)
ساخت و طراحی رابط کاربری یک فرآیند پیچیده است که بر تجربه بصری یک محصول دیجیتال نظیر وب‌سایت و اپلیکیشن تمرکز دارد. انواع نرم افزار طراحی را…
۱۴۰۲/۰۳/۰۸
318 مشاهده
تئوری رنگ ها چیست؟
رنگ یکی از هفت عنصر اصلی هنر و جزو اولین مهارت‌هایی است که در مدرسه یاد می‌گیریم. در تئوری رنگ ها به تمام مواردی پرداخته می‌شود که یک هنرمند …
۱۴۰۲/۰۳/۰۴
338 مشاهده
طراح UI UX چه کسی است؟
هدف اصلی طراحی UI UX ایجاد یک تجربه کاربری مثبت است که مشتریان را تشویق می‌کند به یک محصول یا برند پایبند و متعهد باشند.‌ مسئولیت رضایت کلی کار…
۱۴۰۲/۰۲/۲۶
581 مشاهده
بهترین نرم افزار طراحی تجربه کاربری (UX)
تعداد زیادی نرم افزار طراحی تجربه کاربری در بازار وجود دارند. این موضوع تصمیم‌گیری در مورد بهترین و مفیدترین …
۱۴۰۲/۰۲/۲۴
581 مشاهده
آشنایی با ۱۵ تا از مهمترین اصول طراحی سایت
طراحی وب‌سایت یک فرآیند کاملاً انحصاری است که باید بیانگر ماهیت و شخصیت برند شما باشد. برای دستیابی به یک طراحی ایده‌آل، …
۱۴۰۲/۰۲/۲۲
531 مشاهده
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.
دیدگاه خود را بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.