آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو
آژانس دیجیتال مارکتینگ سایبریشو

راهنمای جامع سئو خارجی

سئو Off page چیست
دسته بندی: مقالات سئو
تاریخ نوشته: ۱۴۰۲/۰۳/۱۳
نویسنده: مدیر سایت
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازدید : 341
دیدگاه: 0

بیشتر کسب‌وکارها و بازاریابان اینترنتی می‌دانند که بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو از چند بخش تشکیل می‌شود. دراین‌بین، سئو خارجی (Off page SEO) یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین انواع سئو سایت است. تمام اقدامات حوزه سئو برای بهبود رتبه‌بندی صفحات در گوگل و افزایش ترافیک ارگانیک انجام می‌شوند. اگر بدانید اقداماتی نظیر ایجاد بک لینک (Backlink) در سئو خارجی چیست و چه نقشی در پیشرفت کسب‌وکار شما دارند، توان و تمرکز خود را در این بخش صرف خواهید کرد.

بسیاری از کسب‌وکارها و بازاریابان حوزه آنلاین، بهینه‌سازی سایت خود را با سئو داخلی (On page SEO) آغاز می‌کنند. بهینه‌سازی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است و ما هم قصد انکار آن را نداریم! بااین‌حال یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل، در داخل سایت شما پیدا نمی‌شود. لینک‌هایی که از دیگر وب‌سایت‌ها به سایت شما ارجاع داده می‌شوند، از مهم‌ترین عناصر رتبه‌بندی گوگل هستند که در حوزه سئو Off page گنجانده می‌شوند.

شاید عجیب به نظر برسد؛ اما نتایج برتر (رتبه‌های اول) گوگل در تمام حوزه‌ها، به‌طور تقریبی 3.8 برابر بیشتر از نتایج دوم تا دهم بک لینک دارند! درواقع وب‌سایت‌های برتر اهمیت بهینه سازی خارجی را درک کرده‌اند و از فاکتورهای آن به نفع کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند.

سئو خارجی چیست؟

آشنایی با بهینه سازی خارجی سئو سایت

سئو خارجی که با نام‌هایی نظیر سئو آف پیج یا سئو آف سایت هم شناخته می‌شود، به تمام اقدامات بهینه‌سازی اشاره دارد که خارج از وب‌سایت شما انجام می‌شوند. این قدامات تأثیر مستقیمی بر رتبه شما در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) دارند. استراتژی‌ها و تاکتیک‌های سئو Off page شامل ساخت لینک، رپورتاژ آگهی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و مواردی از این قبیل هستند.

بهینه‌سازی برای عوامل رتبه‌بندی خارج از سایت، شامل درک بهتر موتور جستجو و کاربران از محبوبیت، اعتبار، مرتبط بودن و قابل‌اعتماد بودن نتایج صفحات سایت شما است. در سئو خارجی، این فرآیند توسط سایر عوامل معتبر در اینترنت (افراد، سایت‌ها، صفحات و…) انجام می‌شود. زمانی که این عوامل معتبر به وب‌سایت شما بک لینک می‌دهند یا آن را تبلیغ می‌کنند، درواقع کیفیت محتوای شما را نزد گوگل و کاربران اینترنت تضمین می‌کنند.

گاهی اوقات سئو خارجی به‌صورت رایگان انجام می‌شود که از نمونه‌های آن می‌توان به ایجاد پست مهمان اشاره کرد. بااین‌حال در بسیاری از موارد نظیر رپورتاژ آگهی یا تبلیغات بنری، شما باید هزینه تبلیغات را به وب‌سایت مبدأ پرداخت کنید. باوجوداینکه این نوع تبلیغات بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های سئو Off page را به خود اختصاص می‌دهند، ارزشمند هستند و موجب افزایش ترافیک سایت شما می‌شوند.

تا اینجا به‌طورکلی متوجه شدید که سئو خارجی چیست و چرا از آن استفاده می‌کنیم. در ادامه به اهمیت این شیوه سئو، فاکتورهای مهم و ارتباط آن با شبکه‌های اجتماعی نیز پرداخته‌ایم.

اهمیت سئو خارجی

اهمیت سئو آف پیج

سئوی خارجی سیگنال محبوبیت و اهمیت محتوای صفحات سایت شما را برای موتورهای جستجو ارسال می‌کند و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت است. هر لینکی که دریافت می‌کنید به‌عنوان تأییدیه‌ای مبنی بر کیفیت محتوای سایت شما عمل می‌کند.

باوجوداینکه الگوریتم‌های موتورهای جستجو پیوسته در حال تغییر و به‌روزرسانی هستند، اجماع عمومی در جامعه سئو بر اهمیت سئو خارجی است. مرتبط بودن، قابل‌اعتماد بودن و اعتباری که بهینه سازی خارجی اثربخش به ارمغان می‌آورد، همچنان از عوامل اصلی رتبه‌بندی صفحات سایت شما هستند.

ما اطلاعات کاملی از الگوریتم‌ های گوگل به‌منظور رتبه‌بندی محتوای سایت استفاده می‌کند، نداریم. بااین‌وجود داده‌های حاصل از مطالعه عوامل رتبه‌بندی موتورهای جستجو نشان می‌دهند که عوامل مرتبط با سئو Off page، احتمالاً بیشتر از 50% از وزن فاکتور رتبه‌بندی را بر دوش دارند.

دو وب‌سایت فروش مبلمان اداری را در نظر بگیرید که استراتژی‌های سئو داخلی یکسانی دارند. در این شرایط اهمیت سئو خارجی برای تعیین وب‌سایتی که رتبه بالاتری خواهد داشت، مشخص می‌شود. زمانی که کیفیت و استراتژی‌های سئو داخلی یکسان باشند، گوگل فاکتورهایی مانند تعداد و کیفیت بک لینک‌های سایت را بررسی می‌کند.

حالا تصور کنید یکی از وب‌سایت‌های فروش مبلمان اداری بک لینک‌های فراوانی از منابع معتبر دریافت کرده و دیگری هیچ پیوند آنلاینی ندارد. در چنین شرایطی سایتی که بک لینک‌های بیشتری دارد، به‌احتمال‌زیاد در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت.

توجه داشته باشید که اگر تنها بر روی بهینه‌سازی سئو داخلی کار کنید و به سئو خارجی بی‌توجه باشید، شانس دیده شدن شما توسط مخاطبان هدف به‌شدت کاهش می‌یابد.

فاکتورهای سئو آف پیج

فاکتور ها و عوامل سئو خارجی

فاکتورهای متعددی برای سئو آف پیج وجود دارند که جامعه سئو بر روی اثربخشی آن‌ها در رتبه‌بندی‌های گوگل به توافق رسیده است. از طرفی برخی تکنیک‌های سئو خارجی وجود دارند که به شما برای تأثیرگذاری مثبت بر روی این فاکتورها کمک می‌کنند. بسیاری از متخصصان و وب‌سایت‌‌ها، فاکتورها و تکنیک‌های این حوزه را باهم ترکیب می‌کنند!

به‌عنوان‌مثال، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی یکی از فاکتورهای سئو Off page نیست؛ اما بدون تردید یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها و استراتژی‌های این حوزه است. اشتراک‌گذاری محتوا در فضای آنلاین منجر به ترافیک بیشتر و همچنین کسب بک لینک‌های بیشتر می‌شود. بنابراین انتشار محتوا در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به‌طور غیرمستقیم منجر به بهبود رتبه‌بندی سایت شود.

بنابراین در ادامه قصد داریم عوامل یا فاکتورهای سئو خارجی را بررسی کنیم و خبری از ده‌ها و شاید صدها تکنیک این حوزه نخواهد بود. استراتژی‌ها و تکنیک‌های این حوزه را نیز به‌طور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

1) بک لینک ها (Backlinks)

بک لینک‌ها پیوندها یا لینک‌هایی از دامنه وب‌سایت شخصی دیگر به دامنه وب‌سایت شما هستند. موتورهای جستجوی معتبر نظیر گوگل، از این فاکتور به‌عنوان رأی اعتماد برای رتبه‌بندی سایت شما استفاده می‌کنند. به بیان ساده اگر یک وب‌سایت معتبر به صفحات سایت شامل لینک داده باشد، به‌احتمال‌زیاد وب‌سایت شما هم معتبر است و باید در نتایج برتر SERP نشان داده شود.

طبق گفته وب‌سایت Moz، لینک‌های سطح دامنه 21% وزن رتبه‌بندی و لینک‌های سطح صفحه 19.2% وزن رتبه‌بندی را به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین بک لینک‌ها باهم حدود 40% از وزن رتبه‌بندی سایت و حدود 80% از سئو خارجی را تشکیل می‌دهند!

طبق گفته Whitespark، در سال 2020، سئو Off page بیشتر از 50% رتبه‌بندی‌های گوگل را به خود اختصاص می‌دهد. از این 50%، بک لینک‌ها 15% از کل رتبه‌بندی‌های نتایج بسته محلی و 31% از کل رتبه‌بندی‌های نتایج ارگانیک محلی را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از کارشناسان سئو معتقدند که بک لینک‌های اصولی، پیروزی بزرگی برای یک کسب‌وکار به شمار می‌آیند. بااین‌حال یک سؤال مهم وجود دارد؛ مهم‌ترین ویژگی‌های بک لینک خوب و کاربردی در سئو خارجی چیست؟

 • تعداد دامنه های لینک شده: هرچه تعداد لینک‌های منحصربه‌فرد به سمت وب‌سایت شما بیشتر باشد، بک لینک‌ها اثربخشی بیشتری در رتبه‌بندی خواهند داشت.
 • کیفیت لینک ها: درست است که بک لینک نقش مهمی در سئو خارجی سایت دارد؛ اما نه هر بک لینکی! تنها بک لینک‌هایی که از وب‌سایت‌ها و دامنه‌های معتبر دریافت می‌کنید اثربخش هستند. هرچه اعتبار دامنه (Domain Authority) یا DA بیشتر باشد، تأثیرگذاری بک لینک نیز بیشتر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال دریافت لینکی از یوتیوب (DA 100) به شما کمک می‌کند رتبه بالاتری در مقایسه با دریافت لینک از RandomLink (DA 14) به دست آورید.
 • انکرتکست: اگر بک لینک شما متنی باشد، عبارتی که کاربر را به صفحه هدف سایت شما ارجاع می‌دهد، انکرتکست (Anchor text) یا متن قلاب‌شده نام دارد. گوگل اعلام کرده که از انکرتکست برای درک ارتباط و زمینه صفحه‌ای که به آن لینک داده‌شده، استفاده می‌کند. گاهی اوقات نمی‌توانید انکرتکست را مطابق میل خود تعیین کنید؛ اما استفاده از کلمات کلیدی در آن، ممکن است ارزش لینک شما را افزایش دهد.
 • لینک هایی که ترافیک مطلوب را ارسال می کنند: مبحث بک لینک‌ها در سئو خارجی، تنها در مورد رتبه‌بندی صفحات سایت نیست. همواره لینک‌هایی ایجاد کنید که ترافیک بالایی را به وب‌سایت شما ارسال می‌کنند و موجب افزایش بازدید و خرید می‌شوند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند بک لینک‌های دارای ترافیک بالا، احتمالاً از دید گوگل ارزشمندتر هستند.
 • ارتباط: وجود ارتباط (Relevance) بین حوزه فعالیت شما و سایتی که به صفحات شما لینک می‌دهد، اهمیت زیادی برای سئو Off page دارد. برای مثال اگر یک وب‌سایت ارائه خدمات زیبایی پوست دارید، بهتر است بیک لینک‌های خود را از وب‌سایت‌های فروش محصولات مراقبت از پوست دریافت کنید.
 • Dofollow: تمام لینک‌ها به‌طور طبیعی Dofollow هستند؛ به این معنی که موتورهای جستجو آن‌ها را دنبال کرده و لینک جویس (Link Juice) آن‌ها را ارسال می‌کنند. بااین‌حال برخی لینک‌ها به‌صورت Nofollow هستند؛ به این معنی که موتورهای جستجوی بی‌تفاوت از کنار آن‌ها رد می‌شوند و لینک جویس ارسال نمی‌کنند. لینک جویس همان ارزش یا اعتباری است که از سایت مبدأ به سایت مقصد ارسال می‌شود. همواره مطمئن شوید که تگ‌های HTML حاوی بک لینک موردنظر شما، در حالت Dofollow قرار داشته باشد.

2) برند منشن (Brand Mention)

بک لینک های برند منشن یکی از تکنیک های خوب آف پیج است

برند منشن‌ها نمونه‌های بدون لینک از ذکر نام تجاری شما در یک مقاله، یک مطلب کوتاه، رسانه‌های اجتماعی، مجمع آنلاین یا هر جای دیگری هستند. به‌سختی می‌توان گفت که این فاکتور سئو خارجی تا چه اندازه به رتبه‌بندی کمک می‌کند؛ اما متخصصان اطمینان دارند که برند منشن تأثیری مستقیمی در رتبه سئو سایت دارد. متأسفانه شما کنترل چندانی بر اینکه چه کسی در چه مکان یا زمانی از برند شما نام ببرد، ندارید و ردیابی معیارهای برند نیز دشوار است.

نظرات، رسانه‌های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ، پست مهمان و محتوای باکیفیت تکنیک‌هایی عالی در راستای برند منشن هستند. اینکه از کدام موارد برای سئو خارجی سایت خود استفاده کنید، به حوزه فعالیت شما بستگی دارد. گاهی ممکن است به تمام موارد بالا نیاز داشته باشید و گاهی نیز ممکن است هیچ‌یک از آن‌ها برایتان کارساز نباشد.

در اینجا برخی از مهم‌ترین مواردی را بررسی می‌کنیم که در حوزه سئو Off page و برند منشن بله کمک شما می‌آیند.

 • دسترسی: مهم نیست که چه تاکتیک‌هایی را برای بهینه سازی خارجی صفحات سایت خود به کار می‌گیرید؛ اگر می‌خواهید برند منشن خود را به‌طور مؤثر افزایش دهید، باید افراد بیشتری از حضور شما در فضای آنلاین مطلع شوند. درواقع ما به مجموعه فعالیت‌هایی اشاره داریم که دسترسی و بازدید را به بالاترین سطح می‌رسانند. فرصت‌هایی که شما و دیدگاهتان را رو در روی مخاطبان قرار می‌دهد، غنیمت بشمارید و در اولویت قرار دهید.
 • حوزه های نفوذ: برای اینکه به برند منشن خود در فضای آنلاین کمک کنید، به اینفلوئنسر مارکتینگ و افیلیت مارکتینگ نیاز دارید. درواقع این شیوه‌های بازاریابی بخشی از تکنیک‌های سئو خارجی هستند. استفاده از وب‌سایت‌های معروف، اینفلوئنسرها، وبلاگ‌نویسان، رهبران فکری و سایر کسب‌وکارها در حوزه شما، بخشی مهمی از برند منشن به شمار می‌آیند.
 • پیام جمعی: حوزه نفوذ شما به عناصر ارزشمندی برای به اشتراک‌گذاری با کاربران نیاز دارد. شما باید از راه‌های گوناگونی، یک پیام همگانی ره به مخاطبان خود انتقال دهید. مجموعه‌های ویدیویی، پادکست‌ها، مقالات و تصاویر گوناگون نمونه‌هایی از شیوه انتقال پیام جمعی در راستای برند منشن هستند. درنهایت پیام شما باید برای مشتریان فعلی، مشتریان آینده، تأثیرگذاران صنعت و هر فردی که آن را می‌بیند، جذاب و تأثیرگذار باشد.

3) گوگل مای بیزینس (Google My Business)

استفاده از گوگل مای بیزینس، تاثیر خوبی در سئو خارجی دارد

گوگل مای بیزینس که به‌اختصار با GMB نمایش داده می‌شود، مرکز تجاری موتور جستجوی گوگل برای کسب‌وکارهای محلی است. تا زمانی که ارتباط نزدیکی با مشتریان خود برقرار کنید، گوگل یک پروفایل تجاری رایگان در اختیارتان قرار می‌دهد. شما می‌توانید از این پروفایل برای ویرایش و به‌روزرسانی اطلاعات مهم کسب‌وکارتان نظیر نام، آدرس و شماره تماس استفاده کنید.

بهینه‌سازی پروفایل GMB یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو خارجی است که می‌توانید در راستای بهبود رتبه سایت خود استفاده کنید. زمانی که مردم مشاغلی را در مناطق کار و زندگی خود جستجو می‌کنند، پروفایل‌های تجاری گوگل یکی از اولین عناصری هستند که در SERP نمایش داده می‌شوند. به همین دلیل مشاغلی که از این فاکتور بهره می‌برند، در نتایج سئو محلی (Local SEO) جایگاه بالاتری خواهند داشت. درنهایت این کسب‌وکارها کلیک‌ها و تماس‌های بیشتری از سوی مشتریان بالقوه دریافت می‌کنند.

مهم‌ترین عناصر برای موفقیت در GMB شامل این موارد هستند:

 • تکمیل پروفایل GMB: تمام قسمت‌های پروفایل گوگل مای بیزینس خود را تکمیل کنید. تصاویر، ساعات کاری، دسته‌بندی کسب‌وکار، شیوه‌های تماس و توضیحات برند برخی از بخش‌های مهم پروفایل GMB هستند.
 • کلمات کلیدی در عنوان GMB: ازآنجایی‌که عنوان شما باید نام کسب‌وکارتان باشد، متأسفانه در این مورد محدودیت دارید. واردکردن نام کسب‌وکار در پروفایل GMB بسیار مهم است و هرگز نباید تحت تأثیر استفاده از کلمات کلیدی قرار بگیرد. تنها در صورت امکان، از کلمات کلیدی نیز در بخش عنوان استفاده کنید.
 • انتخاب دسته بندی اصلی: دسته‌بندی‌ها یا کتگوری‌های شغلی در GMB کامل نیستند و ممکن است شغل بخصوص شما در آن‌ها پیدا نشود. بااین‌حال این بخش را با نزدیک‌ترین دسته‌بندی موجود که توصیف‌کننده شغل خودتان است، تکمیل کنید.
 • دسته بندی ثانویه: هر تعداد دسته‌بندی از مشاغل موجود که با کسب‌وکار شما در ارتباط هستند را انتخاب کنید. با این اقدام، مخاطبان هدف خود را آسان‌تر پیدا می‌کنید و این ویژگی برای سئو خارجی حائز اهمیت است.
 • صفحه فرود لینک GMB در سایت: شما می‌توانید صفحه GMB خود را به هر صفحه‌ای از وب‌سایت خود لینک دهید. ازآنجایی‌که معمولاً صفحه اصلی بالاترین قدرت را در بین صفحات سایت دارد، بهتر است به این صفحه لینک بدهید.

4) ارجاعات (Citation)

رفرنس یکی دیگر از فاکتورهای مهم سئو Off page است

سایتیشن، ارجاع یا رفرنس یکی دیگر از فاکتورهای مهم سئو Off page است. ارجاعات شامل فهرستی از نام، آدرس و شماره تلفن (NAP) کسب‌وکار شما در سایر وب‌سایت‌ها هستند. موتور جستجوی گوگل از این اطلاعات برای تأیید صحت اطلاعات NAP شما و تعیین محبوبیت و کیفیت کسب‌وکارتان استفاده می‌کند. هرچه سایتیشن شما در وب‌سایت‌های بیشتری موجود باشد، گوگل اطمینان بیشتری در مورد قانونی بودن کسب‌وکار شما پیدا می‌کند. درنتیجه وب‌سایت شما در نتایج بهتری از SERP دیده می‌شود.

طبق آماری که وب‌سایت Moz در سال 2018 ارائه کرده بود، سایتیشن یا ارجاعات پنجمین فاکتور مهم رتبه‌بندی برای بسته‌ها و نتایج ارگانیک محلی تعیین‌شده بودند. زمانی که صحبت از سایتیشن در سئو خارجی به میان میاید، سه نکته بسیار مهم وجود دارند:

 • دقت: بسیار حائز اهمیت است که نام، آدرس و شماره تلفن شما به‌طور مداوم در تمام رفرنس‌های خارجی نشان داده شوند. همچنین این سه مورد باید در تمام وب‌سایت‌ها یکسان باشند. موتورهای جستجو در هنگام رتبه‌بندی مشاغل، به دقت (Accuracy) توجه ویژه‌ای دارند و از آن‌ها به‌عنوان سیگنال قابل‌اعتماد بودن وب‌سایت شما استفاده می‌کنند. اطلاعات نادرست نه‌تنها مشتریان را سردرگم می‌کند، بلکه تأثیر ارجاعات بر نتایج سئو خارجی و محلی را نیز از بین می‌برد.
 • کیفیت: همانند بک لینک‌ها، تمام ارجاعات نیز به یک‌شکل ایجاد نمی‌شوند. یک رفرنس از وب‌سایت‌هایی مانند Yelp، Facebook یا Google، ارزش بسیار بیشتری نسبت به دریافت رفرنس از وب‌سایت‌هایی با دامنه کم اعتبار دارد. هرچه سایتیشن شما از یک وب‌سایت تخصصی‌تر و معتبرتر در حوزه کاری خودتان باشد، کیفیت (Quality) و اعتبار آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • کمیت: آخرین مورد در رابطه با ارجاعات، تعداد آن‌ها است. همان‌طور که تعداد بک لینک‌ها موجب ایجاد اعتماد در گوگل می‌شود، کمیت (Quantity) رفرنس‌ها نیز باعث افزایش اعتماد گوگل خواهد شد. توجه به NAP باعث می‌شود که اطمینان گوگل به کسب‌وکار شما بیشتر شود.

5) بررسی ها (Reviews)

داشتن نقد و بررسی در سایت ها میتواند به سئو آف پیج کمک کند

بررسی‌ها آخرین مورد از فهرست فاکتورهای سئو خارجی است که در این مقاله به‌مرور آن می‌پردازیم. بر اساس گفته‌های Whitespark، بررسی‌ها دومین فاکتور مهم رتبه‌بندی برای نتایج Local Pack و چهارمین عامل مهم برای نتایج ارگانیک محلی هستند.

بخش بررسی هر وب‌سایت، یکی از مهم‌‌ترین فاکتورهای سئو Off page است. به‌ویژه مشاغلی که درآمدزایی آن‌ها به ترافیک جستجوی محلی وابسته است، باید توجه بیشتری به این فاکتور داشته باشند. هتل‌ها، رستوران‌ها و هر شرکتی که مبتنی بر ارائه خدمات هستند، این دسته از کسب‌وکارها را تشکیل می‌دهند.

حالا وظیفه موتور جستجو در رابطه با این فاکتور مهم سئو داخلی چیست؟ آن‌ها از نظرات و بررسی‌ها به‌عنوان شیوه‌ای برای تعیین کیفیت خدمات مشاغل گوناگون استفاده می‌کنند. به‌طورمعمول هرچه یک کسب‌وکار بازخوردهای بهتر و مثبت‌تری داشته باشد، در رتبه‌های بالاتری از نتایج موتور جستجو قرار می‌گیرد. Reviews همچنین می‌توانند به بهبود نرخ کلیک وب‌سایت شما هم کمک کنند.

برخی نکات مهم در رابطه با بررسی‌ها، شامل موارد زیر هستند:

 • احساس بازخوردها: درست همان‌طور که بیان احساسات مثبت به رتبه‌بندی سایت شما کمک می‌کند، بیان احساسات منفی می‌تواند به رتبه کسب‌وکار شما آسیب برساند.
 • تعداد بازخوردها: هرچه تعداد نظرات و بررسی‌ها در وب‌سایت شما بیشتر باشد، -تا زمانی که 4 یا 5 ستاره باشند- بهتر است.
 • ثبات بررسی ها: اینکه ظرف 6 ماه 150 نظر و بازخورد داشته باشید و سپس برای چند ماه هیچ نظری در سایت شما ثبت نشود، برای سئو خارجی مضر است. با استفاده از استراتژی‌های گوناگون، در پی به دست آوردن ثبات باشید.

سئو خارجی دارای فاکتورهایی است که نقاط مهم و اثرگذار بر روی بهینه‌سازی صفحات را شامل می‌شوند. این فاکتورها محدود هستند و آشنایی با آن‌ها از الزامات سئو Off page است. در کنار این فاکتورها، تعداد زیادی استراتژی و تکنیک وجود دارند که استفاده از آن‌ها موجب موفقیت کسب‌وکار ما در فضای آنلاین خواهد شد. برای مثال، بک لینک یکی از فاکتورهای سئو خارجی و ایجاد بک لینک‌های مرتبط و هدفمند یکی از استراتژی‌های این حوزه است.

استراتژی ها و تکنیک های بهینه سازی خارجی سئو سایت

معرفی تکنیک های سئو آف پیج

اعتبار دامنه (Domain Authority) که به‌اختصار با DA نمایش داده می‌شود، نشانگر خوبی برای بررسی عملکرد سایت شما از منظر سئو خارجی است. این متغیر عددی بین 1 تا 100 است و هرچه وضعیت سئو آف پیج شما بهتر باشد، این عدد نیز به 100 نزدیک‌تر خواهد بود. برای مثال DA سایت یوتیوب برابر 100 است.

استراتژی‌ها و تکنیک‌های گوناگونی وجود دارند که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر نتیجه سئو Off page و میزان DA سایت شما تأثیر می‌گذارند. با ذکر این مورد که ده‌ها تکنیک در این حوزه وجود دارند، ما به بررسی تعدادی از مهم‌ترین‌ها پرداخته‌ایم.

1) ایجاد بک لینک های ارزشمند

ایجاد بک لینک های ارزشمند در سئو خارجی مهم است

بک لینک مهم‌ترین فاکتور سئو خارجی سایت و ایجاد آن‌ها به شیوه‌های گوناگون از تکنیک‌های مهم این حوزه است. هر وب‌سایتی که قصد دارد در رتبه اول یا رتبه‌های صفحه اول SERP قرار بگیرد، باید از تکنیک لینک بیلدینگ (Link Building) یا ساخت لینک خارجی بهره ببرد. هنگامی‌که گوگل وب‌سایت شما را رتبه‌بندی می‌کند، بک لینک‌ها اولین فاکتور رتبه‌بندی هستند.

دو نوع لینک‌سازی خارجی وجود دارند که می‌توان برای بهبود عملکرد رتبه سایت از آن‌ها استفاده کرد:

 • لینک های طبیعی: بک لینک‌هایی که بدون هیچ‌گونه اقدامی از سوی شما انجام می‌شوند، در این دسته قرار دارند. برای مثال یک نویسنده وبلاگ دیدگاه مثبتی نسبت به محتوای شما دارد و از وب‌سایت و مقاله خود به آن لینک می‌دهد.
 • ایجاد لینک بر اساس تبلیغات: این بک لینک‌ها از طریق تبلیغات اینترنتی یا بازاریابی آنلاین کسب‌وکار شما ایجاد می‌شوند. در این شیوه لینک‌سازی، شما از یک وب‌سایت معتبر یا یک فرد تأثیرگذار درخواست می‌کنید تا لینک یا محتوای شما را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارد.

ایجاد بک لینک‌هایی مطابق با استانداردهای گوگل و سایر موتورهای جستجو، باید در خط مقدم استراتژی سئو خارجی سایت شما قرار داشته باشد. بک لینک‌ها ترافیک زیادی به سایت شما می‌آورند و از طرفی اعتبار شما را نزد گوگل افزایش می‌دهند.

2) بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی، نقش مهمی در سئو خارجی سایت دارد

یکی از مؤثرترین تکنیک های بهینه سازی خارجی سایت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شیوه‌ای عالی برای افزایش سطح دسترسی مخاطبان به محتوای صفحات وب‌سایت شما است. شبکه‌های اجتماعی نه‌تنها نرخ کلیک وب‌سایت شما  را افزایش می‌دهند، بلکه می‌توانند منبع مهمی برای بک لینک‌های ارزشمند از سایت‌هایی با نرخ DA بالا -نظیر موارد زیر- باشند:

 • فیسبوک (DA 96)
 • لینکدین (DA 98)
 • توییتر (DA 94)
 • اینستاگرام (DA 93)

گوگل به‌طور مستقیم اعلام نکرده که بک لینک‌ها از پلتفرم رسانه‌های اجتماعی، به سئو سایت شما کمک می‌کند. بااین‌حال گوگل اعلام کرده که مانند هر وب‌سایت دیگری، پلتفرم شبکه‌های اجتماعی نیز برای جمع‌آوری داده‌ها خزیده می‌شوند.

بدون هیچ تردیدی، پروفایل شبکه‌های اجتماعی شما در SERP رتبه‌بندی می‌شوند. این پروفایل‌ها نه‌تنها رتبه‌بندی می‌شوند، بلکه بر اساس هر جستجوی مرتبط با نام تجاری در بالاترین رتبه قرار می‌گیرند. با این اوصاف اطمینان حاصل کنید که در تمام شبکه‌‎های اجتماعی مرتبط با کسب‌وکار خود، به‌طور مؤثر و باکیفیت حضور دارید. استفاده از سوشیال مدیا مارکتینگ در سئو خارجی، تأثیر بسزایی در برداشت اولیه مخاطبان هدف از کسب‌وکار شما دارد.

3) ایجاد رپورتاژ آگهی هدفمند

تهیه رپورتاژ آگهی یکی از تکنیک های سئو اف پیج است

محتوای حمایتی یا رپورتاژ آگهی (Ad Reportage) به هر شکلی از محتوا گفته می‌شود که در ازای پرداخت هزینه‌ای مشخص منتشر می‌شود. نحوه پیاده‌سازی این نوع محتوا می‌تواند شبیه داستان، اخبار، مقاله یا هر نوع محتواهای رایج دیگری در فضای وب باشد.

رپورتاژ آگهی یکی از بهترین و تأثیرگذارترین تکنیک‌های سئو Off page است که برای ساخت برند در اینترنت به کار می‌رود. در حال حاضر بزرگ‌ترین و معتبرترین برندها نیز از رپورتاژ آگهی برای معرفی برند، محصولات، خدمات و مزایای خود بهره می‌برند.

باوجوداینکه قرار دادن محتوا در وب‌سایت‌هایی با DA بالا کمی پرهزینه است، اما بازگشت سرمایه چشم‌گیری خواهد داشت. معمولاً وب‌سایت‌هایی با اعتبار بالا، هر نوع محتوایی را از شما قبول نمی‌کنند و بر روی کیفیت، یونیک بودن و جزئیات آن حساس هستند.

شما قرار است برای هر رپورتاژ آگهی چندین میلیون سرمایه‌گذاری کنید. بنابراین مطمئن شوید که وب‌سایت موردنظر، مرتبط با کسب‌وکار شما باشد تا به مشتری‌هایی دسترسی پیدا کنید که احتمال تعامل آن‌ها با برند شما زیاد باشد.

4) حضور فعال در تالارهای گفتگو

فعالیت در فروم ها بر روی سئو خارجی تاثیر گذار است

انجمن‌ها و تالارهای گفتگو (Forums) فرصتی ایده‌آل برای بازاریابی و یکی از تکنیک‌های سئو خارجی سایت هستند. سایت‌های تالار گفتگو یک تابلوی گفتگوی آنلاین هستند که کاربران می‌توانند مکالماتی هدف‌دار و معناداری حول یک موضوع خاص انجام دهند. اگر موضوعات به‌درستی انتخاب شوند و مسیر گفتمان به‌طور اصولی برای مخاطبان شکل بگیرد، این تالارهای گفتگو آثار مثبتی برای کسب‌وکار شما دارند.

برخی از مهم‌ترین مزایای انجمن‌های گفتگو شامل این موارد هستند:

 • قرار گرفتن در معرض دید مشتریان جدید
 • درک بهتر از رفتارها و شخصیت مشتریان فعلی خود

 • فرصت ایده‌آل برای پاسخ به هر سؤال یا ابهامی که در ذهن مخاطبان شما قرار دارند

بهترین تالارهای گفتگو با جامعه کاربرانی که اغلب در مورد موضوعات مرتبط با کسب‌وکار شما صحبت می‌کنند را شناسایی کنید. این یک راه تعامل عالی با مشتریان فعلی یا مشتریان بالقوه است. Yahoo، Quora و Reddit برخی از مکان‌های عالی برای گفتگو و تعامل با مشتریان احتمالی هستند. در این تالارها می‌توانید علاوه بر مشتریان، با همتایان خود نیز گفتگو کنید. درنهایت با صرف زمان و تلاش‌های پیوسته در انجمن‌های گفتگو، رابطه و اعتماد قوی بین شما و سایرین شکل می‌گیرد.

گاهی اوقات می‌توانید برای پاسخ به سؤالات کاربران در تالارهای گفتگو، لینکی از یک مقاله یا یک ویدیو از وب‌سایت خود را ارسال کنید. با‌این‌حال دقت کنید که این اقدام تنها در شرایط کاملاً مناسب انجام شود و جنبه تبلیغاتی نداشته باشد. تنها زمانی لینک وب‌سایت خود را برای یکی از کاربران ارسال کنید که بتواند پاسخ دقیق خود را در آن صفحه پیدا کند.

جمع بندی

پیاده‌سازی استراتژی‌های سئو خارجی از مهم‌ترین اقدامات شما در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. پس‌ازاینکه سئو داخلی سایت خود را با موفقیت انجام دادید، بر روی انجام بهینه سازی خارجی تمرکز کنید تا وب‌سایت شما در بهترین رتبه‌های SERP قرار بگیرد. ازآنجایی‌که بیش از 50% از وزن سئو سایت بر دوش سئو آف پیج است، استفاده از آن برای تمام کسب‌وکارهای آنلاین الزامی است.

سئو Off page شامل تکنیک‌های گوناگونی نظیر ایجاد بک لینک‌های هدفمند، حضور در شبکه‌های اجتماعی و رپورتاژ آگهی است. انجام اصولی و پیوسته این استراتژی‌ها موجب بهبود ترافیک سایت، افزایش نرخ کلیک و درنهایت افزایش فروش و درآمدزایی شما خواهد شد.

برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی استراتژی‌های سئو خارجی ساده نیست و به سطح قابل‌قبولی از دانش، مهارت و تجربه نیاز دارد. تمام مشاغل آنلاین برای کسب موفقیت در این حوزه و دستیابی به مخاطبان هدف، به کمک کارشناسان سئو و بازاریابان دیجیتال نیاز دارند. در انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ و کارشناس سئو Off page وب‌سایت خود با دقت عمل کنید تا شاهد رشد چشم‌گیر کسب‌وکار اینترنتی خود باشید.

سوالات متداول

 • سئو خارجی چگونه کار می‌کند؟

 • مزایای سئو خارجی چیست؟

 • چه مواردی برای سئو خارجی لازم است؟

کپی لینک
مفید بود؟

مقالات مرتبط

آشنایی با الگوریتم های گوگل
به بیان ساده، الگوریتم های گوگل شامل یک سیستم پیچیده است که به گوگل اجازه می‌دهد صفحات مرتبط با یک جستجوی خاص را پیدا و رتبه‌بندی کند. به‌طو…
۱۴۰۲/۰۳/۱۰
354 مشاهده
راهنمای جامع الگوریتم پنگوئن گوگل
موتور جستجوی گوگل با هدف نمایش بهترین صفحات وب به کاربران، از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می‌کند. الگوریتم پنگوئن (Penguin Algorithm) یکی از این مو…
۱۴۰۲/۰۳/۰۵
346 مشاهده
تفاوت دیجیتال مارکتینگ و سئو
بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو) و بازاریابی دیجیتال دو مفهوم مجزا و درعین‌حال مرتبط هستند که توسط خیلی‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شوند. پس ا…
۱۴۰۲/۰۳/۰۲
344 مشاهده
بررسی جامع سئو تکنیکال سایت
تسلط بر اصول اولیه سئو تنها آغاز راه بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو است. اگر واقعاً قصد دارید که از رقبای خود سبقت بگیرید، باید پای …
۱۴۰۲/۰۳/۰۱
373 مشاهده
الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟
گوگل در سپتامبر 2023 اعلام کرد که یک ماه قبل، آپدیتی کاملاً جدید با نام الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm) را ارائه کرده است. نام این ا…
۱۴۰۲/۰۲/۲۷
394 مشاهده
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.
دیدگاه خود را بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.